HPG’den Temmuz ayı savaş bilançosu: 72 işgalci cezalandırıldı, 5 helikopter darbelendi

0
152

HPG Basın İrtibat Merkezi, Temmuz ayı savaş bilancosunu açıkladı. HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“Kürt halkını ve Kurdistan hakikatini yok sayarak ülkemizi dört parçaya ayıran, halkımızın ulus-devlet sistemleri içerisinde eritilerek soykırımının gerçekleştirilmesini hedefleyen ve Kürt halkının ölüm fermanı olan Lozan Anlaşması, yüzüncü yılına girdi. Uluslararası hegemonik sistemin ve yerel ulus-devletlerin Kürt halkına reva gördüğü bu soykırım anlaşması, bir asırlık süreç içerisinde sayısız katliam seferi, işgal saldırısı ve fermanların yaşanmasına yol açtı. Bunun sonucunda Kürt halkı yüzbinlerce şehit verdi, tüm haklı itirazları katliamlarla bastırılmaya çalışıldı, kimliği ile özgür yaşam talebi görmezden gelindi. Tüm dünya halklarına reva görülen; dili, kimliği ve kültürü ile kendi topraklarında yaşama imkanı, kendi kaderini tayin hakkı mazlum Kürt halkına çok görüldü ve ne yazık ki hakim dünya sistemi bu suçu hep birlikte işledi. Ancak Kürt halkı, tüm yetmezliklerine ve parçalı duruşuna rağmen, yüz yıl boyunca bu ölüm fermanına karşı en ağır bedelleri verme pahasına da olsa amansızca direnerek varlığını bugünlere taşımayı ve mücadelesini halen sürdürmeyi başarabildi. Son 50 yılda Kürt halkının özgürlük mücadelesinin öncülüğünü yapan partimiz PKK, tüm Kurdistan’da ve ülke dışında yol açtığı gelişmelerle Lozan Anlaşması ile Kürt halkına biçilen ölüm fermanını ve kefenini yırtıp attı.

Bu soykırım anlaşmasını yüzüncü yılında nihayete erdirmek isteyen sömürgeci soykırımcı Türk devleti ve onun faşist özel savaş rejimi, bu anlaşmanın yıl dönümü olan 24 Temmuz 2015’te kapsamlı bir soykırım konseptini devreye koydu. Kürt halkı ve özgürlük hareketi son 8 yılda, amansız bir direniş sergiledi, son yüz yılın dorukta seyreden destansı mücadelelerini verdi, büyük bedeller ödedi ancak varlığını koruyarak artık inkar ve tasfiye edilemez bir hakikat olduğunu da ispatladı.

TÜRK DEVLETİ İŞGAL SALDIRILARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRDÜ

Fakat yeminli Kürt düşmanı olan sömürgeci soykırımcı Türk devleti ve onun özel savaş rejimi son Temmuz ayında da, yüz yılda yapamadığını yapmaya ve aynı kısır döngüyü tekrarlayarak işgal saldırılarıyla sonuç almaya çalıştı. Botan, Dersim, Garzan ve Medya Savunma Alanları’nda saldırı ve operasyonlarını aralıksız sürdürdü. Temmuz ayı içerisinde Bakurê Kurdistan ve Medya Savunma Alanları’na Kürt işbirlikçilerinin de desteğiyle; 17 kez operasyon düzenledi, 283 kez savaş uçakları, 168 kez saldırı helikopterleri, yüzlerce kez de obüs, tank ve ağır silahlarla saldırarak bombaladı. Direniş Alanları’ndaki mevzilerimize karşı 9 kez yasaklı patlayıcılarla saldırdı. Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize karşı 4 kez, Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize karşı da 2 kez olmak üzere; toplam 6 kez taktik nükleer bomba kullandı.

130 EYLEM, 74 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

Kurdistan Özgürlük Gerillası da tüm düşman saldırılarına karşı Kürt halkını ve Kurdistan’ı savunma mücadelesini kesintisiz bir biçimde sürdürdü. Güçlerimiz Temmuz ayı boyunca; 130 eylem gerçekleştirdi. Bu eylemler sonucunda 1’i rütbeli 72 işgalci cezalandırıldı, 16 işgalci de yaralandı. Ayrıca birçok askeri araç ve malzeme imha edilip darbelendi.

7 GERİLLA ŞEHİT DÜŞTÜ

Kurdistan Özgürlük Gerillası, 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin yarattığı fedai ruhla mücadelesini sürdürerek şehitler çizgisinin takipçiliğini yapmaktadır. Temmuz ayında aynı ruh, bilinç ve inançla mücadele eden Mîrza Bargiran (Mîrza Sezek), Bengîn Barman (Kahraman Karataş) ve Rêdûr Sîser (Güven Özcan) yoldaşlarımız Bakurê Kurdistan’da; Viyan Mêrdîn (Leyla Elçioğlu), Zinar Serêçiya (Zinar Mihemed Ebdilxanî), Bawer Arîn (Mesut Demirkıran) ve Berxwedan Farqîn (Serdar Meçin) yoldaşlarımız ise Medya Savunma Alanları’nda şehadete ulaştı. Garzan’dan Metîna’ya, Botan’dan Zap’a kadar büyük bir kararlılık, fedai ruh ve sarsılmaz inançla savaşan yoldaşlarımız, özgürlük mücadelemizin öncülüğünü yaparak şehitler kervanına katıldı. Şehit yoldaşlarımızın son nefeslerine değin taviz vermeyen duruşları biz yoldaşları tarafından daima örnek alınacak, amaçları başarmanın ve zafere ulaştırmanın gerekçesi yapılacaktır.”

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI
Düşman Operasyonları17
Savaş Uçağı Saldırısı283
Saldırı Helikopteri Saldırısı168
Yasaklı Patlayıcı Saldırısı9
Taktik Nükleer Bomba Saldırısı6
ŞEHİT VE ESİR YOLDAŞLARIMIZ
Şehadete Ulaşan Yoldaşlarımız7
Düşmana Esir Düşen Yoldaşlarımız2
GERİLLA EYLEMLERİ
Gerçekleştirilen Toplam Gerilla Eylemi130
Sabotaj Eylemi1
Koordineli Gerilla Eylemi4
Suikast Eylemi17
Ağır Silah Eylemi53
Çatışma-Darbeleme Eylemleri55
DÜŞMAN KAYIPLARI
Cezalandırılan İşgalci Sayısı (1’i Rütbeli)72
Yaralanan İşgalci Sayısı16
İMHA EDİLENLER
Amarok Tipi Askeri Araç1
Radar Sistemi2
Mobesse Kamera Sistemi8
A4 Silahı1
Mevzi4
Obüs Mevzisi1
Güneş Enerjisi Paneli1
Dron1
Jammer Cihazı1
Bombaatar2
Çadır2
Cephanelik1
Yaşamsal Malzeme 
DARBELENENLER
Skorsky Helikopteri5
Mevzi 5
Çadır1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here