İdlib’ten Efrine çete sevkiyatı

0
585
öso ile ilgili görsel sonucu"

Efrîn’deki demografi değiştirme politikalarını sürdüren işgalci Türk devleti, kentteki sivilleri zorla yerlerinden çıkararak İdlib’den getirdiği çeteleri yerleştirdi. Çeteler bölgede sivilleri kaçırmaya da devam ediyor.

Efrîn’in Bilbilê ilçesindeki kaynaklar, Kuzey Kartalları ve Sultan Murad çete gruplarına mensup 800 ailenin İdlib’den getirilerek ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Bêlan, Qurnê, Hiyame, Seriya, Bîkê, Qestelê Xidirya ve Hesen Dêra köylerine yerleştirildiğini bildirdi.

Öte yandan Efrîn kent merkezi ve diğer ilçelere de İdlib’den getirilen çetelerin ailelerinin yerleştirildiği belirtildi.

Yerel kaynakların aktardığı ayrıntılı bilgiye göre Efrîn kent merkezine bağlı Tirindê köyüne 55, Istêr köyüne 2, Eyndarê köyüne 240, Kifêrê köyüne 85, Coqê köyüne 24, Babilêtê köyüne 62, Til Tewîl köyüne 45 çete ailesi, İdlib’den getirilerek yerleştirildi.

Ayrıca Şêrawa ilçesine bağlı Birc Heyder köyüne 86, Îska köyüne 66, Basûtê köyüne 38 ve Cindirês ilçesine bağlı Kefer Zêtê köyüne ise 57 çete ailesinin yerleştirildiği kaydedildi.

SİVİLLER FİDYE İÇİN KAÇIRILIYOR

Bölgede sivil kaçırma olaylarının arttığını bildiren Raco ilçesindeki kaynaklar da İzeddin Enwer Ali (35) adlı sivilin 2 hafta önce Hesen Kilkawî köyünden kaçırıldığını ve ailesinden 300 bin Suriye lirası fidye istendiğini belirtti.

1 Şubat’ta Raco ilçesine bağlı Heyama köyünde çeteler tarafından kaçırılan Ayhan Mihemed Mamo ve Heysem Mihemed Mamo adlı sivillerin ise akıbeti hâlâ bilinmiyor.

İşgalci Türk devletine bağlı çeteler, geçtiğimiz günlerde zeytin ticareti yapan bir sivili kaçırmış ve ailesinden fidye aldıktan sonra katletmişti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here