Kadınlar erkek-devlet şiddetine karşı direniş mesajı verdi

0
545

Kadınlar, 8 Mart dolayısıyla alanlara çıkarak, erkek-devlet şiddetine karşı direniş mesajı verdi.

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile emek ve meslek örgütleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çok sayıda kentte alanlara çıktı.

ANKARA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) ve Devrimci Sağlık-İş Sendikası (Dev Sağlık-İş) Ankara şubeleri, Ankara Üniversitesi (AÜ) İbn-i Sina Hastanesi’nde kadınlarla bir araya geldi. “Kreş haktır” yazılı pankartın asıldığı etkinlik, müzik dinletisiyle başladı. Etkinlikte, kadın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşadığı sorunlar ve talepleri konuşuldu.

ŞIRNAK 

Şırnak’ta TJA ve HDP Kadın Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Silopi ilçesindeki soykırımcı saldırılar sırasında katledilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir, Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın mezarını ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinde konuşan TJA aktivisti Emine İnan, “Büyük bir mücadele verdiler. Mücadele ve onurlu bir yolda yaşamını yitirdiler. Ne olursa olsun, onların mücadelesine sahip çıkacağız. Rozaların, Sêvêlerin mücadelesi sürüyor. Bizler bu mücadeleye sahip çıkacağız. Mücadele bayrağını yükselteceğiz” dedi.

Daha sonra kent merkezinde bulunan kadın esnaflar ziyaret edildi. Polis engelini tanımayan kadınlar, esnaf ziyaretini sürdürerek, karanfil dağıttı.

ADANA

Adana’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde müzik dinletisi düzenlendi. Salona, “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” yazılı pankart asıldı. Etkinlikte konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, kadınların her alanda şiddete maruz kaldığını belirterek, tüm baskı ve saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi. Kadınların 8 Mart mücadelesini konu alan bir sinevizyon gösteriminin ardından etkinlik, Koma Ş. Azadi’nin seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

MERSİN

Mersin’de HDP Tarsus İlçe Örgütü binasında dengbêj dinletisi düzenlendi. “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” yazılı pankartın asıldığı etkinlikte konuşan HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Seher Kadiroğlu, binlerce yıldır erkek ve devlet baskısı altında olan kadınların kendi hakları için büyük bedeller ödeyerek kazanımlar elde ettiğini ifade etti. Kadiroğlu, şöyle dedi: “Fabrikalarda bedenleri yakılan kadınlardan miras aldığımız direnişle bugün cins mücadelemiz devam ediyor. Kürt kadınları olarak evin içinden iş yerlerine, sokağa, siyaset alanına kadar mücadele ettik ve kazanımlarımız Rojava’da bir kadın devrimine dönüştü. Kadın katliamları, tecavüzleri, tacizleri ve erkek devlet baskısına baş eğmedik eğmeyeceğiz.”

Konuşmanın ardından sahne alan dengbêj kadınlar, klamlar seslendirdi.

ANTALYA

Antalya Kadın Platformu üyesi kadınlar, tutsak kadınlara dayanışma kartı gönderdi. Güllük PTT’si önünde bir araya gelen kadınlar, burada kısa bir açıklama yaptı. Antalya Kadın Platformu üyesi Gülçin Akça, 8 Mart’ın önemine değinerek, “Dünyanın dört bir yanında, her dilden, her renkten kadınlar olarak  meydanlardan, sokaklardan, evden, okuldan, işten ve her yerden sesleniyoruz. Umudumuzu, heyecanımızı, öfkemizi, neşemizi, özlemlerimizi, kahkahalarımızı içimize gömmüyoruz. Sözümüzü çoğaltarak haykırıyoruz. Eşit, özgür ve sömürüsüz bir yaşamı kuruncaya dek mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar olarak kendi sözümüzü söylemek için umut ve güven dolu onurlu bir gelecek kurmak için tüm kadınları 8 Mart’ta saat 18.15’de Attalos Heykeli önüne bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar postaneye geçerek, tutsak kadınlara dayanışma kartı gönderdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz