KCK: Mam Celal Kürt halkının özgürlüğü için çalışmalarıyla iz bırakmış bir şahsiyettir

0
172

KCK, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) lideri ve  Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin vefatının 4. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

KCK’nin Celal Talabani için yayınladığı mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Her ulusun tarihinde tarih bilinci olan ve devrimci tavır sergileyen bireyler gerçekleşen olaylara damgasını vurarak o ulusun kimliğinin ve tarihinin bir parçası haline gelir. Başkan Mam Celal Talabani özellikle Güney Kürdistan olmak üzere dört parça Kürdistan’da Kürt halkının özgürlüğü ve hakları için çalışmış ve bu çalışmalarıyla iz bırakmış bir şahsiyettir.

Varlığıyla Ortadoğu ve Irak özelinde bir arada yaşamın, barışın ve sorunların çözümünün anahtarı olmuştur. Mam Celal, Rêber Apo ve İbrahim Ehmed arasındaki dostluk ve yoldaşlık dört parça Kürdistan için ulusal ve demokratik büyük kazanımlara yol açmış, ulusal birlik için umut olmuştur. Bu durum şimdiye kadar da devam etmiştir. Bugün hala düşmanları Kürtlerin kazanımını ortadan kaldırmak için uğraşırken bu devrimci mirasa bağlı olmak saldırılarla mücadelenin ve krizi aşmanın anahtarı olacaktır.

Mam Celal’in vefatının 4. yıldönümünde biz görev ve sorumluluk bilinciyle bu mirasa ve halkın bu büyük önderinin anısına sahip çıkacağız. İşgalcilere karşı ulusal birliğe önem vererek, barışın, eşitliğin, ortak ve demokratik bir yaşamın temelini oluşturacağız. Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK), Mam Celal’in ulusal ve demokratik mirasına uygun olarak Güney Kürdistan ve Irak’taki siyasi gruplarda her zamankinden daha güçlü bir rol oynayabileceğini umut ediyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here