İran Erbil’de bulunan ABD üssünü hedef aldı

0
723

İran ABD üssüne saldırdı, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak Irak’taki Amerikan hava üssüne saldırı düzenlediğini duyurdu.

iran füze ile ilgili görsel sonucu

Saldırı gece saatlerinde Irak’ın batısındaki Eyn el Esad hava üssüne yönelik gerçekleştirildi. Saldırıda karadan karaya füzelerin kullanıldığı ve üsse en az 10 füzenin düştüğü bildiriliyor.

İran devlet televizyonundaki haberde, üsse yönelik saldırının Kasım Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olduğu vurgulandı. İran devlet yetkililerine dayandırılan haberde, ABD’nin olası saldırılarına da ‘daha yıkıcı cevaplar verileceği’ tehdidine yer verildi.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump ise, ‘saldırıdan haberdar’ olduğunu ve ‘durumu yakından takip ettiğini’ duyurdu.

Trump’ın sözcüsü Stephanie Grisham, ABD Başkanı’nın saldırı sonrasında Ulusal Güvenlik danışmanlarıyla bir araya geldiğinin altını çizdi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hoffman, İran’ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon’un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıklamıştı. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here