Kadınlar Newroz’da seslendi: Vazgeçmeyeceğiz

Diyarbakır Newrozuna katılan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepkilerini “Her sabah öldürülen kadın haberleriyle uyanıyoruz. Sözleşmeden asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde dile getirdi. 

Dün Diyarbakır Newroz’unda alanları dolduran kadınların bir öfkesi de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine idi. Renkleriyle Newroz’a katılan kadınlar, bir kez daha “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” dedi.  

ÖLMEK İSTEMİYORUZ  

Rojda Kaya, sözleşmenin feshedilmesine tepkisini “Şimdiye kadar ‘sözleşme uygulansın kadınlar ölmesin’ diye çırpındık durduk. Şuanda kaldırılmasıyla daha mı az kadın ölecek? Olayı tamamen yanlış anlamışlar. Çünkü sözleşmeyi feshetmek demek, daha fazla kadının ölmesi demek. Artık ölmek istemiyoruz. Çocuklar annelerini kaybediyor, biz kız kardeşlerimizi. Öyle kolay vazgeçmeyeceğiz bu haktan” sözleriyle gösterdi. 

ERKEĞE CESARET VERDİ 

Zekiye Sönmez, sözleşmenin iptal edilme kararı karşısında şaşkın olduklarını ifade etti. “Bu karar kadınların ölmesi demek” diyen Sönmez, kadınların kazanımlarından kolay kolay vazgeçmeyeceğini belirtti. Sönmez, “Her sabah öldürülen kadın haberleri ile güne uyanıyoruz. Ben rahatlıkla bir sokakta yürüyemiyorum korkuyorum, ya da yakınlarım tarafından öldürülmek istemiyorum beni ne zaman öldürecekler diye beklemek istemiyoruz. İçimizde korku var, kaygı var. Sözleşmenin maddelerini genişletmeleri gerekirken, kaldırmak saçmalık. Daha fazla korku ile çıkacağız sokağa, çünkü artık bizi öldürenler daha cesaretli” ifadelerini kullandı. 

HÜKÜMETİN TUTUMU 

Besta Dündar, sözleşmenin mevcut maddelerinin uygulanmadığını, feshedilerek de bu durumun yasalaştığına dikkati çekti. Kadınların öldürülmeye devam edeceklerini belirten Dündar, “Korkmadan ayrımcılığa uğramadan yaşamak, geceleri sokağa çıkabilmek istiyoruz. Hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor. Bizler hükümete seslendikçe, onlar kadınları daha fazla olumsuz etkileyecek kararla karşımıza çıkıyor. Oysa özgürce yaşamak istiyoruz” dedi.  

ORMAN KANUNLARI  

Sözleşmenin kaldırılmasını kınamak için Newroz alanına geldiğini söyleyen Fatoş Gülecan, “Sözleşme yaşatır. Her gün 2 kadın öldürülüyor, artık iki değil onlarca kadın öldürülecek. Bu kirli savaşta kadınlar mücadele edecek buradan söz veriyoruz. Orman kanunları dayatılıyor. Bu orman kanunlarına karşı kendimizi savunacağız, kadın cinayetleri politiktir” diye belirtti. 

BİTMEYEN TRAVMALAR  

Son süreçte erkeklerin kadınları çocukların gözleri önünde öldürerek yıllarca sürecek olan travmalara neden olduklarını söyleyen Ceylan Besta da, “Kadının siyaset hakkından tutalım, eğitimlerine kadar kadınların önü sürekli kesiliyor. Sözleşmeden geri çekilmeleri ülkenin ne kadar geri bir ülke olduğunu gösteriyor. Kadınları, çocuklarının önünde kalleşçe öldürüyorlar, buna yönelik sadece haber yapılıyor. Dava yok, yargılama yok. Kadın katilleri dışarıda ama suçsuz insanlar içeri de” sözleriyle tepkisini dile getirdi.  

KADINI SAVUNAN YOK! 

“Kadını savunan yok” diyerek tepki gösteren Hasret Özdemir Gülmez ise, aile içinde başlayan şiddetin, işyerinde sokakta devam ettiğini belirtti. “Tek talebimiz aynı koşullarda yaşamak” diyerek talebini dile getiren Gülmez, şöyle dedi: “Çünkü kadını savunan yok. Her gün kadınların katledilmesinden artık bıktık. Yaşamak bizim hakkımız. Çocuklar annesiz kalmasın.”  

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler