İşçi Sendikaları Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı

0
579

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı’nı ortak kutlamak için tüm sendikalara çağrı yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl nasıl kutlanacağı henüz kararlaştırılmayan 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı öncesinde İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu’ndan (İİSŞP) tüm sendikalara yönelik bir çağrı geldi.

Platformu Sözcüsü Sinan Ceviz, yaptığı yazılı açıklamayla 1 Mayıs’ta tüm sendikaları ortak hareket etmeye davet etti.

Türkiye ve dünyada işçilerin lehine alınan kararların ancak işçilerin ortak mücadelesi ile elde edildiğini belirten Ceviz, “1 Mayıs’ı doğuran tarihimize bakarak işçi sınıfımızın hakları için yaptıklarını bir kez daha hatırlayalım ve birliğimizi büyütelim” dedi.

İşçilerin en temel haklarından 8 saat çalışma, sendikal özgürlükler gibi haklar için verilen mücadelenin 1 Mayıs’ı yarattığını aktaran Ceviz, 1 Mayıs’ın tek başına bir alanda toplanmaktan daha büyük bir anlamı olduğunun altını çizdi.

‘BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ’

1 Mayıs’ın işçi ve emekçilerin ortak talepleri için ortak ses çıkarması ve dayanışması olduğunun altını çizen Ceviz, “Herkes için adalet ve herkes için sağlık, savaşsız ve hiç kimsenin aç kalmadığı bir dünya ve doğanın dengesi ile oynanmayan bir dünya istiyoruz. Zengin ile yoksul arasında uçurumun büyüdüğü değil eşit ve adil bir dünyanın kurulmasının ne kadar elzem ve acil olduğunu da görüyoruz. Ve bunun ancak dünya işçilerinin ve emekçilerinin ortak çabası ve mücadelesi ile mümkün olacağını da biliyoruz” diye belirtti.

Tüm işçi ve emekçileri şimdiden 1 Mayıs için harekete geçmeye çağıran Ceviz, işçi konfederasyonlarını da ortak ses çıkarabilmek için birlikte hareket etmeye davet etti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here