İşkenceye suç duyurusu

0
898

ÖHD ve MED TUHAD FED, ceza infaz düzenlemesinde kapsam dışı bırakıldıkları için Batman M Tipi Cezaevi’nde protesto haklarını kullanan tutukluların sevk edildikleri Diyarbakır Cezaevi’nde darp edilmelerine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi (ÖHD), AKP ve MHP’nin koronavirüs nedeniyle siyasileri kapsam dışında bırakan ceza infaz düzenlemesi tasarısına karşı protesto eylemi gerçekleştiren tutuklu ve hükümlülerin darp edilmesine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

ÖHD ve MED TUHAD FED protesto sonrası bulundukları Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen tutuklu ve hükümlülerin burada darp edilmesine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına işkence yasağı ihlal edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, olaya karışan cezaevindeki personel ve gardiyanların “işkence, suçu bildirmeme ve görevi kötüye kullanmaktan” haklarında başlatılacak soruşturmayla cezalandırılmalarını istedi.

KANUNSUZ EMİR, KEYFİ İŞKENCE UYGULAMASI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, Diyarbakır 4 Nolu T Tipi Kapalı cezaevine sevk edilen tutukların sevk sırasında ve cezaevinde bir grup gardiyan tarafından darp edildiklerini, vücutlarında morluk ve şişliklerin oluştuğunu kaydetti. İşkence ve kötü muamelenin ulusal ve uluslararası yasal mevzuata göre yasak olduğu belirtilen suç duyurusunda, “Batman M Tipi Cezaevinden isyan başlattıkları için sevk edilen mahpusların cezai işlemleri ilgili savcılık tarafından yürütülecektir. Diyarbakır Cezaevi içindeki gardiyan ve müdürler bu cezai işlemlerde uygulayıcı değildir. Velev ki aldıkları emir doğrultusunda yaptıkları işkence insan onuruna yakışmayan keyfi bir cezalandırmadır. Ayrıca bu durum Anayasa’nın 137’inci maddesine göre kanunsuz emir niteliğindedir” diye kaydedildi.

İŞKENCE UYGULAYANLAR TESPİT EDİLMELİ

Cezaevinde işkence ve kötü muamele uygulayan, bunu gören ancak bilgi vermeyen gardiyanlar hakkında dava açılmasının istendiği suç duyurusunda; mahpusların hastaneye sevk edilerek adli muayene raporunun alınması, işkence uygulayan kamu görevlilerinin tespiti için mahpusların dilenilmesi, Batman M Tipi ve Diyarbakır Cezaevinde olay yerini gören kamera kayıtlarının alınması, görüntülerde bulunan kamu görevlilerinin, mahpusların sağlık raporlarının olup olmadığının tespit edilmesi” talep edildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here