KCDK-E: Gün Kobanê ruhuyla direnme ve her alanı eyleme dönüştürme günüdür

0
639

Rojava için seferberlik çağrısı yapan KCDK-E, “Herkes çok iyi bilmeli ki halkımız soykırımdan geçiriliyor. Bu soykırımı ancak biz engelleyebiliriz. Gün Rojava Devrimi’ne ve Rojava halkımıza sahip çıkma onunla birlikte büyük direnme günüdür” dedi.

KCDK-E Başkanlık Divanı, açıklaması şöyle:

“Faşist Türk devletinin Rojava’ya ve Serêkaniyê’ye dönük gerçekleştirdiği soykırım amaçlı işgal tüm hızıyla devam ediyor. ABD ile kendi aralarında yapmış oldukları ateşkes kararına rağmen en ufak bir ateşkes sürecine girilmediği gibi tam tersine Türk devleti ve çeteleri ateşkesten önceden çok daha fazla ve yoğunluklu bir biçimde karadan ve havadan şehir, kasaba ve köyleri bombalamaya devam etmektedir.

Ateşkes kararı ile kamuoyunun ve sivil toplum kurumlarının dikkatini başka yerlere çekmek ve direnen halkların direnişlerinden gevşeklik yaratmak amacıyla geliştirdiği yalan ve kandırma kararıdır. Erdoğan ve şurekası sözcüğün tam anlamıyla ne ateşkese uymaktadır ne de soykırım ve katliamdan vazgeçmektedir. Onun hedefi Kürtleri soykırımdan geçirmektir. Bunun için her türlü silahı kullanmaktadır. Rojava’da kimyasal silah dahil olmak üzere her türlü imha edici silahları halkımıza karşı kullanmaktadır.

Kürtlerin yapacağı tek bir şey var: Büyük direnmek ve büyük kazanmaktadır. Bunu için de ortak bir karara, ortak bir örgütlemeye, ortak bir duruşa ihtiyaç vardır. Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostları da bu ruhla çalışarak, direnerek ve Serêkaniyê direnişine katılmalıdır.

An itibarıyla Serêkaniyê’de tüm evler ve köyler bombalanıyor, çeteler saldırıyor, kadın çocuk herkes katliamdan geçiriliyor. Hastahanede bulunan yüzlerce sivil yaralının etrafı sarılmış halde her an daha büyük katliamlar yapılabilir. 

Bu nedenle şu andan itibaren Avrupa’da Kürtleri soykırımdan kurtarma seferberliğini ilan ediyoruz. Hiç bir Kürt evine, işyerine, okula gitmemeli, nerede bir eylem ve etkinlik varsa orada yerini almalıdır. Eylem ve etkinlikler özellikle ABD, Rusya, Almanya ve Fransa büyükelçilik ve konsolosluklarını önünde gerçekleştirilmeli, katliamı durdurma ve soykırıma ortak olmama temelinde yapılacak eylemler kesintisiz ve sürekli olmalıdır. Elçilikler ve konsolosluklar kendi hükümetlerine baskı yaparak soykırıma ve katliama son verme temelinde bir yaklaşım geliştirilmelidir.

Herkes çok iyi bilmeli ki halkımız soykırımdan geçiriliyor. Bu soykırımı ancak biz engelleyebilir, ancak biz önüne geçebiliriz. Bunun için de gece ve gündüz yirmi dört saat eylem ve ekinliklerde olursak ancak katliamı, soykırımı durdurabiliriz. Gün direnme, soykırımı, katliamı Kobanê ruhuyla direnme ve her alanı eyleme dönüştürme günüdür, gün Rojava devrimine ve Rojava halkımıza sahip çıkma onunla birlikte büyük direnme günüdür.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here