İmralı’da ‘bilgi ve telefon’ talebine ret

0
680

Avukatların, İmralı Cezaevi’nde tutulan müvekkillerinin koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler hakkında bilgilendirilmeleri talebiyle yaptıkları başvuru reddedildi. Telefonla görüşme talebi ise “6 aylık kısıtlama kararı” gerekçe gösterilerek reddedildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan müvekkilleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın koronavirüs salgını nedeniyle müvekkillerinin sağlık durumları hakkında güncel tedbirlerin alınması ve alınan tedbirler hakkında bilgilendirme yapılması talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları başvuru reddedildi. Başvurunun reddedilmesine, “söz konusu tedbirler ve bilgi edinme taleplerin infaz hakimliklerinin tanımlanan görev ve yetki alanı içinde olmaması” gerekçe gösterildi.

6 AYLIK KISITLAMA KARARI

Bunun yanı sıra aile ve avukatlarıyla telefonla görüşmeleri hususunda yapılan başvuru da reddedildi. Başvurunun reddedilmesine, “İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın 13 Şubat 2020 tarihinde Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş hakkında 6 ay süre ile kısıtlama kararı alınması” gerekçe gösterildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here