‘Hükümet bilmelidir ki biz uğruna kıyamet koparılacak analardan doğduk’

0
646

HDP Gençlik Meclisleri, bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Kargo ile cenaze göndermek iktidarın kötülük ve düşmanlıkta ulaştığı zirvedir” dedi.

Açıklamada, “Hükümet bilmelidir ki biz uğruna kıyamet koparılacak analardan doğduk” uyarısı da yapıldı.

‘İNSANLIĞA DAİR HİÇBİR BAĞLARI KALMAMIŞ’

HDP Gençlik Meclisleri’nin açıklaması şöyle:
“Dersim’de 2017 yılında yaşanan bir çatışma da yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesi, basına yansıyan bilgilere göre 3 yıl sonra posta yoluyla ailesine gönderilmiştir.
Daha önce yapılan tüm başvurulara rağmen cenaze aileye teslim edilmemiş, bu süreç aileye yönelik psikolojik işkenceye dönüştürülmüştür. Cenazeyi gizleyen, uzun yıllar aileye vermeyenlerin, bir anneye evladının cenazesini kargoyla göndermeleri insanlık dışı bir uygulamadır. Bu, iktidarın şimdiye kadar yaptığı kötülüklerde zirveyi zorlamasıdır.
AKP ve MHP, bu uygulamasıyla Kürt düşmanlığı politikalarına bir yenisini daha ekleyerek, dünyanın hiçbir yerinde, insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir insanlık suçu işlemiştir. Bu insanlık dışı olayı AKP Grup Başkanvekilinin ‘usule uygun, adli vaka’ şeklinde normalleştirmeye çalışması Kürt düşmanlığından öte insanlığa dair hiçbir toplumsal bağlarının kalmadığını göstermiş, faşizmde ulaştıkları noktayı teyit etmiştir.

‘UĞRUNA KIYAMET KOPARILACAK ANALARDAN DOĞDUK!’

Bu, iktidarın ilk kötülüğü, topluma karşı işlediği ilk suç değildir. Cizre’de bodrumlarında insanların yakılması, Roboskî’de uçaklarla çoğu çocuk 34 sivilin katledilmesi, barış mitinginde patlatılan bombalar, katledilen kadınların çıplak bedeninin teşhir edilmesi Kürtlere, muhaliflere, annelere, gençlere dayatılan onlarca katliam örneğinden sadece birkaçıdır. Kürt annelerini çocuklarının bedenleri üzerinden terbiye etmeye çalışan hükümet bilmelidir ki biz uğruna kıyamet koparılacak analardan doğduk!
İnsanlık onuruna sığmayan politikalarınıza karşı Gençlik Meclisleri olarak demokratik direniş hattını örecek; anılara ve özgür geleceğe bağlılık mücadelesini analarımızın faşizme karşı onurlu duruşu temelinde sürdüreceğiz. Bu insanlık dışı uygulamayı bir kez daha şiddetle kınıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here