KCK: Saldırılara karşı halkımız her yerde öz savunmasını geliştirmeli!

0
216

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklaması şöyle:

“Soykırımcı sömürgeci Türk devleti ajan ve işbirlikçiler eli ile 28 Ağustos 2022 tarihinde Başûrê Kurdistan’ın yurtseverlerinden ve Tevgera Azadi Yürütme Konseyi Üyesi olan Suheyl Xurşid Eziz’i katletmiştir. Bu saldırıyı kınıyor ve saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Başta şehidin ailesi ve Tevgera Azadi camiası olmak üzere tüm Kurdistan halkına baş sağlığı dileklerimizi belirtiyoruz. Büyük yurtsever ve mücadele insanı Suheyl Xurşid Eziz şahsında tüm devrim ve demokrasi şehitlerini saygı ve minnetle anıyor, anılarını gerçekleştireceğimize dair şehitlerimize verdiğimiz sözü yineliyoruz.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi kritik ve tarihsel bir süreçten geçmektedir. Kurdistan halkı yüz yılı aşkın bir süredir sömürgeciliğe karşı çetin ve kesintisiz bir mücadele vermiş ve büyük bedeller pahasına önemli kazanımlar elde etmiştir. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti ise Kürdistan’ın dört parçasındaki özgürlük mücadelesini bastırarak kazanımları ortadan kaldırmayı ve Kürt halkını yüz yıl önceki gibi sömürge düzeni içerisine almayı hedeflemektedir. Türk devleti bu amacına ulaşmak için Kurdistan’ın dört parçasında ve Kürdistan halkının özgürlüğü için mücadelenin verildiği her yerde saldırılarını arttırmıştır. Bu saldırılar Başur’dan Rojava’ya, Şengal’e, Maxmur’a ve Bakur’a kadar her yerde olmaktadır. Kurdistan’ın dört parçasına ve Kürtlerin bulunduğu her yerde gerçekleşen bu saldırılar Türk devletinin Kürtlerin varlığını ortadan kaldırmayı hedefleyen soykırımcı karakterini ortaya koymaktadır.

SUHEYL XURŞİD EZİZ YOLDAŞA YÖNELİK SALDIRI KÜRT SOYKIRIMININ BİR PARÇASIDIR

Büyük Kürt yurtseveri ve mücadele insanı Suheyl Xurşid Eziz yoldaşa yönelik gerçekleştirilen bu saldırı Kürt katliamının ve soykırımının bir parçasıdır. Mamoste Şemal olarak bilinen Suheyl Xurşid Eziz yoldaş Başûrê Kurdistan halkının büyük bir yurtseveri ve mücadele insanıydı. Ömrü boyunca Kürdistan’ın özgürlüğü için mücadele etmiş, yurtseverlik çizgisinin temsilcisi olmuştur. Şehitlerin yolunda yürümüş ve ardından büyük bir mücadele mirası bırakarak şehadete ulaşmıştır. Şüphesiz yurtsever Kurdistan halkı onun yürüdüğü yolda ilerleyecek ve mirasına sahip çıkacaktır.

Mamoste Şemal aynı zamanda bir Kürt aydınıydı. Kurdistan tarihi ve coğrafyası üzerine birçok çalışması olmuştur. Böylesine değerli ve büyük bir yurtsever mücadeleci ve aynı zamanda aydın bir insanın katledilerek şehit edilmesi, Kurdistan Özgürlük Mücadelesi ve Kurdistan halkı için üzüntü sebebi olmuştur. Fakat şehadetler Kurdistan Özgürlük Mücadelesi için bir kayıp değil, her zaman güç kaynağı olmuştur.

SALDIRILARLA SORAN BÖLGESİNE İŞBİRLİKÇİLİK DAYATILMAK İSTENİYOR

Türk devleti, Soran alanına yönelik hava saldırılarını da yoğunlaştırmıştır. Soran alanına yönelik saldırıların artması nedensiz değildir. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti yurtseverlik çizgisini tasfiye etmek ve işbirlikçi ihanetçi çizgiyi Soran bölgesine hakim kılmak için saldırılar yapmaktadır. Soran bölgesinin Kürt uluslaşması ve Kurdistan Özgürlük Mücadelesinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. Soran bölgesi Kürtlük bilincinin ve yurtseverliğin ilk oluştuğu ve korunarak günümüze kadar geldiği yerlerden biridir. Kurdistan için bu işlevini hala korumaktadır. İşbirlikçiliğin girmediği, yurtseverliğin korunduğu ve temsil edildiği bir bölgedir. Soran bölgesinin bu özelliği Kurdistan ve Kürt halkı açısından çok önemlidir. Soran bölgesinin ve yurtsever halkının bu duruşu Kürt soykırımını gerçekleştirmeyi hedefleyen Türk devleti tarafından bir engel olarak görülmektedir. Türk devleti gerçekleştirdiği saldırılarla Soran bölgesinin ve halkının temsil ettiği bu yurtseverlik çizgisini tasfiye etmeyi ve işbirlikçi çizgiyi hakim kılmayı hedeflemektedir. Türk devletinin, Soran bölgesi ve Süleymaniye çevresinde saldırılarını yoğunlaştırmasının esas nedeni budur. Başta Soran bölgesindeki halkımız olmak üzere tüm Kurdistan halkı bu gerçeği bilmeli ve bu saldırılar karşısında güçlü bir tutum ortaya koymalıdır. Kürt aydın yazar ve sanatçıları da bu gerçeği daha iyi görmeli ve toplumu bilinçlendirerek düşmanın bu planının boşa çıkarılması için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Yurtsever Kurdistani siyasi güçler de Soran bölgesinde işbirlikçi ihanetçi çizginin hakim kılınmasını amaçlayan bu saldılar karşısında yurtseverlik çizgisinde bir araya gelmeli, işbirlikçiliğe ve ihanete karşı daha fazla tutum almalıdırlar.

HALKIMIZ HER YERDE ÖZ SAVUNMASINI GELİŞTİRMELİDİR

Soykırımcı Sömürgeci Türk devleti sadece Kürdistan Özgürlük Savaşçılarına değil yurtseverlere de saldırmakta ve katletmektedir. Türk devleti yurtseverleri katlederek halkın iradesini kırmak, sindirmek ve mücadeleden koparmak istemektedir. Halkımız düşmanın böyle bir yönelim ve gaye içerisinde olduğu bilinciyle hareket etmeli ve düşmanın bu saldırılarını ve amaçlarını boşa çıkarmak için her yerde kendisini savunmalıdır. Görüldüğü gibi sömürgeci ve işgalci düşman her yerde saldırılar gerçekleştirmektedir. Buna karşı halkımız da her yerde öz savunmasını geliştirmeli ve düşman yönelimleri karşısında kendisini savunmalıdır. Sadece kendini savunmakla da kalmamalı, düşmanı ve işbirlikçi ajanlarını tespit ettiği her yerde cezalandırmalıdır. Bu hem bir görev hem de zorunluluktur. Halkımız savunmasını kimseye bırakmamalı, savunmasını kendisi yapmalıdır.

Türk devletinin sadece PKK’lilere saldırdığı veya PKK’den dolayı saldırılar yaptığı büyük bir çarpıtmadır. Mamoste Şemal ve Ebû Zêyd Ebdullah Ubêyd yoldaşların katledilmesi bunun bir yalan ve çarpıtma olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. İşgalci Türk devletiyle işbirliği içinde olanlar ve Kurdistan halkına ve davasına ihanet edenler, ihanetlerini gizlemek ve meşrulaştırmak için böyle bir algı oluşturmak istemektedirler. Fakat bunun bir çarpıtma olduğu ortadadır ve ihaneti bununla gizlemek de beyhude bir çabadır. Soykırımcı sömürgeci Türk devleti Kürt düşmanıdır ve Kurdistan’ın özgürlüğü için mücadele eden herkese yönelmektedir. PKK’lilere de yurtseverlere de saldırmasının nedeni Kürt düşmanlığıdır. PKK Kurdistan’ın savunulması ve kurtuluşu için mücadele ettiğinden düşman tarafından hedeflenmektedir. Çünkü düşman PKK var oldukça Kürt soykırımını gerçekleştiremeyeceğini bilmektedir. Bundan dolayı PKK’ye ve gerillaya saldırmaktadır.

KURDİSTAN HALKI SALDIRILARA KARŞI ÖFKE VE TUTUMLARINI ORTAYA KOYMALI

Türk devleti bugün de Şengal’de Xanesor’a bağlı Behrava köyüne ve Maxmur Mülteci Kampına yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir. Maxmur Kampında gerçekleşen saldırıda Ebû Zêyd Ebdullah Ubêyd yoldaşı yaşadığı evde katletmiştir. Ebû Zêyd Ebdullah Ubêyd yoldaş da tıpkı Mamoste Şemal gibi büyük bir yurtsever ve mücadele insanıydı. Bu saldırıyı da kınıyor ve bu saldırıda şehit düşen Ebû Zêyd Ebdullah Ubêyd yoldaşı saygı ve minnetle anıyor ailesine, Maxmur Kampı halkına ve Kurdistan halkına baş sağlığı diliyoruz. Tüm bu saldırılar Türk devletinin Kürt düşmanı karakterini ve katliamcı yüzünü ortaya koymaktadır. Maxmur Kampı ve Şengal halkı başta olmak üzere tüm Kurdistan halkı bu saldırılara karşı öfke ve tutumlarını ortaya koymalıdırlar.

Irak hükümeti ve Başûrê Kurdistan Bölgesel Hükümeti’nin bu saldırılar karşısında tutumları olmalıdır. Katledilen insanlar Başûrê Kurdistan’ın ve Irak’ın yurttaşlarıdırlar. Türk devleti defalarca saldırılar gerçekleştirmiş, katliamlar yapmıştır. Ancak bugüne kadar ne Başûrê Kurdistan ne de Irak hükümeti ciddi bir tepki ortaya koymuştur. Perex katliamında halkın Türk devletine karşı ciddi bir tepkisi olmuş, ancak hükümet ve siyasi güçler ortaya çıkan tepkileri göstermelik tutumlarla geçiştirip gündemden düşürmüştür. Eğer böyle yapılmasaydı, Irak ve Başûrê Kurdistan halkının tepkisi sahiplenip gereği yapılsaydı bugünkü saldırılar olmazdı. Dolayısıyla gerçekleşen saldırılar karşısında Başur ve Irak Hükümetinin sorumlulukları vardır, ancak tutumsuz kalarak Türk Devletinin bu katliamlarına ortak olmuş oluyorlar. Irak ve Başûrê Kurdistan bölgesel hükümetlerinin Türk Devletinin saldırılarına karşı tutum almaları sorumluluklarının bir gereğidir, bunu yerine getirmeleri gerekir.

Hiç kuşku yok ki yurtsever Kurdistan halkı şehitlere ve şehitlerin mücadelesine sahip çıkarak soykırımcı sömürgeci Türk devletinin bu saldırılarını boşa çıkaracaktır. Kürt Özgürlük Hareketi olarak Suheyl Xurşid Eziz ve Ebû Zêyd Ebdullah Ubêyd yoldaşların şahsında bir kez daha tüm devrim ve demokrasi şehitlerini anıyor mücadelelerini zafere ulaştıracağımızın sözünü yineliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz