KCDK-E: Şengal öz yönetimini sahiplenmek ve geliştirmek tüm Kürtlerin onur görevidir

0
137

KCDK-E açıklamasında 2014’te başlayan saldırıların Êzidî halkının yok etmeyi amaçladığı belirtilerek; “Şengal’e yönelik soykırım saldırılarının 9. yıl dönümüne giriyoruz. Diktatör Erdoğan’ın başını çektiği soykırımcı Türk devleti ve bölgedeki gerici güçlerin besleyip büyüttüğü barbar DAİŞ çeteleri, Şengal’e 3 Ağustos 2014’te saldırarak katliam ve jenosit gerçekleştirdi.

Êzidî Kürtlere karşı işlenen bu jenosit, 21. yüzyılın en büyük ayıbı olarak tarihe geçti. Tüm dünyanın gözleri önünde Şengal’de gerçekleştirilen bu trajediye bugün de olduğu gibi bölgesel KDP yönetimi katliama göz yumdu ve dünya sessizce izledi. Dünyanın sessizliği ve KDP ihanetinden cesaret alan DAİŞ çeteleri katliam yaptı” denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

DÜNYA SUSTU, KATLİAMI SEYRETTİ

Êzidî Kürtlere karşı işlenen bu soykırım saldırıları, kaçırılan, katledilen ve köle pazarlarında satılan Êzidî kadınlar, çocuklar ve halkımıza yaşatılan bu dram, insanlığın gözü önünde yaşanmasına rağmen dünya tarafından suskunlukla karşılanmıştır.

HPG, YJA STAR; YPG, YPJ güçleri büyük özveri ve fedakarlık göstererek Êzidî Kürtleri bu soykırım saldırılarından kurtardı, Şengal’i özgürleştirdi. Fedakar özgürlük güçleri, büyük bir kahramanlıkla binlerce Êzidî Kürt’ün hayatını kurtardı.

74 Ferman yaşamış Êzidî halkımız bir daha katliam yaşanmaması için kendi öz savunmasını kurdu. Şengal Direniş Güçleri (YBŞ) ve Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ),  özsavunma güçleri olarak oluştu. Êzidî halkımız öz yönetim sistemini inşa etti ve bugün bu öz yönetim sayesinde halkın iradesi temsil edilmektedir.

DAİŞ’İ ARATMAYAN SOYKIRIM SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

Şengal’de tehlike hala bitmiş değildir, soykırımcı Türk devleti DAİŞ’i aratmayan tehdit ve saldırılarına devam etmektedir. Erdoğan diktatörü Başûrê Kürdistan ve tüm parçaları işgal etme emeli üzerinden DAİŞ’in başaramadığını gerçekleştirmek niyetini sürdürüyor. KDP’nin izlediği politika, işbirliği ve Türk ordusuyla yaptığı ortaklık soykırım tehlikesini üst boyuta taşımaktadır.

ŞENGAL’İN STATÜSÜ TANINMADAN KALICI ÇÖZÜM OLMAZ

Tüm dünya kamuoyu önünde gerçekleştirilen yüzyılın utancı Êzidî katliamını kınıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslararası kurumlar bu jenosidi ve Şengal’in statüsünü tanıyarak adım atmalı ve soykırımın önüne geçmelidirler. Êzidîlerin, kutsal yerleşim yeri olan Şengal’in statüsü tanınması, Êzidî halkının temel talebidir. Bu temelde Şengal halkının kendilerini korumak için oluşturdukları öz savunma ve öz yönetim iradesi kabul edilmelidir.

ŞENGAL İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLECEK EYLEMLER İÇİN SEFERBER OLALIM

 KCDK-E olarak 3 Ağustos 2023’te gerçekleşecek tüm eylemlere güçlü katılmaya çağırıyoruz. Şengal’de halkımıza yapılan bu barbar katliamı ve jenosidi kınıyoruz. Şengal’i daha çok sahiplenmek ve yeni saldırıların önüne geçmek için eylem ve etkinlikleri yükseltmeye çağırıyoruz. Şengal öz yönetimini sahiplenmek ve geliştirmek tüm Kürtlerin onur görevidir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here