İşgalciler Sîda Direniş Alanı’ndaki savaş mevzisine taktik nükleer bomba ile saldırdı

0
112

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Medya Savunma Alanları’ndaki gerilla savaş mevzi ve tünellerini havadan ve karadan her gün yüzlerce kez bombalayan işgalci Türk ordusu hiçbir sonuç elde edemedi. Gerilla savaş mevzilerine karşı kimyasal silah ve yasaklı bombalarla da saldırdı, ancak amacına ulaşamadı. İşgalci Türk ordusu yine namertçe bir biçimde savaş suçu işleyerek Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki savaş mevzimize karşı taktik nükleer bomba ile saldırdı, büyük patlamalar meydana geldi ve bunun sonucunda Şerzan Mewa yoldaşımız şehadete ulaştı. İşgalci Türk ordusunun taktik nükleer bomba ile yaptığı saldırılar halen devam etmektedir” dedi.

HPG, gerilla eylemleri ve işgal saldırılarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Zap bölgesi;

Gerilla direnişi karşısında sonuç alamayan işgalci ordu, güçlerimizin savaş mevzi ve tünellerine karşı yine taktik nükleer bomba kullandı. 28 Haziran’da Sîda Direniş Alanı’ndaki savaş mevzimize karşı taktik nükleer bomba ile gerçekleşen saldırıda Şerzan Mawa yoldaşımız şehadete ulaştı.

Kod Adı: Şerzan Mawa
Adı Soyadı: Ferit Yüksel
Doğum Yeri: Êlih
Anne – Baba Adı: Kadriye – Hüseyin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Haziran 2023 / Zap

Êlih, öncü şehitlerimiz Mazlum Doğan ve Egîd’in (Mahsum Korkmaz) muazzam çabaları ile Apocu Hareketle tanışan ilk kentlerimizden olmuştur. Bu kahraman şehitlerimiz şahsında Apocular’ı tanıyan Êlih halkımız, kitleler halinde özgürlük mücadelemize akmıştır. Sadece katılmakla kalmayan Êlih halkımız, bugün tüm Kürt halkının ve demokratik kamuoyunun gündeminde olan demokratik yönetim modelinin ilk oluşmaya başladığı alanlardan olmuştur. Mücadelemizin ilk yıllarından itibaren özgürlükle tanışan Êlih halkımız, günümüze kadar düşmanın tüm saldırılarına ve katliamlarına rağmen onurlu duruşunu koruyarak, öncülük misyonunu layıkıyla yerine getirmeye devam etmektedir.

Şerzan yoldaşımız da direnişçi Êlih kentimizin Hezo ilçesinde yurtsever, halkımızın ulusal ve kültürel değerlerine bağlı bir ailede doğmuştur. Ailesinin düşman saldırılarından dolayı İstanbul’a göç etmesi nedeniyle ülkemiz Kurdistan’dan uzakta büyümek zorunda kalan yoldaşımız hiçbir zaman kendisini var eden gerçeklerden kopmamış, yüreğinde ülkesini yaşatmasını başarmıştır. Öyle ki DAİŞ çetelerinin Şengal ve Rojava alanlarında halkımıza yönelik soykırım saldırıları gerçekleştiğinde bir an bile tereddüt etmeden direniş saflarına katılma kararı almış ve 2015 yılında yüzünü hasretini çektiği Kurdistan dağlarına dönmüş ve Sêrt alanından gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilladaki ilk eğitimini Zap alanında gördükten sonra kısa bir süre Zap alanında pratik yürütmüştür. Girişken ve coşkulu bir katılımın sahibi olan Şerzan yoldaşımız, adeta Kurdistan dağlarıyla kendisini yeniden keşfetmiştir. Bunun için dur durak bilmeyen bir tarzda yaşama katılmıştır. Dürüst yaklaşımları ve gelişime açık yönleri nedeniyle yoldaşlarına güven vermiş ve bu temelde düşman saldırılarının en yoğun yaşandığı Cîlo alanına geçmiştir. Yaklaşık 2 yıl boyunca Cîlo alanında kalan yoldaşımız burada birçok eyleme girerek halkımıza saldıran DAİŞ çetelerini koruyan ve onları yönlendiren işgalci Türk ordusuna ağır darbeler vurmuştur. Cîlo alanında kendisini askeri anlamda geliştiren ve yetkin bir militan olan yoldaşımız, 2017 yılında bir eylemde ağır yaralanmıştır. Bir süre tedavi gören yoldaşımız, bir an önce tüm benliği ile bağlı olduğu yoldaşlarının yanında olmak istemiştir. Bunun için insan üstü bir çaba ile kısa sürede iyileşmiştir. 2018 yılında yer aldığı Zap alanında gerçekleşen bir düşman saldırısında tekrar yaralanmış fakat hiçbir şey Şerzan yoldaşımızın özgürlük ruhuna engel olamamış, mücadelesini büyük bir irade ve kararlılıkla sürdürmeyi bilmiştir. Zagroslar’a aşık bir gerilla olan Şerzan yoldaşımız daha Zagroslar’ın çeşitli alanlarında görev yapmış, başarılı pratiği ile tüm yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır.

Düşmanın 2021 yılında Avaşîn ve Zap alanlarına yönelik başlattığı işgal saldırılarına karşı direniş mevzilerindeki yerini alan Şerzan yoldaşımız, hem savaş tünellerinde hem de hareketli gerilla timlerinin içerisinde yer alarak Zagroslar’da geliştirilen tarihi direnişin öncü militanlarından olmuştur. Birlikte mücadele ettiği birçok yoldaşının direniş sürecinde şehadete ulaşması Şerzan yoldaşımızın yüreğinde tarifsiz acılara neden olmuşsa da şehitlere bağlılığını onların mücadelesini daha büyütmekten geçtiğinin bilinciyle daha fazla sorumluluk almış, her geçen gün daha kararlı bir şekilde mücadelesini büyütmüştür. 2022 yılında da Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde birçok alanda yer alarak düşmana ağır darbelerin vurulmasını sağlayan Şerzan yoldaşımız, Zap’ın direniş kalesine dönüştürülmesinde rol oynayan öncü yoldaşlarımızdan olmuştur.

Son olarak bulunduğu Sîda Direniş Alanı’nda yürütülen tarihi mücadelenin her anında en ön saflarda yer alan Şerzan yoldaşımız düşmanın tüm yoğun kimyasal silah ve taktik nükleer bombalı saldırılarına rağmen direnişinden bir adım dahi geri atmayarak düşmana Apocu irade ile kuşanmış özgürlük gerillasının yenilmezliğini bir kez daha göstermiştir. 28 Haziran 2023 günü yine düşmanın çok yoğun bir şekilde taktik nükleer bomba kullanarak gerçekleştirdiği saldırıda fedaice karşılık veren Şerzan yoldaşımız şehadete ulaşarak öncülük rolünü zirvede tamamlamıştır.

ZAP’IN DOĞUSUNDAKİ DİRENİŞ ALANLARI BOMBALANIYOR

29 Haziran tarihli açıklamamızda; işgalci Türk ordusunun 22 Haziran’da Şikefta Birîndara, Kokerê, Saca ve Karker Direniş Alanları’na doğru genişleyen bir işgal operasyonu gerçekleştirdiği bilgisini paylaştık. 29 Haziran’da işgalciler Şikefta Birîndara ve Karker Direniş Alanları’ndaki araziyi ateşe vererek tepelere çekildi. Çıkan yakın halen devam etmektedir. Zap’ın doğusundaki direniş alanları savaş uçaklarıyla bombalanmaktadır. Aynı zamanda işgalciler Şikefta Birîndara Direniş Alanı’nda patlayıcılarla bombalanmaktadır.

GERİLLA İŞGALCİ TÜRK ASKERLERİNİ DARBELİYOR

Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

1 Temmuz saat 07:00 ve 09:00’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mevziler ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

3 Temmuz saat 12:00’da Girê FM Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait mevziler ağır silahlar ile vurularak darbelendi.

Xakurkê bölgesi;

1 Temmuz saat 19:10’da Girê Şehîd Şahan’daki işgalciler ağır silahlar ile vurularak darbelendi. Bu eylem YJA Star hareketli timlerimizce gerçekleştirildi.

İŞGAL SALDIRILARI SÜRÜYOR

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

1 ve 2 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi 10 kez, Metîna’nin Gundê Bêşîlî, Gundê Yekmalê 6 kez, Garê’nin Xêrê ve Neqeba Meyrokê alanları 2 kez olmak üzere toplam 18 kez savaş uçaklarıyla bombalandı.

1, 2 ve 3 Temmuz’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar, Girê Cûdî, Girê Amediyê Direniş Alanları, Zap’ın Sîda Direniş Alanı, Metîna’nın Golka, Girê Hakkarî Direniş Alanları, Xakurkê’nin Girê Şehîd Heqî, Ava Lolanê, Girê Şehîd Kamuran alanları 241 kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.

1 Temmuz saat 23:30’da Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinde dron hareketliliği yaşandı.

İşgalci Türk ordusu 1, 2 ve 3 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize saldırıp, tünelleri delmeye ve kepçelerle yıkmaya çalıştı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here