Iraklı hukukçu Esad El Abadi: Öcalan büyük bir devrimcidir

0
624

Iraklı siyasi aktivist ve hukukçu Esad El Abadi, Türk devletinin Kürtlerle müzakereleri sonlandırarak Önder Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırdığını belirterek, sömürgecilik sistemine karşı çözüm üreten Öcalan için “Büyük bir devrimci” ifadelerini kullandı.

Faşist Türk devleti Önder Abdullah Öcalan üzerindeki tecridini ağırlaştırarak sürdürürken, ‘disiplin cezası’ adı altında aile ve avukat görüşmelerini engelliyor.

Öcalan üzerindeki tecride ilişkin ANHA’ya konuşan Iraklı siyasi aktivist ve hukukçu Esad El Abadi, Öcalan ve Kürt Özgürlük Hareketi’ne ilişkin görüşlerini şöyle özetledi: “Türk devleti Sayın Abdullah Öcalan’ı terörle suçluyor. Çünkü Öcalan bir kurtuluş hareketinin lideridir ve liderliğini yaptığı hareket bütün varlık olgularını içinde barındırıyor. Bu hareket kendini demokrasi çatısı altında bütün halklar için özgür ve onurlu bir yaşam anlayışına dayandırıyor.”

Abadi, Öcalan’ın demokrasi karşıtı teori ve zihniyete karşı Demokratik Ulus gibi alternatifler oluşturduğunu belirterek, “Öcalan’ın Demokratik Ulus görüşü Türkiye başta olmak üzere Orta Doğu için bir çözüm olabilir. Fakat Türk devleti Demokratik Ulus, Türkiye halkları arasında ortak yaşam gibi düşünceleri kabul etmiyor. Çünkü ulus-devlet sistemi üzerine inşa edilmiştir” dedi.

El Abadi, Önder Öcalan’ın ortaya koyduğu projelerin Orta Doğu’daki mevcut sorunlar için çözüm olduğunu ve İran, Irak, Suriye ve Türkiye gibi ülkelerde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

‘ROJAVA DENEYİMİ TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIĞA ULAŞMAK İÇİN ELZEM’

Rojava ve Kuzey ve Doğu Suriye’deki Özerk Yönetim deneyimine ilişkin görüşlerini de dile getiren Abadi, “Rojava’da sisteme kavuşmuş Demokratik Ulus ve halkların kardeşliği deneyimi, bölgenin ulus-devlet ve kapitalist sistemle içine düştüğü karanlık tünelin ucundaki ışığa ulaşması için en uygun çözümdür” dedi.

ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT

Abadi, Önder Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecride ilişkin ise şunları söyledi: “2015’te Türk hükümeti Önder Öcalan’la görüşmeleri hızlı bir şekilde kesti. Çünkü Türkiye’nin demokratikleşmesine kapı aralayacak bir çözüme yaklaşılmıştı. Erdoğan’ın başını çektiği Türk hükümeti bu adımıyla kendini büyük bir sıkışıklığa sürükledi. İhvancılık ve milliyetçiliği esas alan Erdoğan, Osmanlı ve Turancılık hayali kurduğu için Öcalan’la görüşmeleri kesti.”

‘ÖCALAN BÜYÜK BİR DEVRİMCİDİR’

Abadi, batılı ülkeler ve İsrail’in Kürt sorununa yaklaşımını ise, “ABD ve Avrupa ülkelerinin Kürt sorununu görmezden gelmelerinde İsrail’in parmağı var. Çünkü İsrail, Abdullah Öcalan’ın Filistin meselesine karşı tutumunu unutmadı. Öcalan büyük bir devrimcidir. O, bölge halkları üzerinde sürekli baskı oluşturan sömürgeciliğe ve düzenlere karşı bir çözüm projesi öne sürmüştür.”

Iraklı siyasi aktivist ve hukukçu Esad El Abadi konuşmasını, “Uluslararası kuruluşlar, Önder Abdullah Öcalan, Kürt halkı ve bölge halklarına karşı sorumluluklarını görmezden geliyor” sözleriyle tamamladı.

ANHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz