HSM: Egîd yoldaşın tarzıyla savaşan gerillaları selamlıyoruz

0
264

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, 15 Ağustos 36. yıl dönümü vesilesiyle yazılı ber açıklama yaptı.  Komutanlık, “Şanlı 15 Ağustos Atılımı’nın 39’uncu yıl dönümü ve halkımızın diriliş bayramı, başta Rêber Apo’ya, şehit ailelerimize, yurtsever halkımıza, halkımızın dostlarına ve tüm sahalarda mücadele yürüten yoldaşlarımıza kutlu olsun. Bu şanlı ve tarihi atılımın mimarı, fedai öncüsü ve gerilla ordumuzun ölümsüz komutanı Egîd (Mahsum Korkmaz) yoldaşı ve onun şahsında tüm mücadele şehitlerimizi büyük bir sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

HSM açıklamasında şunlar belirtildi:

“Partimiz PKK’nin tarih sahnesine çıkışı ve 15 Ağustos Atılımı’nı gerçekleştirmesi, Kürt ve Kurdistan tarihi için bir milat olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme 39 yıl önce çok yerinde yapılmış bir tespit olduğu gibi, 39 yıl boyunca her gün hükmünü icra eden, bunun doğruluğunu ispatlayan ve bugün de geçerliliğini koruyan çok tarihi bir belirlemedir. Milatlar, tarihi dönüm noktalarıdır. Bir dönemi sona erdirip yeni bir dönemi başlatan, güncel etkisi kadar on yıllarca ve yüz yıllarca etkisini sürdüren büyük alt üst oluşların çıkış noktasıdır. İşte tarihi 15 Ağustos Atılımımız, Kürt ve Kurdistan halkının büyük bir hızla baş aşağıya, erimeye ve tamamen yok oluşa doğru gittiği bir süreçte gerçekleşti. Bu mucizevi çıkışın, yerinde müdahalenin, sarsıcı eylemin ve tarihi yürüyüşün Kürt, Kurdistan, Ortadoğu ve bugün ezilen tüm halklar için neden bir milat niteliğini taşıdığını, 39 yılda açığa çıkardığı sonuçlara bakarak daha iyi anlamak mümkün olabilir.

Bu tarihi atılım, her şeyden önce Kürt ve Kurdistan hakikatine en büyük hakareti geliştirip varlık ve yokluğunu tartışılır hale getiren soykırım düzenine, ‘’dur’’ demiştir. İlk kurşunu sömürgeciliğin Kürt insanının kafasında kurduğu karakollara sıkıp onları yerle bir etmiş, Kürt ve Kurdistan’ın inkar edilemez birer hakikat olduğunu, bu hakikatin varlığını savunmanın ve özgürlüğünü sağlama mücadelesini vermenin gerekliliğini ortaya koymuştur. 15 Ağustos Atılımı ve gerilla mücadelesinin başlatılması; dergicilikten dernekçiliğe, soyut teorilerle vakit kaybetmekten revizyonizm ve ilkel milliyetçilikle sömürgeciliğin çarkına su taşımaya kadar tüm pasif mücadele yöntemlerinin geçersizliğini açığa çıkarak Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nin doğru mücadele tarzını ortaya koymuştur. En doğru ve gerçekçi mücadele tarzı olarak ortaya konulan gerilla mücadelesi; yüz yıllarca işgal seferleri, katliamlar, asimilasyon ve soykırım uygulamalarıyla inim inim inleyen Kürt halkına ve Kurdistan’a kendisini savunabilme silahını, yol, yöntem, tarz ve taktiğini armağan etmiştir. 15 Ağustos Atılımı’ndan bu yana gerilla ve gerillacılık; Kürt halkının özgürlük umudu, yeni mücadele tarzı, sömürgecilik düzenini durdurma ve kurtuluşun yolu olmuştur.

GERİLLA KURDISTAN İÇİN ÖZGÜR VE YENİ KÜRT İNSANININ İFADESİ HALİNE GELDİ

39 yıl boyunca nefes nefese, dur durak bilmeden, asla yorulmadan, zafer iddiasından vazgeçmeden, hiçbir engel ve zorluk karşısında pes etmeden sürdürülen gerilla mücadelemiz, Kürt halkı için en büyük umut kaynağı haline gelmiştir. Gerilla, sadece sıradan bir savaşçı ve savunma ordusu olmamış, Kürt halkı ve Kurdistan için özgür ve yeni Kürt insanın ifadesi haline gelmiştir. Gerilla, kendinde yarattığı yüksek insani meziyetler, büyüt feragat duygusu, ülke ve halk bağlılığı, kahramanlık düzeyindeki mücadelesi, yenilmez iradesi, emsalsiz azim ve çabası, bireycilikten arınan dervişane yaşam ölçüleri, melek saflığındaki dürüstlüğü, koşulsuz adanmışlığı ve yarattığı binlerce yiğitlik destanıyla halkımızın gönlüne taht kurmuştur. Kurdistan Özgürlük Gerillası 39 yıllık mücadelesiyle Kürt halkı ve tüm bölge halkları için umudun, inancın, sadeliğin, dürüstlüğün, yüce insani meziyetlerin, bilgeliğin, özgürlüğün ve zaferin sembolü haline gelmiştir. Kuşkusuz bunu gerçekleştirebilmek kolay olmamış, on binleri bulan ölümsüz şehitler ordumuzun her neferinin yüreğini ve tüm varlığını ortaya koyarak, büyük bir cesaret ve fedai ruhla şehadete yürümesi temelinde mümkün olmuştur. Kurdistan fedaileri ülkemizde ayak basmadıkları, alın teri ve kanlarıyla sulamadıkları toprak parçası bırakmamıştır. Halkımızın ve hareketimizin kutsal manevi değerlerini teşkil eden şehitler ordusu ve yaşanan büyük şehadet halkaları, bir maraton koşusu gibi kesintisiz yol alan devrim mücadelemize en kritik an ve dönemlerde yön vermiştir. 40. yılına giren Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın destansı yürüyüşü, öylesine bir ruh, militanlık ve devrimci duruş ortaya koymuştur ki, tüm kendini adama ve katılım ölçülerini geride bırakmıştır.

Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın ilk çıkışını ve bugün ulaşmış olduğu bu hakikat düzeyini anlayamayan ya da anlamak isteyen, soykırımcı sömürgeci Türk devleti ve uluslararası hegemonik güçler, sürekli olarak gerillaya karşı imha operasyonları düzenleyip, gerillaları şehit ettikçe mücadelesinin de zayıflayıp biteceğini sanmıştır. 1984’ten bugüne kadar kapitalist modernite güçlerinin icat ettiği havanlardan envai toplara, tanklardan termal kameralara, saldırı helikopterlerinden savaş uçaklarına, insansız savaş uçaklarından uluslararası düzeyde yasaklanmış bomba ve kimyasal silahlara kadar her türlü savaş tekniği gerillaya karşı kullanılmıştır. Ancak PKK gerillasının Apocu ideoloji ile vücut bulan sarsılmaz inancı, fedai ruhu, kendini yenileme diyalektiği ve özgürlük tutkusu, 39 yılda tüm saldırıları boşa çıkararak yenilmezliğini binlerce kez ispatlayan bir hakikat olmuştur. Apocu hareket ve onun gerillası, düşman saldırıları arttıkça, düşman elindeki savaş tekniği geliştikçe iradesine, aklına, yaratıcılığına yüklenerek ve Apocu fedai ruhu yükselterek cevap olmasını bilmiştir. Bugün, Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın öncülük ettiği ve şahsında pratikleştirdiği demokratik modernite gerillacılığı, savaş sanatındaki ustalığı ve gerilla taktiklerini zenginleştirip yaratıcılıkla tatbik etme becerisi ezilen tüm halklara sonuç alıcı mücadele yönteminin yolunu işaret etmektedir.

EGÎD YOLDAŞIN TARZIYLA SAVAŞAN GERİLLALARI SELAMLIYORUZ

39 yıllık mücadelemizin zirvede seyreden yıllarını teşkil eden son 8 yıllık savaş ve özelde de son 3 yıldaki direniş, mücadele tarihimizde yeni bir aşamayı ifade etmektedir. Uluslararası hegemonik güçlerin elinde olup da işgalci Türk devletine sundukları tüm savaş tekniğine karşı yeni dönem gerillacılığının tarzı ile cevap verip boşa çıkarmış, Türk ordusunun her türlü yönelimine büyük bir direnişler geliştirerek karşılık vermiştir. Bugün bu direniş, Bakurê Kurdistan eyaletlerinden Medya Savunma Alanları’na kadar kesintisiz bir şekilde halen devam etmektedir. Bu vesileyle tüm saha ve eyaletlerde Apocu fedai ruh, zafer inancı ve büyük komutanımız Egîd yoldaşın tarzıyla savaşan Kurdistan Halk Savunma Güçleri’nin tüm savaşçı ve komutanlarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

39. mücadele yılında Fazıl Botan, Gulçiya Gabar, Leyla Sorxwîn, Dilxwaz Gabar, Ali Haydar Dêrsim, Ahmed Rûbar, Melsa Muş, Sinan Dıjwar, Rojbîn Dêrsîm, Yaşar Botan, Norşîn Efrîn, Nûrî Yekta, Xemgîn Malazgirt, Zerdeşt Agir, Diren Wan, Cesur Azad, Rêzan Amed, Hêjar Zozan ve Canşêr Maku yoldaşlarımız Egîdler’in takipçisi olan öncü komutanlarımız olarak şehadete ulaştılar. Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal yoldaşlar şahsında zirveleşen fedaî ruh ve büyük eylemsel çıkış, düşmanı adeta sarsarak 39. mücadele yılımıza damgasını vurdu, tüm mücadele sahalarını ve halkımızı da derinden etkiledi. Bakurê Kurdistan, Zap, Avaşîn ve Metîna’da yükselen gerilla direnişimiz ve bu yıldaki mücadelemiz, demokratik modernite gerillacılığına öncülük eden yüzlerce genç komutan yarattı. Bu genç ve fedai komutanlarımız, sembolleşip şehitler kervanına katılarak Kurdistan’daki kahramanlık ve yiğitlik çizgisinin sürekliliğinin ve kendisini daima yenileyip canlı tuttuğunun hakikati oldular.

YJA STAR ÖNCÜLÜĞÜ GÜÇ VE MORAL KAYNAĞI OLMUŞTUR

Tüm mücadele sahalarında olduğu gibi gerilla mücadelemizde de Özgür Kürt Kadını’nın YJA Star somutunda ortaya koyduğu yıl pratiği; Gulçiya, Leyla, Melsa, Rojbîn, Norşîn, Diren, Hêjar, Sara ve Rûken yoldaşlar şahsında gerçekleşen kadın öncülüğü döneme damgasını vurmuştur. Apocu ideoloji ve felsefe ile kendisini yaratan özgür kadın gerçeğinin, demokratik modernite gerillacılığında kazandığı düzey, ortaya koyduğu performans, kadın aklıyla geliştirdiği taktik yaratıcılık, doğru komuta tarzı ve ölçülü yoldaşlığı yıl mücadelemize büyük bir güç vermiş ve öncülük rolünü oynamıştır. 39. mücadele yılının en büyük kazanımlarından olan YJA Star fedai militanlığı ve öncü komutanlığı, aynı zamanda tüm bölge ve dünya kadınlarına da ilham vermiş, güç ve moral kaynağı olmuştur.

Büyük halk kahramanı ve Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın ölümsüz komutanı Egîd yoldaşın zafere yürüyen gerçeği, savaş tarzı, Devrimci Halk Savaşı Stratejimizin doğruluğu ve demokratik modernite gerillacılığının sonuç alıcılığı artık inkar edilemez ve önü alınamaz bir hakikattir. Kendisini halkımızın özgürlük davasına ve Rêber Apo’nun özgürlüğüne adamış Kurdistan Özgürlük Gerillaları olarak; 39 yıldır tekrar tekrar ispatlanan bu hakikati, Şanlı 15 Ağustos Atılımı’nın yıl dönümünü ve Diriliş Bayramımızı büyük bir coşku, heyecan, umut ve zafer inancıyla karşıladığımızı belirtiyoruz. Büyük komutanımız Egîd yoldaşın izinden tereddütsüzce yürüyerek ve başlattığı destansı yürüyüşü zafere ulaştırarak Önderliğimizin ve halkımızın beklentilerine cevap olacağımızın sözünü yineliyoruz.

Bu inanç ve kararlılıkla özgürlük için mücadele eden tüm güçlere başarılar diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz