Iğdır’da darbeci kayyım protestosu

0
1018

HDP’li belediyelere kayyım atanması Iğdır’da yürüyüşle protesto edildi. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, kayyımların talan ve çalma pratiklerini hatırlattı.

Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine kayyım atanması Iğdır’da düzenlenen açıklamayla protesto edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası önünde bir araya gelen ve aralarında milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Mahmut Toğrul, Şevin Çoşkun, Muazez Orhan Işık, Tayyip Temel ve Habip Eksik’in bulunduğu çok sayıda kişi belediye binasına doğru yürüyüşe geçti.

‘HALKIN BELEDİYESİNE DARBEYLE EL KONULDU’

Cumhuriyet Caddesi’nde polis tarafından durdurularak, yürüyüşleri engellenen kitle atına konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, engellemeye tepki gösterdi. 31 Mart 2019 seçimlerinde Iğdır’da tüm partilerin HDP’ye karşı birleştiğini hatırlatan Toğrul, “Ama belediye yönetimini halkımız bize verdi. Şimdi 31 Mart’ta bize karşı birleşenler, halkın belediyesine darbe ile el koyuyorlar. Biz halkçı belediyecilik yaptık, kadın belediyeciliği yaptık, gençlik belediyeciliği yaptık, çok dilli belediyecilik yaptık” dedi.

‘KAYYIM ÇALMAK İÇİN ATANDI’

Kayyımların, talan etmek ve çalmak için atandığını söyleyen Toğrul, “Biz bunların çalmalarını daha önceki belediyelerimizin gaspında ortaya koyduk. Kayyımların kendilerine nasıl hamamlar yaptığını, kaç ton tatlı ve çerez yediklerini, halkın parasını nasıl peşkeş çektiklerini bir bir ortaya koyduk. Iğdır halkının iradesini hiç kimse gasp edemeyecektir” diye konuştu.

‘BU ZULME DİRENECEĞİZ’

HDP’nin Türkiye’nin asli gücü olduğunu ve HDP olmadan ülkeye demokrasi ve barışın gelmeyeceğini dile getiren Toğrul, şöyle devam etti: “Bundan dolayı AKP-MHP faşist iktidarı kendi yönetimlerini devam ettirmek için bizim üzerimizden bir algı yaratarak, muhalefeti dizayn etmeye çalışıyor. Kendi tabanını bir arada tutmaya çalışıyor; ama ne yaparsa yapsınlar halkın bu iradesi yanımızda olduğu müddetçe bu kadar zorbalığınıza rağmen biz bu zulme direneceğiz. Seyit Rıza’nın dediği gibi; oyunlarınıza baş edemedik bu bize dert oldu ama bizde sizin önünüzde diz çökmeyeceğiz bu da size dert olsun.”

Açıklama ardından kitle, “Kayyım darbedir” sloganları eşliğinde HDP il binasına kadar yürüyüş düzenledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz