İşgalcilerin elinden kurtulan QSD savaşçısı: Günlerce işkence gördüm

0
686

İşgalci Türk ordusu tarafından esir alınan QSD savaşçısı Zinar Reqa, köylülerin yardımı ile kurtulduğunu belirterek, “Beni infaz etmek için Girê Spî’ye gönderdiler. Orada bir hafta işkenceye maruz kaldıktan sonra köylülerin de yardımıyla kurtuldum” dedi.

İşgalci Türk ordusu ile DAİŞ/El Nusra çeteleri ve QSD savaşçıları arasında 19 Ekim’de Girê Spî’de yaşanan bir çatışmada çeteler tarafından esir alınan QSD savaşçısı Zinar Reqa, 7 gün sonra köylülerin yardımı ile kurtuldu.

Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin devam eden ateşkese rağmen 19 Ekim’de Solan köyüne saldırdığını belirten Zinar Reqa, QSD’nin çetelerin saldırılarına karşı meşru savunma hakkını kullandığını kaydetti.

Çetelerin eline nasıl esir düştüğünü anlatan Zinar Reqa, “Saldırılara karşılık veriyorduk. Cephanem bitince çemberde kaldım ve daha sonra esir alındım. Gözlerimi bezle kapattılar ve hakaret ettiler. Her türlü işkenceyi yaptılar. Daha sonra beni Türkiye’ye götürüp, Türk devletine ait bir karargaha kapattılar. Ardından sorguya çektiler. Sorguya çekenler infaz edilmemi istedi” dedi.

Çetelerin sorgu esnasında kamera açıkken kendisine iyi davrandıklarını ancak kamera kapandıktan sonra kendisini infaz etmek için Girê Spî’ye götürdüklerini söyleyen Zinar Reqa, her gün işkenceden geçirildiğini kaydetti.

Çiçek Kobanê oradaydı

Girê Spî’de çetelere ait bir binada hapsedildiğini belirten Zinar Reqa, “Çeteler 25’ten fazla sivili kaldığım cezaevine getirdiler. YPJ savaşçısı Çiçek Kobanê’yi de benim olduğum yere getirdiler. Ayağından yaralıydı” ifadelerini kullandı.

Kendisini esir alan çete tarafından işkence ve tehdide maruz kaldığını dile getiren Zinar Reqa, çetelerin kendisine sürekli “Nasıl ölmek istersin, hangi silahla?” diye sorduğunu ifade etti.

Zinar Reqa, Girê Spî’de köylülerin yardımıyla kurtulduğunu söyledi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here