‘Kadınların tarihi mücadele tarihidir’

0
707

ÇHD Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonu’nun, erkek şiddetinin koronavirüsten daha hızlı yayıldığına dikkat çektiği açıklamada, “Kadınlar için önlem içermeyen infaz yasa tasarısı geri çekilmelidir. Biz ÇHD’li avukatlar olarak bu süreçte kadınlara her türlü hukuki desteği elimizden geldiğince sağlamak ve dayanışmak için buradayız. Yalnız değilsiniz” denildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonu, “Erkek şiddeti koronavirüsten daha hızlı yayılıyor” başlığıyla yazılı açıklama yayınladı. “Bizler biliyoruz ve isyan ediyoruz” denilen açıklamada, koronavirüs salgınının faturasını kadınların canlarıyla ödediği ifade edildi. Açıklamada, “sürecin tarih kitaplarındaki sayısal verilere dahi eklenmeyecek cinayetlerle enkaza neden olacağı” uyasında bulunuldu.

‘Salgın ev içi emeği daha fazla sömürüyor’

Tüm afet ve krizlerden en çok etkilenin kadınlar olduğu vurgulanan açıklamada, koronavirüs salgının bu gerçekliği yeniden gözler önüne serdiği vurgulanarak, “Pandemi. İlk tanıklık. Okumuyoruz, bir yerlerde yazmıyor. Fakat tahmini olarak birkaç sene sonra; hastalıkların ve ölümlerin yapılan devlet yardımlarıyla beraber, sadece sayısal veriler olarak yerini tarih kitaplarında alacak bir dünya salgını. Birileri okuyarak öğrenecek. Bizler ise bu kez tüm acısı ve sancısıyla tanıklık ediyoruz; son yıllarda tanık olduğumuz birçok felaket gibi. Kirasını ödeyip ödeyemeyeceğimizi bile bilmediğimiz, huzursuz evlerimizde. Evlerimiz ne yazık ki sadece kirasını ödeyemeyeceğimiz için huzursuz değil. Rahat bir nefes almak için kocasının işe gideceği zamanı sabırsızlıkla bekleyen kim bilir kaç ev işçisi kadın, eşi artık işe gidemiyor diye tedirginlik içerisinde. Kim bilir kaç kadının salgın sebebiyle ev içi emeği daha fazla sömürülüyor” ifadelerine yer verildi.

‘Hükümet infaz paketiyle tehlikeyi daha da büyüttü’

Kadına dönük şiddet ve katliamların arttığına dikkat çekilen açıklamada, hükümetin bu tehlikeye dönük tedbir geliştirmediği gibi düzenlediği infaz paketiyle tehlikeyi büyüttüğü kaydedildi. Açıklamada, devletin bir kez daha kadınları şiddete ve ölüme terk ettiği vurgulanırken, şunlar belirtildi: “Peki ya şimdi? Şiddet yuvası evlerinde tıkılıp kalan kadınlar. Evdeki herkesi virüse karşı korumak zorunda olup kendisinin korunmasına izin verilmeyen kadınlar. Bugün düne nazaran, evde ve işte emek sürecine daha fazla katıldığı için virüs kapma riski daha yüksek olan kadınlar. Can güvenliği olmayan ve yaşadığı şiddeti artık katbekat fazla yaşayan, yaşayacak olan kadınlar. Hem evde hem işyerinde sömürülen işçi kadınlar. Bir evi dahi olmayan, ucuz iş gücünün, sömürünün aracı haline getirilmiş göçmen kadınlar. Salgın olmadığında dahi, her zaman hedef gösterilen, evlerinde barındırılmayarak tehdit edilen, öldürülen trans kadınlar. Kaldıkları yurtlardan gönderilerek heteroseksüel aile yuvasının merhametine terk edilen LGBTİ+ öğrenciler.”

‘Erkek devlet bir kez daha kadını ölüme terk ediyor’

“Devlet tehdit altındaki bu gruplar için ne yapıyor peki” diye sorulan açıklamada, “Söyleyelim hemen: Eşit olmayan bir infaz yasa tasarısı. Eve kapanmak zorunda kalan kadınlara karşı artacak şiddette, kadınların can güvenliği için hiçbir önlem almıyor. Hazırladığı infaz paketi ile tecavüz, çocuk istismarı faillerini dışarıya salma isteğini belli ederek bir kez daha ‘samimiyetini’ sergiliyor sadece. Kadınların kazanımları ile elde ettiği 6284 sayılı yasada ucu açık şekilde ‘6284 sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüs kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi’ yönünde karar vererek kadınların ulaşabileceği tedbirleri sınırlandırıyor. Yani devlet, o tanıdığımız erkek devlet bir kez daha kadınları şiddete ve ölüme terk ediyor” denildi.

‘Kadınların tarihi mücadele tarihidir’

“Bizler biliyoruz ki; şiddet faili bir erkeğin evde kaldığında ölüm getirme ihtimali, işe gittiğinde virüsle ölüm getirme ihtimalinden daha yüksek” vurgusu yapılan açıklamada, şu mesaj verildi: “Biliyoruz ki salgının faturasını kadınlar emekleriyle, canlarıyla ödüyor. Ve bunlar, tarih kitaplarındaki sayısal verilere dahi eklenmeyecek kadın/LGBTİ+ cinayetleri ile büyük bir enkaz bırakacak. Fakat kadınların tarihi mücadele tarihidir. Bizler biliyor ve isyan ediyoruz. Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+ lar ve diğer tüm dezavantajlı gruplar için gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Kadınlar için önlem içermeyen infaz yasa tasarısı geri çekilmelidir. Biz ÇHD’li avukatlar olarak bu süreçte kadınlara her türlü hukuki desteği elimizden geldiğince sağlamak ve dayanışmak için buradayız. Yalnız değilsiniz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here