HSM, Êzidî halkını, YBŞ ve YJŞ’nin savaşçı ve komutanlarını selamladı

0
199

Halk Savunma Merkezi(HSM) Karargah Komutanlığı, Şengal soykırımının yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Komutanlık, “Êzidî halkımıza ve Êzidîler’in kutsal mekanı olan Şengal’e yönelik gerçekleşen işgal ve soykırım saldırısının üzerinden 9 yıl geçti. Acısı ilk gün gibi taze olan bu insanlık dışı saldırıda şehadete ulaşan mazlum Êzidî halkımızın fertlerini, bu insanlık dışı saldırıya dur diyerek göğsünü siper eden ilk şehitlerimizden Berxwedan, Dilgeş, Armanc, Gencoları ve tüm benliği ile kendisini Êzidî halkımızın ve Şengal’in özgürleştirilmesine adayıp şehadete ulaşan Mam Zekî, Seîd, Dijwar, Zerdeşt, Pir Çeko, Hemîd, Bêrîvan Seîd ve Rusyar yoldaşları saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

HSM açıklamasında, “Bu soykırım saldırısına dönük gerçekleştirilen müdahalenin tarihi komutanları olan Dilşêr Herekol, Egîd Civyan, Memo Mêrdîn, Nûjîn Êrs, Çeko Çatak ve Şîlan Goyî yoldaşların emsalsiz kahramanlıklarını selamlıyor, bu yoldaşlar şahsında tüm şehitlerimizi anıyor, onların büyük emeklerinin yol açtığı tarihsel süreci tüm Kurdistan’ın özgürlüğü ile taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz. Bu değerli ve yiğit komutanlarımız sadece cesaret ve gözü peklikleriyle öne çıkmadılar. Aynı zamanda zekice geliştirdikleri çok yönlü planlama ile bir taraftan DAİŞ çemberine saldırıp kırma ve Şengal’i savunma; diğer taraftan ise 8 gün içerisinde 120 bin insanımızı Şengal’den Rojava’ya aktarma becerisini dahice ortaya koydular. HPG’nin öncülük ettiği ve YPG’nin destek verdiği bu kurtarma harekatı, son yılların en büyük insani operasyonu olarak tarihi kayıtlara geçti. Bu değerli komutanların akıl gücü, cesareti ve Apocu fedailikleri sayesinde Önder Apo’nun perspektifleri başarıyla uygulandı ve böylece Êzidî halkımız büyük bir fiziki ve beyaz soykırımdan kurtarıldı” diye belirtildi.

HSM Karargah Komutanlığı, şu hususlara da dikkat çekti:

“Kuşkusuz bu tarihi direnişi anlamlı kılan ve başarıya götüren, Şengal’deki Êzidî halkımızın direngen tutumu oldu. Tarih boyunca hep direnen, onlarca ferman ve katliama rağmen asla boyun eğmeyen, bozulmamış Kürtlüğü temsil eden Êzidî Kürt halkı; Apocu fedailerden aldığı ilhamla en zor koşullara rağmen Şengal Dağı’nda tarihi bir direniş kararı verdi. Tüm tehdit ve tehlikelere rağmen Şengal’i terk etmeyen, öz yurtlarında kalarak direnişe katılan kahraman Êzidî halkımızın kadınları, gençleri ve bütün fertlerinin gösterdiği büyük fedakarlık, cesaret ve kararlılık her türlü takdire şayandır. Zorlu yaşam koşullarında Êzidî halkımızın göstermiş olduğu bu direngen tutum, Êzidî Kürt halkının tarihten gelen direniş özünü yansıttığı gibi, geleceğini de direnişle kazanacağını belirleyen önemli bir yurtseverlik tutumu olarak bir gelenek haline geldi. 9 yıldır bu tutumundan taviz vermeyen Êzidî halkımız, yiğit evlatları YBŞ ve YJŞ öncülüğünde direnip mücadele ederek, Şengal’i her türlü saldırıya karşı koruyacak güce ve kararlılığa sahip olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Bu vesile ile direngen Êzidî halkımızı, YBŞ ve YJŞ’nin değerli savaşçı ve komutanlarını en içten duygularla selamlıyoruz. Kurdistan devrimcileri ve HPG olarak, daima mazlum halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anarken, anılarına her şart altında bağlı kalarak amaçlarını mutlaka gerçekleştirme kararlılığında olduğumuzu belirtiyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here