Kadınlar mermer ocağına karşı direnişte

0
287

Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde mermer ocağı yapımına karşı direnen kadınlar, ahırların yıkımıyla beraber tek geçim kaynakları olan hayvanlarının barınaksız kaldığını söyledi. Direnen kadınlardan Sedef Yücel, hamile olduğunu, buna rağmen şiddete uğradığını, kızının ise gözaltına alınmakla tehdit edildiğini belirtti. 

Mermer ocağının yapımına direnen kadınlardan Sedef Yücel, “Tekmelediler beni hamileyim. Bir kadın polis beni tekmeledi. İki üç defa bayıldım. Ancak doktora gitmedim. Bana ‘kızını gözaltına alırız’ dediler. Kızımın ellerini kelepçeleyip götürmeye çalıştılar” dedi.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde faaliyetlerine başlayan mermer ocağına karşı 26 Mayıs günü yurttaşlar yürüyüş düzenleyerek tepkilerini dile getirdi. Tepkilere ateşli silahlarla karşılık veren korucu ve askerler, ahırların yıkımına karşı direnen mahallelilere saldırdı.40 ahırın yıkıldığı, 4 kişinin de gözaltına alındığı olaylar esnasında hamile olduğu öğrenilen bir kadın da darp edilirken, kızı da gözaltına alınmakla tehdit edildi. 

Mermer ocağına karşı ahırların yıkımına tepki gösteren kadınlar ajansımıza konuştu.

Hamile kadın: Beni tekmelediler, baygınlık geçirdim 

Mermer ocağı için ahırların yıkılmasına karşı çıkanlardan biri olan Sedef Yücel, “Çocuklarımızı darp ettiler, cop vurdular. Kelepçeleyip işkence ettiler. Ben de gittim, tekmelediler, ben hamileyim. Bir kadın polis, beni tekmeledi. İki üç defa bayıldım. Ancak doktora gitmedim. Bana ‘kızını gözaltına alırız’ dediler. Kızımın ellerini kelepçeleyip götürmeye çalıştılar. Ben karşı durdum. Aldığım darbelerden kaynaklı omuzlarım ağrıyor, ayaklarım da hala sızı var” diyerek tepki gösterdi.  

Barınaksız kalan inekler tandır evinde bakılıyor 

Tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu belirten Sedef, mermer ocağı uğruna birçok kişinin işkenceye uğradığını söyledi. Faaliyete konulmak istenen mermer ocağının mahalleye hiçbir yararının olmadığını dile getiren Sedef, “Zarardan başka bir tarafı yok. Ahırlarımızı yıktıkları için şu an koyunlarımızın barınacağı bir ahır yok. Birçoğumuz ineklerimizi ekmek pişirdiğimiz tandır evlerinde barındırıyoruz. Koyunlarımız ahırdayken yıktılar. Birçok koyunumuz yaralandı. Tavuklarımız kümeslerindeydi. Allah bu zulmü kabul etmesin” dedi.  

‘Bizi gözaltına almakla tehdit ettiler’ 

“Üzerimize kurşun yağdırdılar” diyen mahalle sakinlerinden Mevlüde Bilek ise ahırlarının yıkımı sırasında kendisinin de olay yerinde olduğunu ve amcasının askerlerce darp edilerek, yokuştan aşağı itilmeye çalışıldığını belirtti. Mevlüde, “Biber gazı sıktılar. Gaz bombası attılar. Amcamı uçurumdan ittiler. Oradan düşmüş olsaydı, hayatta olmayabilirdi. Bizi gözaltına almayla tehdit ediyorlardı” ifadelerini kullandı. 

‘Tek geçim kaynağımız koyunlarımızdı’ 

Mermer ocağına karşı iş makinalarının önüne geçmeye çalıştıkları sırada darp edildiklerini söyleyen Nejla Bilek de şu ifadeleri kullandı: “Gün içinde hiçbir şeyden haberimiz olmadı. Mermer ocağına gelen başka bir yol var, oradan gelmişlerdi. Birden silah sesleri duyduk. Koştuk. Herkes çok korktu. Ahırlarımızı yıktılar. Koyunlarımız, tavuklarımız içerdeydi. Yıkımın altında kaldılar. Hayvanlarımızı zar zor kurtarabildik. Çoluk, çocuk, kadın dinlemeden üzerimize kurşun yağdırdılar. Abimi on asker kuşattı ve darp ettiler. Tek geçim kaynağımız koyunlarımızdı.” 

‘Mermer ocağının yapımına izin vermeyeceğiz’ 

Daha önce de asker ve korucuların mahalleye gelerek ahırların boşaltılmasını istediklerini kaydeden Kudret Bilek, “O zaman da karşı durduk. Daha üç gün önce tekrar geldiler. Ahırlarımızı yıkmalarına izin vermedik. Ancak haber vermeden arka yoldan gelerek bizden gizlice yaklaşık 40 ahırımızı yıktılar. Polisler bizi darp etti. Çocuklarımız büyük şehirlere giderek zulme, ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Mermer ocağının yapımına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz