İnsan Hakları Örgütü: Efrîn’de bin 200 kadın işgalcilerin şiddetine maruz kaldı

0
619

Türk devleti ve çetelerinin işgal ettiği alanlarda her gün insan hakları ihlalleri ve savaş suçları yaşanıyor. İşgalci Türk devleti ve çetelerinin ilk hedefi ise hep kadınlar oluyor. Türk devleti ve çetelerinin Mart 2018 tarihinde işgal ettiği Efrîn’de de kaçırma, tecavüz, katletme, işkence ve talan gibi insanlık ve savaş suçları aralıksız bir şekilde devam ediyor.

‘BİN 200 KADIN ŞİDDETE MARUZ KALDI’

Efrîn İnsan Hakları Örgütü, kentin işgal edildiği Mart 2018 tarihinden bu yana bin 200 kadının işgalcilerin şiddetine maruz kaldığını belirledi. İnsan hakları örgütü, 40 kadının katledildiğini, 60 kadının taciz ve tecavüze maruz kaldığını, 100 kadına fiziki işkence yapıldığını ve bini aşkın kadının ise kaçırıldığını belgelediklerini açıkladı.

İnsan hakları örgütü ayrıca işgalcilerin bu hak ihlallerinin kentte intihar vakalarının önünü açtığını ve 5 kadının işgalcilerin şiddeti yüzünden intihar ettiğini belirtti.

‘HAK İHLALLERİNİN SADECE YÜZDE 30’U BELGELENDİ’

Efrîn İnsan Hakları Örgütü üyesi Hêhan Elî, söz konusu verilerin kentte yaşanan hak ihlallerinin sadece yüzde 30’una tekabül ettiğini, diğer ihlalleri belgeleyemediklerini belirtti. İşgalcilerin kadın özgürlüğünü yok sayan kuralları dayattığını belirten Hêhan, kadınlara siyah çarşaf giyme zorunluluğu getirildiğini ve birçok yerde kadınların dışarı çıkmasına dahi izin verilmediğini aktardı.

Kongreya Star Efrîn Yönetimi Üyesi Zehrîban Husên de kadına yönelik şiddeti kınayarak kadınlara örgütlenme ve şiddete karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here