KCK: Zinê Wertê’de krize neden olan güçler çekilmelidir

0
605

KCK Dışilişkiler Komitesi, KDP’nin bir süre önce Kandil’in YNK denetimindeki Zinê Wertê köyündeki tepelere gönderdiği güçlerini çekmesi beklenirken bölgeye yeniden güç ve ağır silah takviye etmesine ilişkin yazılı açıklama yaparak güçlerin geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

KDP’nin Kandil’e bağlı Zinê Wertê köyü tepelerine gönderdiği gücü çekmesi beklenirken, ağır silah ve takviye güç göndermesi tepkilere neden oldu. KCK Dışilişkiler Komitesi olayı doğrulayarak söz konusu güçlerin geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Komite konuya ilişkin açıklamasında “Başur halkının yaşanan tehlikeli gidişata karşı duyarlı olması, tehlikenin daha da tırmandırılmaması için partiler üzerinde baskı kurarak bu planın sahibi olan Türk devletinin Kürtleri yeniden birbirine kırdırtmasının önüne geçilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘BAŞUR HALKI HAREKETE GEÇMELİ’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Bölgede başlayan tehlikeli gidişatı ilk günden itibaren takip ediyoruz. O köylerde yaşayan halkla bir dizi görüşmeler yaptık. Halkımız yaratılan tehlikeli gidişin Kürtlerin çıkarlarına olmadığı ve Kürtlerin bunu istemediği, bunun olsa olsa bir Türk devletinin isteği olacağını bize aktarırken, Kürtlerin tüm güçlerinin bu konuda duyarlı ve dikkatli olmasını istiyor. Halkımızın bu duyarlılığını kamuoyuna paylaşırken Başur genelinde yaşayan halkımız ve toplumun en duyarlı kesimleri olan aydın, yazar ve sanatçıların bu tehlikeli gidişatın durdurulması için harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Çünkü Kürtlerin yeniden birbirine girmesi sadece ve sadece Kürdistan ve Kürt düşmanı olan Türk devleti ve AKP’den başka hiç kimsenin işine yaramaz.”

‘TÜM GÜÇLER ÇEKİLMELİ’

KCK Dışilişkiler Komitesi’nin açıklamasının sonunda, bölgedeki gidişata neden olan KDP’nin güç göndermesi ve ardından yaşanan gerginliğe de değinilerek, tehlikeli tırmanışa neden olan tüm güçlerin kendi alanlarına çekilmesi gerektiği belirtildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here