İdlib’de Çeteler tekbirlerle Türk Keşif uçağı’nı düşürdü

0
1039

Suriye’nin resmi ajansı SANA, Rusya’nın Russia Todays’i ve Sputnik’i düşürülen uçağın Türk ordusuna ait bir keşif uçağı olduğu duyurdu.

Türk devleti resmi ajansı, Anadolu Ajansı (AA) ise düşürülen uçağın Suriye’ye ait bir savaş uçağı olduğu iddiasında bulundu, ancak daha sonra haber siteden çekildi.

TC destekli çetelerden bazı kaynaklar uçağın Suriye’ye ait L-39 Albatros tipi bir uçak olduğunu iddia ederken, bazı kaynaklar düşürülen uçağın Rusya’ya ait Orlon-10 keşif uçağı olduğunu savundu.

Ancak ANF’nin bölgedeki kaynakları, düşürülen uçağın Türk devletine ait silahlı insansız hava aracı (SİHA) olduğunu bildirdi.

Suriye yönetimi de ülkenin kuzeybatısında tüm hava sahasının kapatıldığını ve bunu ihlal eden tüm uçakların vurulacağını duyurdu.

Görüntülerde görüldüğü kadarıyla Türk çetelerin Rus uçağı zanettikleri keşif uçağı Türk’lere ait keşif uçağı olduğu anlaşıldı.

Rusya düşürülen savaş uçağı bize ait değil

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Militanların internet kaynaklarına dayandırılarak aktarılan, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24 uçağının İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesi hava sahası üzerinde düşürüldüğü bilgisi yalan” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Rus Hava Kuvvetleri uçaklarının Suriye’de olağan faaliyetlerine devam ettiği belirtildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here