İtalyan ARCI örgütünden Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasına destek

0
448

İtalya’da anti-faşist solda yer alan kültür örgütü ARCI, ulusal meclis toplantısında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle yürütülen uluslararası kampanyaya destek kararı aldı.

Kapitalist kültüre karşı, antifaşist ve solcuların 26 Mayıs 1957’de kurduğu sivil topum örgütü ARCI, özellikle kültürel alanın yanısıra toplumsal ve siyasi alanda faaliyetler yürütüyor.

1990’lı yıllardan bu yana Kürt özgürlük mücadelesi ile sürekli dayanışma halinde olan ARCI, Rojava devrimi ile birlikte çok sayıda toplumsal projeye de destek verdi.

İtalya genelinde bir milyonu aşkın üyesi ve 4 bin 400’ü aşkın derneği olan ARCI, son ulusal meclis toplantısında Kürdistan ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne ilişkin kararlar aldı.

2018’deki kongrede ortaya çıkan tutumun esas alındığı yeni kararla, Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasına destek ilan edildi. Kararlarda ayrıca Ortadoğu Demokratik Konfederalizmi projesine destek de ifade edildi.

Toplantıda şu değerlendirme yapıldı:

“Kuzey ve Doğu Suriye halklarının ve Irak’taki Kürtlerin, Türkiye ve İran’ın sürekli Türk saldırılarına ve uluslararası toplumun kayıtsızlığına rağmen, demokratik konfederalizme dayalı bir toplum, yani temel direkler doğrudan demokrasi, dayanışma, kadının kendi kaderini tayin etmesi, kamu kurumlarının seküler doğası, ulus devlet kavramının aşılması, ekolojik ve kapitalist olmayan bir ekonominin gelişmesidir. Kuzey ve Doğu Suriye’nin özerk yönetimi tarafından elde edilen tüm sosyal ve demokratik başarıların, şu anda 9 Ekim 2019’da başlayan Türk işgalinin, sahadaki tüm savaş aktörlerinin belirsizliği nedeniyle tehlikeye girdiğini değerlendiriyoruz. (Suriye rejimi, ABD, Rusya, Suudi Arabistan vb.) Hem Kuzey Doğu Suriye hem de Maxmur mülteci kampı, tecrit ve ambargo ile Covid19 salgınının yayılmasına maruz kalıyor.

Türkiye’nin askeri saldırısı gerçek bir insanlığa karşı suç temsil ediyor ve uluslararası toplumun umursamazlığı içinde gerçekleştirildi ve yüz binlerce sivil ve mültecinin güvenliğini  riske attı. Bu askeri saldırı, Türkiye’deki Kürt kentlerinin yıkılmasına, binlerce sivilin katledilmesine, muhalefet partilerini ve özellikle HDP’yi temsil eden çok sayıda belediye başkanı ile yerel yöneticilerin görevden alınmasına ve tutuklanmasına ek olarak,  Erdoğan rejimiyle uzlaşmayan, muhalif  yüzlerce gazeteciye ve akademik dünya üyesine işkence yapıldı.”

Kuzey Doğu Suriye’de yayılan koronavirüs tehlikesine de dikkat çekilen değerlendirmede, “Türkiye tarafından yürütülen, Irak Kürdistanı ve Esad rejiminin suç ortaklığı ile teşvik edilen yasadışı ambargo nedeniyle, vakaların arttığını ve gereken malzemelerin karşılanmadığını biliyoruz” denildi.

Toplantıda, “2018 ARCI Ulusal Kongresi’nin Suriye’nin kuzey ve doğusu lehine somut kampanya ve girişimlerde bulunmasını istediği ‘KÜRT DEMOKRATİK KONFEDERALİZMİ İLE DAYANIŞMA VE DESTEK’ başlıklı gündemi onayladığını dikkate alarak, ulusal ARCI’nin kampanyalar yürütme ve tanıtımı konusunda kararlı olduğunu belirtiyoruz” vurgusu yapıldı.

ARCI’ye bağlı onlarca organizasyonun imzasını taşıyan kararlar şöyle sıralandı:

– ARCI’nin Kuzey ve Doğu Suriye halklarıyla destek ve dayanışma içinde olduğunu ve Ortadoğu’da demokratik konfederalizmin inşası için yapılan çalışmaya desteğini devam eder.

– ARCI, Kürt halkının mücadelesini ve demokratik konfederalizm deneyimi konusunda ulusal düzeyde ve geniş çapta bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyalarını teşvik etmeyi taahhüt eder.

– ARCI’nin, bölgelerdeki dernekler ve komiteler tarafından destekleme girişimleri, kampanyaları ve projeleri paylaşmak ve geliştirmek için bir iç koordinasyon oluşturması.

– ARCI, yerel yönetimlerin farkındalığını artırarak Kürt belediyeleriyle dostluk anlaşmaları veya kardeş belediye yapmalarını taahhüt eder.

– ARCI’nin Abdullah Öcalan ve Türkiye’de tutulan tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması kampanyasını aktif olarak tanıtması.

– ARCI’nin Türkiye’ye silah satışının derhal durdurulması için harekete geçmesi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here