İdlib Halkı: Özerk Yönetim alanlarında huzur ve güven hakim

0
609

Suriye rejim güçleri, Rusya’nın da hava desteğiyle askeri operasyon düzenlediği Türk devletine bağlı çete gruplarının işgali altındaki İdlib’de ilerlemeye devam ediyor. Yıllardır Türk devleti çetelerinin insanlık dışı uygulamaları ile Suriye rejim güçlerinin bombardımanına maruz kalan İdlib halkının da göçü sürüyor.

QSD Genel Komutanlığı saldırının başladığı ilk günden bu yana İdlibli göçmenlere kapılarının açık olduğunu açıkladı. Şimdiye kadar binlerce İdlib göçmen, güven ve huzurun hakim olduğu Özerk Yönetim alanlarına ulaştı.

‘İDLİB’DE BİRÇOK EV ENKAZ HALİNE GELDİ’

İdlib’den yola çıkarak Özerk Yönetim alanlarına ulaşan 60 yaşındaki Hüseyin Ahmed Henkuş, çetelerin Türk devletinin çıkarları doğrultusunda talan ve hırsızlık yaptığını söyledi. İdlib’in Rami köyündeki saldırılardan kaçan Henkuş, 14 çocuğuyla birlikte Bab’ın Gul köyüne yerleşti. İdlib’de yoğun bir bombardımanın içinde kaldıklarını ifade eden Henkuş, “Suriye rejimi bölgeyi uçaklarla aralıksız bombalıyor. Toplar yağmur gibi yağıyor. Hiç kimse evinde güvende değil. Birçok ev enkaz haline geldi. Birçok aile enkaz altında kaldı. Sağ mı ölü mü kimse bilmiyor. İdlib’de güvenli bir yaşam söz konusu değil” diye konuştu.

‘ÖZERK YÖNETİM ALANLARINDA HUZUR VE GÜVEN HAKİM’

Zorlu göç yolları hakkında konuşan Henkûş, “Çok zorlu yollardan geçtik. Yolda çeteler tarafından yakalanma korkusunun yanında soğuk ve kış koşulları da bizi çok zorladı. Özerk Yönetim alanlarına ulaştık. Burada güvenli ve huzurlu bir ortam hakim. Bölgede yaşayan halklar bizi bağrına bastı. Evlerini bize açtılar” dedi.

ANHA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here