İradesi ve bağlılığı ile düşmanı korkutan Heval Çekdar

0
178

NUDA EVİNDAR

2015 yılında gerçekleşen halk direnişinde faşizme dur diyerek,  fedaice savaşan onlarca genç tanıdım. Yürekleri ülke, toprak ve insanlık sevgisiyle dolup taşarken her birinin gözlerindeki öfke bütün yalınlığı ile görülmektedir. Özgür bir ülkede Önder APO ile birlikte yaşamak için bütün benlikleriyle devrimci halk savaşına kendilerini adayan binlerce şehit Kürt davasına sahip çıkmışlardır.

YPS’nin ilanı esas itibarıyla halkın kendi iradesi ile kendisini yönetme ve koruması temelinde gerçekleşmiştir. Fakat Türk faşist devleti kendi politika ve siyaseti dışında hiçbir şekilde tek bir insanın bile özgür düşünce ve iradeye sahip olamaz yöntemi, topluluğu parçalayarak bütün insani duyguları yok etmeye yönelikti. Faşizme karşı koyan YPS gençlerinden Çekdar arkadaş son nefesine kadar düşmana olan öfkesi dinmedi ve özgürlük için savaştı.

 Heval Çekdar(EYÜP ÜSTEK) Şırnağın asi ve yürekli gençlerinden biridir. Şırnak topraklarında doğup büyümüş olması onda direnişçi ve serhıldêr kişiliği yaratmıştır. Topraklarının sömürge altında olması çocukluğunun sürekli katliamlara ve şiddetlere tanıklık ederek yaşamasına neden olmuştur. En çokta düşmanın kadınlara saldırısı onun dikkatini çekmiş, böylelikle kendisini daha çok ana kültürünün özüne  yakınlaştırarak toplum gerçekliğini daha iyi anlamıştır. Toplum gerçekliğinde kadının temel yaşam kaynağı olduğunu öğrenmiştir ve Çekdar kadını her zaman kendisi için temel güç bellemiş, kadın üzerine yürütülen her türlü saldırı karşısında gücünün yettiği kadar karşı durmuştur. Tüm bunlara tanıklık eden Çekdar arkadaş belli bir yaşa geldikten sonra  düşmana karşı ayaklanmıştır.  Küçük yaşta Türk okullarında okumayı reddederek özünü korumayı başarmış, tüm yaşamı boyunca sürekli bir kavga içerisindedir. “HEP KAVGAYDI YAŞAMIM” diyen Sakine Cansız arkadaşın sözleri Çekdar arkadaşın yüreğine, ruhuna işlemiş ve bundandır ki Çekdar son nefesine kadar da sürekli bir yaşam kavgası içerisinde mücadele etmiştir.

Heval Çekdar 14-15 yaşlarından itibaren düşmanın tüm kirli özel savaşlarına karşı siper almış, kapitalizmin gençler için yarattığı anlamsız bir yaşam olduğunu fark ederek, yüzünü güneşe yani ÖNDER APO’ya dönmüş ve deryanın içinde bir damla olmayı seçmiştir.  15 yaşına kadar TC devletinin Kürt halkı üzerinde gerçekleştirdiği zulümleri gören Çekdar, intikam almanın zamanı geldiğini ve bunun içinde YDG-H örgütlenmelerinde aktif bir şekilde yer almaya başlayarak, Şırnak ta yapılan bütün eylemlerde yer alır. 2013 yılında katıldığı bir eylemde polisler tarafından tutuklanır, 4 ay zindan da kaldıktan sonra serbest bırakılır, o tutuklu bulunduğu süre içerisinde düşman direnişini, iradesini ve onurunu kırmak için bütün işkence yöntemlerini dener, tüm bunlara karşı MAZLUM DOĞAN’ın  “Yaşamak Direnmektir” şiyarıyla kendisinin de  gösterdiği direnişçi tutumuyla düşmanın yüzüne tokadı vurmuştur. İşkence ve baskılar onu yıldırmayarak aksine düşmana darbe vurmak için soluksuz bir savaş içerisinde olacağına, Önder APO’ya karşı olan bağlılığının sözünü yenileyerek daha güçlü bir şekilde eylem alanlarında öncülük etmiştir.

YPS’nin ilanıyla Çekdar arkadaş gece gündüz demeden hareket halinde olup halk savunması için bütün iradesiyle çalışmaktadır. 2016 yılında ise düşman aralıksız bir şekilde, işbirlikçiler eşliğinde yoğun saldırmaktadır. Nato üyesi olan TC devleti Çekdar’ın ruhunda ve yüreğinde çoktan bitmiş yenilmiş bir orduydu, lakin onun zoruna giden hain Kürd işbirlikçileridir. Düşmanın toplum üzerine yürüttüğü özel savaş, toplumu kendisine bağlayarak devlete çalışmayanın yaşama hakkı yok dercesine toplumu sistemine empoze etmektedir. Halkımızın bu durumunu gören Çekdar arkadaş devletin hiçbir sisteminde çalışmamıştır.

Şubat ayında ÖNDER APO şahsında Kürt halkı üzerine uygulanan komploya karşı bu ay boyunca düşmana darbe vurarak komplonun intikamının almayı hedefleyen Çekdar arkadaş 15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gecede Ş.Ekrem ile birlikte mevzi yerine giderken kobra tipli bir araç üzerlerine ateş açmıştır. Burada Ş.Ekrem kolundan yaralanmış,  Çekdar arkadaşın ise ayağına isabet eden mermi kemiklerini parçalamıştır. Yarası ağır olan Heval Çekdar hemen hastaneye kaldırılır,  yanında annesi ve ondan küçük kız ve erkek kardeşi bulunur, lakin onlar  Çekdar’ı devlet adamlarından koruyabilecek güce sahip değiller. Bunun için arkadaşlar hemen amcalarının yanlarına giderek düşman Çekdar’a zarar vermeden bir an önce sahiplenip yanlarında durmalarını söylerler. Fakat alınan cevap ölümden daha korkunçtu. Kendilerinin devlet memurları oluduklarının ve gidemeyeceklerini, giderlerse başlarına bela açılacağını söylerler, böylelikle heval Çekdar kanından olan insanların devletin kanı canı olmuşlardı, sadece bir miktar para için tüm ömürlerini devlete harcayan bu insanlar vicdanları ile birlikte her şeyleri körelmişti.

Özgür bir ülke için canını feda eden Heval Çekdar bu utanç karşısında onları tek bir sefer bile suçlamamış ve halkının özgürlüğü için davasına daha sıkı bağlanma sözünü vermiştir. 16 Şubat’ın sabahına doğru ayağı ameliyat edilir ve intikam almak için yaşam mücadelesi veren Çekdar arkadaşın yüksek iradesi, tutumu karşısında düşman korkar ve kendisine yakışan bir şekilde korkakça Çekdar arkadaşı imha etme planları yaparak onu Şırnak devlet hastanesinde infaz ederler.

Bir daha görüldü ki Kürt halkı kendi birliğini sağlamadığı  müddetçe ne infazlar ne de katliam durmayacaktır, heval Çekdar son nefesine kadar özgürlük mücadelesine bağlı kaldı ve halkına olan inancıyla savaştı. Tabi düşman Heval Çekdar’ı infaz ederek Kürt gençlerine ibret olmasını hedeflemiştir, fakat Heval Çekdar’ın intikamı için onlarca genç ant içmiş ve onun devrettiği bayrağı sırtlayarak mücadeleyi sürdürmüştür.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here