İşgalciler Werxelê alanında kimyasal silah kullanımına devam ediyor

0
166

Avaşîn’in Werxelê alanında Kürdistan Özgürlük gerillaları ayları aşan direnişi ile işgalci Türk ordusuna geçit vermiyor. Kürdistan Özgürlük Gerillası karşısında yenilgi yaşayan Türk devleti insanlığa karşı şuç işleyerek kimyasal silahlar kullanıyor. Kimyasal silahlar ile gerilla direnişini kırmaya çalışan işgalci Türk devleti ahlaksızlık da ve insanlığa karşı suçta sınır tanımıyor.

Kimyasal silah saldırılarına dair görüntü ve fotoğraflarda alandan gelmeye devam ediyor.

2 Eylül 2021 tarihinde işgalci Türk ordusu Werxelê savaş tünellerinde direnen gerillalara karşı sabahın erken saatlerinden başlayarak tam 7 defa zehirli ve kimyasal gaz kullandı. Sonuç alamadığı her girişimin ardından kullandığı gazların miktarını ve çeşidini değiştiren Türk askerleri, direnişin 90. gününde de Werxelê direniş alanında direnen gerillaları tasfiye edemedi. Yalnızca o iki günlük savaşın tablosu ise şöyleydi; Werxelê savaş tünelleri başta olmak üzere tüm alan ilk başta yoğun bir saldırı altına alınmış, sınır karakollarından yapılan obüs ve havan saldırılarından sonra, savaş uçaklarıyla belli tünel girişleri hedef alınarak tonluk kazan bombalarıyla vurulmuştu. Akşam saatlerine gelindiğinde ise saldırı helikopterleri devreye giriyor. Ancak helikopterler alçak uçuş yaptıkları için gerilla güçleri tarafından hedef alınarak vuruluyor. Bundan dolayı helikopterlerin planlı uçuşları çoğunlukla boşa çıkarılıyor. Yani gerilla güçleri helikopterleri vurduğunda alandan uzaklaşmak zorunda kalıyorlar. Bu saldırılar sabah saatlerine kadar aralıklı bir şekilde devam ediyor. Sabah saatlerinde ise ilk başta patlayıcılarla saldırılar devam ediyor ve sonrasında orta silahlarla sürekli ateş altına alınıyor. Bu arada özel olarak hazırladıkları kimyasal silahları devreye koyuyorlar. Özel kıyafetler giyerek ve gaz maskeleri takarak savaş mevzilerine yöneliyor ve daha sonra ateş kesilip girişlere kimyasal gazlar gönderiliyor. Birçok defa gerillaların kimyasal gazları geri askerlere yönlendirdikleri de oluyor. Fakat çoğunlukla gerilla güçleri farklı tedbirlerle bir şekilde kendilerini korumayı başarıyor.

Görüntülerde de görüldüğü gibi Werxelê Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerine dönük işgalci Türk askerleri önce alevler çıkaran yakıcı bir makineyi kullanıyor. Daha sonra gaz göndermek için kullandıkları makine ile hazırlık yapıyor. Daha sonra bu makine ile içeriye zehirli gaz gönderiyorlar. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Werxelê savaş tünellerinde direnen gerillalar, kendi geliştirdikleri yöntemlerle kimyasal gazları tekrar dışarı göndermeyi başarıyorlar. Tünel girişindeki işgalci Türk askeri ise fazla yaklaşmadan yüzündeki gaz maskesiyle gazın nasıl dışarı çıktığına bakıp hemen geri dönüyor.

3 Eylül 2021 tarihinde ise Avaşin’de konumlanan YJA Star gerillaları bu alandaki askerleri hedef alarak iki koldan sızma taktiği ile bir eylem gerçekleştiriyor, eylemde 5 asker öldürülüyor. Ertesi gün kayıplarının intikamını almak için tekrardan Werxelê direniş alanlarına yönelen Türk askerleri 4 Eylül tarihinde 17 defa Werxelê direniş alanına saldırıyor. Tüm bu saldırılar gerilla güçlerince boşa çıkarılınca Türk devleti sonraki günlerde tekrardan insanlık dışı uygulamalarına geri dönüyor ve ağır kimyasal bombalarla saldırılarına devam ediyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here