Karakol komutanı: Mezar taşlarını kıracaksınız, mezar taşlarını kırdıktan sonra bize fotoğraf göndereceksiniz

0
745

Türk devleti koronavirüs pandemisine rağmen, insanlık dışı uygulamalarına ara vermedi. Son haftalarda gerilla mezarlarına karşı yen bir baskı kampanyası yürütülüyor.

Amed’in Silvan ilçesindeki Jandarma Komutanlığı, şehit düşen gerillaların ailelerini arayarak veya karakola çağırarak, mezarlar konusunda uyardı.

Türk askerlerinin, mezarların üzerindeki Kürtçe X, W, Q harflerinin silinmesini istediği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre ilçeye bağlı Sağlık, Şanlı (Kureşa) ve Mirali (Miraliya) mahallelerinde bulunan mezarlıklardaki 3 gerillanın aileleri ve mahalle muhtarları, Perşembe günü karakola çağrılarak tehdit edildi.

Karakol komutanının mezar taşlarında gerillaların Türk kimliğindeki ad ve soyadı dışında başka isim ve unvanın kabul etmeyecekleri dayatmasında bulunduğu belirtildi.

Ailelerin bunu kabul etmemesi üzerine bazılarının karakolda işkence edildiği öğrenildi.

Karakol komutanının, hem telefonla hem de bizzat karakola çağırarak tehdit ettiği ailelere, “Mezar taşlarını kıracaksınız. Aksi halde biz mezarları kökünden söküp oradan çıkarırız. Mezar taşlarını kırdıktan sonra bize fotoğraf göndereceksiniz” dediği belirtiliyor.

VAN’DA DA AYNI İNSANLIK DIŞI UYGULAMA

Nisan ayı ortalarında benzer baskılar Van’da gerçekleşmişti. Askerler Van merkezi ile özellikle Çaldıran, Muradiye, Saray ve Özalp ilçelerinde yanlarına muhtarları da alarak gerillaların defnedildikleri mezarlıkları kontrol etmişti.

Mezarları tek tek dolaşarak, bayrak, flama ve sarı-kırmızı-yeşil sembolleri toplayan askerler, daha sonra da ailelerin evlerine giderek her bireyin kimlik bilgilerini almıştı. Askerlerin, aileleri semboller konusunda tehdit ederek evlerden ayrılmıştı.

17 Nisan günü Van’da yine mahalleleri gezen Türk askerleri, hem çatışmalarda çocuklarını kaybeden aileleri hem de mezarlıkların kayıtlarını aldı. Erciş’te 2 mezar taşı ailelerin gözü önünde parçalandı.

MEZARLAR SİSTEMATİK SALDIRI ALTINDA

Türk devletinin gerilla mezarlarına yönelik tahammülsüzlüğü ve saldırıları yeni değil. Son onlarca yıl içerisinde mezarlar defalarca hedef alınarak, tahrip edildi. Ancak AKP rejimi döneminde, saldırıları yeni boyut kazandı. Gerilla mezarları sistematik bir şekilde saldırıların hedefi oldu, yüzlerce cenaze yerlerinden çıkarılarak kaçırıldı. Halen çok sayıda cenaze morglarda bekletiliyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here