Kadın tutsaklar: 24 saat erkekler tarafından izleniyoruz

0
666

Gaziantep L Tipi Cezaevi’ndeki kadın koğuşunun kamera sistemi ile 24 saat izlendiği ortaya çıktı. Tutsakların, görüntülerinin erkek gardiyanlar tarafından izlendiği bilgisini yakınları ile paylaşması üzerine, tutsak yakınları İHD’ye başvuru yaptı.

Gaziantep L Tipi Cezaevi’ndeki kadın koğuşunun kamera sistemiyle izlendiği öğrenildi. Tutsakların aileleri ile yaptıkları görüşme ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) yaptıkları başvuru sonucu koğuşların izlendiği ortaya çıkarken, cezaevi yönetiminin kamera sisteminin projenin parçası olduğunu belirterek kendini savunduğu belirtildi.

‘24 saat erkekler tarafından izleniyoruz’

Tutsaklar, aileleri ile yaptıkları görüşmede, kamerayla izlendiklerine dair şikâyette bulunduklarını, bu şikâyet sonrasında ise kadın gardiyanlar tarafından darp edildiklerini aktardı. Tutsak aileleri ise yaşanan hak ihlaline ilişkin İHD Antep Şubesi’ne başvuruda bulundu. Yapılan başvuruda, “6 kişilik bir koğuşta 11 kişi kalıyorken, kendilerinin isteği üzerine daha geniş bir koğuşa alınmışlardır. Yeni alınan koğuşta kamera sistemi ile izlenmekte oldukları 13.01.2019 günü yapılan açık görüşte tüm kadın tutuklular tarafından dile getirilmiştir. İdare ile yaptıkları görüşmelerden de kendilerinin 24 saat kamera ile erkekler tarafından izlenmelerinin ahlaki olmadığını dile getirdiklerinde gardiyanlar tarafından tek hücrelere alınma ile tehdit edilmişlerdir. Ayrıca gardiyanların aşağılayıcı sözler sarf ettikleri, bir genç tutsağa şiddet uyguladıkları ile ilgili beyanları olmuşlardır. İHD’nin hak ihlalleri ile ilgili cezaevi yönetimi ile sorunlarının çözümü yönünde görüşme yapmalarını talep ediyorum” ifadeleri yer aldı.

Darp edilen kadın tutsaklara disiplin cezası

Başvuru sonrasında ise İHD yöneticileri ile avukatlarının cezaevi yönetimiyle görüşme yaptıkları ve bu görüşmede cezaevi müdürünün, “Kamera sistemi projenin parçası” olduğu ve bunun değiştirilmesinin de mümkün olmadığı ifadelerini kullandığı belirtildi. Cezaevi yönetimi İHD’li yetkililerle yaptıkları görüşmede, kamera görüntülerinin erkek görevliler tarafından izlendiğini reddederek kadın görevliler tarafından izlendiğini iddia etti. İHD’li heyet, 3 kadın tutsağın kadın gardiyanlar tarafından darp edilmesinin yanı sıra, disiplin cezası da aldıkları bilgisini de verdi. İHD, yaşanan hak ihlali için hukuki anlamda gerekli mercilere başvuruda bulunacaklarını ve takipçisi olacaklarını dile getirdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here