KCK: Kerbela direnişini kutsallaştıran şey, temsil ettiği ruh ve taşıdığı amaçtır

0
68

KCK Halklar ve İnançlar Komitesi: İmam Hüseyin’in direnişi, insanlık kitabına büyük harflerle yazılmış bir özgürlük direnişidir. Tüm Hüseyin sevdalılarını, İmam Hüseyin-i ve şehit düşen tüm canları, zalime karşı mücadele içinde yaşatmaya çağırıyoruz.

KCK Halklar Ve İnançlar Komitesi açıklaması şöyle:

“Kerbela direnişinin yâd edildiği bir Muharrem orucu daha tamamlandı.  Bu direnişi oruç tutarak ve Aşure lokması pay ederek anan Alevi canların ve matem tutan Şii Müslümanların ibadetlerinin hak katında kabul olmasını diliyoruz.

İmam Hüseyin’in direnişi, insanlık kitabına büyük harflerle yazılmış bir özgürlük direnişidir. Hz. Hüseyin ve yetmiş iki can, Ortadoğu halklarının vicdan sesi, özgürlük ve adalet talebidir. Bu nedenle Hüseyin-i Kerbela, yüzlerce yıldır hak ve hakikat davasını sürdüren herkesin şiarı ve yoldaşı olmuştur. Bugün de ihtiyaç duyduğumuz böyle bir direnişi hatırlatmanın, yaşatmanın insanlık için anlamı çok büyüktür. Bu vesileyle Kerbela’yı direniş ruhu, bilinci ve inancıyla oruç tutup lokma pay ederek yaşatan Alevi canların hizmetlerinin hak defterine yazılmasını diliyoruz. Benzer duygu ve düşüncelerle Kerbela’yı anan Şii Müslümanların ibadet ve dualarının demokratik İslam anlamında, değerinin büyük olduğuna inanıyoruz. 

Kerbela direnişini kutsallaştıran şey, temsil ettiği ruh ve taşıdığı amaçtır. Kerbela direnişi Alevilere hak ile nahakın, doğru ile yanlışın, iyi ile kötünün ayrımını daha güçlü yapma bilinci, iradesi ve kararlılığı vermiştir. Hz. Hüseyin-i Alevilikte bir çizgi ve kimlik yapan da bu bilinç ve inanç olmuştur. Bu yılki Muharrem’de konuşan her Alevi canın Alevilerin birlik ve dirliğini istemesi, demokratik mücadeleye daha güçlü katılma çağrısında bulunması, Alevilerin Kerbela direnişinden çıkaracağı en doğru sonucun bu olduğunu belirtmesi, Hüseyin-i bir talep olmuştur. Biz de hareket olarak direnişi kutsayarak anan, hatırlamak için ibadet eden bir toplumdan beklenenin ve istenenin mücadele olduğuna inanıyoruz. Aleviliği Alevilik yapan özün de bu olduğunu vurgulamak istiyoruz. Alevilerin tutuğu on iki imam orucu ve dağıttıkları aşureyle yad edip yaşatmaya çalıştıkları bu insanlık değeri, en çok ta bugün Alevileri Hüseyin-i çizgiye çağırmaktadır.

Muharrem orucu günlerinde Türk devleti Şengal’de Êzdîleri katlederek bir kez daha Yezitliğini gösterdi. Aşure münasebetiyle Alevileri, kendileriyle benzer inanca sahip Êzdîlerle dayanışmaya, ortaklaşmaya çağırıyoruz. TC’nin Êzdîlere saldırısı, başta Şii Müslümanlar olmak üzere Iraklı tüm halklara bir saldırıdır. Şii Müslümanların, Êzdîlerin doğal hakkı olan özerklik talebine güç vermelerinin Hüseyin-i Kerbala’ya bağlılıklarının gereği olduğuna inanıyoruz. Aşure günleri vesilesiyle belirtmek isteriz ki bugünün Hüseyiniliği bölgemizin Yezit başı olmuş Türk devletine karşı demokrasi mücadelesini yükseltmekten geçmektedir. Halklar ve inançlar arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeyi istemektedir. Bu vesileyle İmam Hüseyin ve Kerbela şehitleri için yas tutan başta Iraklı Şiiler olmak üzere vicdan sahibi herkesi, Türk devlet Yezitliğinin Şengal ve bölgemizin diğer alanlarında gerçekleştirmek istediği yeni Kerbelalara izin vermemeye çağırıyor, ortak mücadeleye davet ediyoruz. Hüseyin-i duruşun aynı zamanda zulme karşı birlik çağrısı olduğunu belirtmek istiyoruz.

Muharrem orucu ve Aşure günü vesilesiyle Hz. Hüseyin-i yüreklerinde hissedenlerin on iki imam oruçlarının ve hizmetlerinin hak defterine yazılmasını canı gönülden niyaz ediyoruz. Bir kez daha tüm Hüseyin sevdalılarını, İmam Hüseyin-i ve şehit düşen tüm canları, zalime karşı mücadele içinde yaşatmaya çağırıyoruz. Gün vesilesiyle çağdaş Hüseyin-i hareket olan Kürdistan özgürlük mücadelesinde anılarının yaşatıldığını belirtiyor, herkesi demokrasi ve özgürlük mücadelesi saflarında yer almaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz