İlk kadın ve ilk feminist: Lilith

0
502

Efsaneye göre, Adem ile aynı anda topraktan yaratılan Lilith, ilk kadın ve ilk feminist olarak bilinir.  

İslamiyet’ten önce 2000’li yıllarda, Sümer yaradılış mitinde ve sonrasında Kabala öğretilerinde karşımıza çıkan Lilith, Musevilik ve Hıristiyanlık apokrif inançlarına göre Adem’in ilk eşi olarak bilinir. Efsaneye göre, Lilith, ilk insan Adem ile aynı anda topraktan yaratılır. Efsaneye göre, Lilith, hikayesinde ilk kadın ve ilk feminist olarak anılır. 

Uzun ve güneş kızılı gür saçları ile bilinir 

Talmud’un Yaratılış bölümünün 1.Bab’ında Âdem ile beraber bir dişi yaratıldığından, 2. Bab’ında ise Âdem’in kaburga kemiğinden bir dişi yaratıldığından bahsedilir. Birinci Bab’da söz edilen kadının Âdem’in ilk eşi olan Lilith olduğuna, ikinci Bab’da sözü geçen kadının ise Havva olduğuna inanılır. İbrani Mitolojosi’ne göre Lilith, upuzun güneş kızılı gür saçları, kehribar rengi gözleri, bembeyaz ten rengi ile zarif bir bedene sahip bir kadın olarak sembolize edilir.  Zıt görüşlere sahiplerdir Efsaneye göre, Adem ve Lilith, eşitlik konusunda zıt görüşlere sahiplerdir. Lilith, Adem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldığından dolayı Adem’in kendisine eşit olduğu görüşündedir. Adem ise her konuda kendini Lilith’den üstün görür ver ona baskı yapar.  

Adem’e boyun eğmez 

Lilith Âdem’e boyun eğmez, ancak bu durum Adem’in hoşuna gitmez. Cennetteki kavgaları o derece sesli hale gelir ki Lilith, artık buna bir son vermesi gerektiğine inanır. Bir gün tanrının yasaklı isimlerinden birini söyleyerek cennetten kaçar. Yolu şaşıran ilk insan olan Lilith, şeytan ile karşılaşır. Şamael (Şeytan) ile ona tapan cinlerle birlikte olur ve çocukları doğar. Adem, tanrıdan Lilith’i geri getirmesini ister ve bunun üzerine tanrı, Lilith’i ikna etmesi için Senoi, Sansenoi ve Semangelof adlı üç meleğini gönderir. Lilith’i Kızıldeniz’in derinliklerinde bulan üç melek, Âdem’e geri dönmesini, eğer dönmezse tanrı tarafından her gün yüz çocuğunun öldürüleceğini söylerler, ancak Lilith ikna olmaz. 

Her gün yüzlerce çocuğu katledilir 

Lilith’e yapılan tehdit boş çıkmaz ve her gün yüzlerce çocuğu katledilir. Lilith bu sırada inanılmaz acı çeker. Bu arada Lilith’in gelmeyeceğinden tamamen emin olan tanrı ise bir gece Adem uyurken ondan aldığı kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır. Havva Lilith’e o kadar benzer ki Âdem Lilith’in pişman olup geri döndüğünü düşünür. Bu sırada canı yanan ve Âdem’in Havva’ya olan bağlılığını kabul edemeyen Lilith o andan sonra Âdem’den türeyen bütün çocukları öldüreceğine dair yemin eder.  Böylelikle Lilith de yeni doğan bebeklere musallat olarak ölümlerine sebep olur. Bu, geleneksel metinlerde Lilith’in en belirgin özelliklerindendir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here