İdlib’deki çetelerin aileleri Efrin’e yerleştiriliyor

0
670

Suriye rejim güçleri ile Türkiye destekli Heyet Tahrir El Şam (HTŞ/El Nusra) arasında İdlib’de son günlerde yaşanan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Rusya’nın hava desteğiyle her geçen farklı noktaları ele geçiren rejim güçleri, dün de Türkiye’nin 12 askeri gözlem noktasından 2’si kuşatmaya aldı. Böylelikle Türkiye’nin 8 noktası kuşatmaya alınmış oldu. İdlib’in yanı sıra çatışmaların yaşandığı bir başka nokta ise Halep kırsalı. Buradaki ilerleyişini de sürdüren rejim güçleri, dün de birçok noktada hakimiyeti sağladı.

Gelişmeleri yerinde takip eden gazeteci Ferhad Şami, bölgedeki son duruma ilişkin konuştu.

9 YIL SONRA HALEP’İN ETRAFI TEMİZLENDİ

Halep’teki çatışmaların da İdlib’deki çatışmalar kadar şiddetli olduğuna dikkat çeken Şami, rejimin son günlerde Halep’te daha çok ilerleme sağladığını kaydetti. Rejimin Halep’in kuzey ve batısında birçok noktayı ele geçirdiğini belirten Şami, “Hanedan, Herêtan, Beyanûn ve ‘Müslüman Kardeşler’in sembol yeri Keverhemra rejimin eline geçti. 9 yılın ardından ilk kez Halep’in çevresi çetelerden temizlendi. El-Nusra ve diğer çeteler geri çekilmek zorunda kaldı. Dün aniden kendilerini geri çektiler” bilgilerini paylaştı. Şami, rejimin ilerleyişindeki en büyük etkenin ise Rus savaş uçaklarının bombardımanı olduğunu kaydetti.

HEDEF BAB EL-HEVA

İdlib’deki gelişmelere de değinen Şami, rejimin özellikle kentin güneyinde ilerlediğini söyledi. Şami, “Rejim önce Serakip’i ele geçirdi. Serakip ve Maaret El Numan El Nusra’nın üssü gibiydi. Bu yerler temizlendi. Bu belde M5 yolunun üzerindeydi. Rejim İdlib merkezin sınır hattına ulaşmaya çalıştı. Burada Sarmîn ve Masoma köyler var. Bu hat İdlib’in savunma hattı. Ancak burada Türk askerlerinin saldırısına maruz kalan rejim geri çekildi. Türkiye yüzlerce tank ve topu bu bölgeye yığmış. Bu hattan sonra, İdlib’e giden bölgede dağlık alan başlıyor. Rejim herhangi bir kırıma uğramamak için burada bekliyor. Rejim Etarbê ve Bab el-Heva’ya ilerlemek istiyordu. Ancak Türk güçleri Etarbê’ye yerleşerek, büyük bir üs kurdular. Eğer rejim Etarbê’yi özgürleştirirse, Girê Bab el-Heva’ya 9 kilometrelik bir mesafe kalacak. Bab el-Heva İdlib’e giden kapıların başında geliyor. Buraya aldığı takdirde İdlib iki parçaya bölünecek. Bu kapı çetelerin geçiş noktası. Rejim Bab el-Heva’yı ele geçirmek istiyor” sözleriyle son duruma değindi.

İDLİB’İ TAMAMEN TEMİZLEMEK İSTİYORLAR

Şami, rejim, Rusya ve İran’ın İdlib’in tamamen ele geçirmeyi hedeflediğine işaret ederek, “Bu konuda kararlılar. Rejim dağlık alanda çok çatışamıyor. Bundan dolayı şimdilik İdlib’e girmeleri zor görünüyor. Bir de çok sivil bulunuyor. Ancak İdlib’e girmekte ısrarlı olan Rusya, siviller için bir koridor açtı. İdlib’teki halka rejimin tarafına geçmeye çağırdı. Böylece Türkiye’nin sivillere ilişkin “sınırımıza geliyorlar” söylemlerini boşa çıkarıyor. Rusya da “hat açtım benim yerime gelsinler” diyor”

‘ÇETELER AİLELERİNİ EFRİN’E YERLEŞTİRİYOR’

İdlib nüfusunun Türkiye’deki yetkililerin dillendirdiği kadar yüksek olmadığını da söyleyen Şami, “150-200 bin çetelerin ailelerinden oluşuyor. Çeteler zorla ailelerini artık Efrin’e yerleştiriyor. Hatta Şam’dan oraya gidenleri de çıkarıp, kendi ailelerini Efrin’e yerleştiriyor. Yine kimi aileler de Ezaz ve Bab’a yerleştiriyorlar” dedi.

8 NOKTA ÇEVRİLDİ

Türkiye’nin İdlib’deki askeri gözlem noktalarının son durumuna da değinen Şami, “12 noktaları vardı. Bu noktalardan ikisi de dün ablukaya alındı. Böylece 8 nokta çevrelenmiş oldu. Ancak birçok noktada küçük askeri noktalar kurulmuş. Bunların çoğu İdlib kırsalında. Şimdi rejimin ele geçirdiği noktalara Rus askerleri de yerleşiyor. Eğer Türkiye Rus noktaları hedef alırsa karşı karşıya gelirler” diye konuştu.

MA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here