Kayyım dilbilimciyi işten çıkardı

0
701

Batman Belediyesi’ne atanan kayyım, dilbilimci Zana Farqînî’yi işten çıkardı. Farqînî, işten çıkarılmasını, Kürt dili, kültürü ve sanatına karşı bir darbe olarak değerlendirdi.

Batman Belediyesi’nin resmi internet sitesindeki “Kurdî” dil seçeneğini önce kaldıran sonra da tepkiler üzerine geri adım atan kayyım, belediye çalışanı dilbilimci, yazar ve çevirmen Zana Farqînî ile 2 kişinin işine son verdi. Farqînî’nin koronavirüs nedeniyle idari izinde iken işten çıkarıldığı öğrenildi. İşten çıkarılma kararı 3 Nisan tarihinde kendisine tebliğ edilen Farqînî, işten çıkarılmasını Kürt dili, kültürü ve sanatına karşı bir darbe olarak değerlendirdi.

DİJİTAL SÖZLÜK ÇALIŞMASI YARIM KALDI

Kürt diline ilişkin yapacağı çalışmaları yürütmek için belediyede çalışmaya başlayan Farqînî, kayyım ataması ile birlikte 1 Nisan’da işten çıkarıldıklarını, tebliğin ise 3 Nisan’da yapıldığını belirtti. Kendisi ile birlikte 2 kişinin daha özlük haklarının verilmeden işten çıkarıldığını dile getiren Farqînî, “Şunun altını çizmek istiyorum. Virüs nedeni ile idari izinli olduğum bir dönemde işten çıkarıldım. Fakat bunlar önemli detaylar değil daha önemlisi Kürtçe dilidir. Dile dönük katkıların belediye tarafından yapılıp yapılmayacağıdır” dedi.

Farqînî, Kürt dili ve kültürü ile ilgili çalışma yürütmek için geldiklerini belirterek, “Özellikle çocuklara ve Kürtçe folklora dönük çalışmalarımız olacaktı. Önce Kürtçe folklar üzerinde çalışma yürüteceklere ilişkin eğitim başlatacaktık. Yarın öbür gün belediye çatısı altında Kürtçe kurslar verebilmeleri için Kürtçe öğretmenlerin yetiştirilmesine dönükte çalışmalara başlamıştık. Daha geniş bir projemiz de vardı. Kürtçe Dil Sözlüğünün hazırlanmasıydı bir tanesi. Özellikle de Kurmanci lehçesine dönük bir çalışmaydı. İlk kez tüm Kürtçe sözlüklerin dijitalleşmesine dönük bir adım atılmıştı. 2-3 ay önce bu işe başlamıştık” diye konuştu.

‘KÜRT DİLİ İLE İLGİLENMEYECEKLER’

Batman Belediyesi’nin uzun vadeli Kürt dili ve kültürü için değerli ve uzun vadeli çalışmaları önlerine koyduklarını vurgulayan Zana Farqînî, “Belediyenin Kürtçe sayfasının kapatılması ve benim gibi kişilerin işten çıkarılmasından sonra önümüze koyduğumuz çalışmaların devam edileceğinden bahsedemeyiz. Çünkü biliyoruz ki Kültür Müdürlüğünde birçok kişi farklı yerlere gönderildi. Yeni gelen müdür de kendi kadrosunu oluşturacak. Var olan kadroyu tasfiye etti. Bu da gösteriyor ki Kürt dil, kültür ve sanatı ile ilgili bir şey yapmak istemiyorlar. Niyetleri de gösteriyor ki belediye çatısı altında Kürt dili, kimliği ve kültürü ile ilgilenmeyecekler” dedi.

‘TAHAMMÜLSÜZLÜKTÜR’

Koronavirüs nedeni ile zor günler yaşayan insanların olduğu bir süreçte devletin insanların işlerine son verdiğine dikkat çeken Zana Farqînî, “Sadece özel kurum ve kuruluşlar değil devlet de böylesi kritik bir süreçte insanların işine son veriyor. Batman Belediyesine kayyum atandığında, belediyenin Kürtçe internet sitesi de kapatılmıştı. Her ne kadar kimseyi işten çıkarmayacaklarını söyleseler de işime son verdiler. Biz bu durumu Kürt dil ve kültürüne karşı olan tahammülsüzlüğü olarak görüyoruz. Kürt dil, kültür ve sanatına karşı bir darbe olarak görüyorum. Bir karşıtlık ve tahammülsüzlük var. Kürt dil ve kültürüne dönük çalışma yapılmasını kaldıramıyor ve gelişmesini istemiyorlar. İcraatlarından bunu görüyoruz. Kürt dil ve kültürünün canlanmasını ve gelişmesini istemiyorlar. Yani kısa ve öz olarak bu çekememezlik ve tahammülsüzlüktür” diye değerlendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz