İdlib’de öldürülen 38 Türk askerinin görüntüleri – Video

0
1173

Rus uçaklarının Türk ordusunu vurduğuna ilişkin Arap medyası, yerel kaynaklar ve sosyal ağlarda çok sayıda bilgi paylaşıldı.

El Arabiya, en az 10 Türk askerinin öldürüldüğünü belirtiyor. Bazı yerel kaynaklar 38 ölü, 20 yaralının olduğunu bildiriyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Cebel Zaviye, Zakum ve Sehl El Gab alanlarında en az 34 kişinin öldüğünden bahsediyor.

Bölgedeki kaynaklar, gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

100 CENAZE GETİRİLDİĞİ İDDİASI

Reyhanlı Devlet Hastanesi sivillere kapatıldı, sürekli kan anonsları yapılıyor. Aynı haberde yerel kaynaklar şu bilgileri verdi: “Hastaneye 100 asker cenazesinin getirildiği ve onlarca yaralının olduğu söyleniyor. Hatay Yeni Devlet Hastanesi’ne de 32 asker cenazesi ve onlarca yaralı asker getirildi. Halk hastaneler önünde toplanmış durumda. Bugün okullara erkek öğretmenler için seferberlik kağıtları gönderildi. Sınır hattında da yoğun bir askeri hareketlilik. Oğulpınar Sınır Hududu askeri yasak bölge ilan edilmiş durumda. Bazı sınır köylerinde boşaltılacağı söyleniyor. İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakımı yaralılar kapatıldı. Hatay’da tüm hastaneler yaralı askerler için kapatılacağı söyleniyor”

Henüz net bir bilanço elde edilemedi ancak sosyal medyaya düşen görüntü ve kayıtlar da ağır kayıplar olduğunu gösteriyor.

SES KAYITLARI: MORG CENAZE DOLU

Sosyal medyaya düşen ses kayıtlarında Reyhan devlet hastanesinde olduğunu iddia eden bir kişi, “Morg bölümünde 58 şehit tabutu saydık. Şu an hastaneye halen şehitler gelmeye devam ediyor” diyor.

Bir başka kişi, “Devrelerim, 25-30 kadar şehit gönderdik Kirpi’yle Hatay Devlet Hastanesine. Dahası da göçük altında var. Durum ciddi, bir o kadar da yaralı var” bilgisini paylaşıyor.

Sesi ağlamaklı olan diğer bir kişi, “Burası gerçekten çok kötü, şehit getiriyorlar. Araçların içi şehit dolu. Allah buradaki herkese yardım etsin” dediği duyuluyor.

AÇIKLAMA YOK, GÜVENLİK ZİRVESİ YAPILDI

Türk devleti henüz resmi bir açıklama yapmazken, Beştepe’de Güvenlik Zirvesi toplandı. Türk medyasına göre, zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki zirveye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı.

RUSYA: TÜRKİYE SOÇİ ANLAŞMALARINI İHLAL ETTİ

Bu gelişmelerin yaşandığı sırada Rusya Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Savunma Bakanlığı, “Türk tarafı, Soçi anlaşmalarını ihlal ederek, İdlib çatışmasızlık alanında top atışları ile illegal silahlı grupları desteklemeye devam ediyor” dedi. Bakanlık Türkiye’nin dronlara da başvurduğunu belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca Salı günü bir Türk dronunun Suriye birliklerini vurmak için sınırı geçerken düşürüldüğünü de kaydetti

Taraflar, 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde anlaşma sağlamışlardı. Anlaşma, İdlib bölgesinde gözlem noktalarını oluşturulmasını öngörüyordu. Ancak bu anlaşma son haftalarda pratikte bozuldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here