KCK’den deprem açıklaması: Herkes imkanlarını seferber etmelidir

0
266

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklaması şöyle:

“Bugün sabah saatlerinde merkezinin Maraş Pazarcık olduğu büyük bir deprem meydana gelmiş ve başta birçok Bakurê Kurdistan kentlerinde olmak üzere çevredeki diğer kentlerde de etkili olmuştur. Biz öncelikle Bakurê Kurdistan ve Türkiye halklarına başsağlığı dileklerimizi belirtiyor, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımızın ve depremden etkilenen herkesin acısını derinden paylaşıyoruz. Depremin bazı Rojava ve Suriye kentlerini de etkilediği ve kayıplara neden olduğu bilgileri de bulunmaktadır. Biz aynı duygu ve dilekleri Rojava’daki halkımız ve Suriye halkları için de belirtiyoruz.

BÜYÜK KAYIPLARIN NEDENİ HİÇBİR TEDBİR ALMAYAN AKP-MHP İKTİDARIDIR

Gerçekleşen bu depremlerin büyük kayıplara ve hasara yol açmasının nedeni devlet ve devleti yöneten AKP-MHP iktidarıdır. AKP-MHP iktidarı depremler yaşandıktan sonra her seferinde bazı göstermelik girişimlere başvurmakta ve bu şekilde halka yardım ettiği algısını oluşturmaya çalışmaktadır. Bu girişimler tamamıyla zevahiri kurtarma ve suçların üzerini örtme amacıyladır. AKP-MHP iktidarı depremlere karşı hiçbir tedbir almamakta, ülkenin bütün kaynaklarını ve imkanlarını kendi yandaşlarına peşkeş çekmekte ve Kürt halkına karşı yürüttüğü savaşa harcamaktadır. Depreme karşı gerekli tedbirler alındığında depremlerin yol açacağı hasarların önüne geçmek mümkünken 20 yılı aşkındır iktidarda olan AKP, bugüne kadar hiçbir tedbir almamış ve gerçekleşen her depremde büyük kayıpların yaşanmasına neden olmuştur. Türkiye ve Kürdistan’ın da içinde yer aldığı coğrafyada fay hatları olduğundan ve yüksek deprem riski bulunduğundan yapıların ve altyapı sisteminin buna göre yapılması gerekmektedir. Ancak tamamen bir savaş hükümeti ve yolsuzlar olan AKP-MHP iktidarı bırakalım depreme karşı tedbir almayı, deprem için ayrılan bütçeleri bile aşırmakta ve savaş politikalarına harcamaktadır. Dolayısıyla tüm kayıpların ve hasarların nedeni tedbir almakla mesul olan ancak hiçbir tedbir almayan AKP-MHP iktidarıdır.

HERKES DAYANIŞMA RUHUYLA İMKANLARINI SEFERBER ETMELİDİR

Biz deprem sebebiyle şu çağrıda bulunuyoruz; başta Bakurê Kurdistan halkı olmak üzere herkes yüksek bir dayanışma ruhu içerisinde olmalı ve imkanlarını seferber etmelidir. Halkımız hiçbir yerde devleti beklemeden ne imkanı varsa ortaya koymalı ve kendi yaralarını sarmaya çalışmalıdır. Kurtarılma çalışmalarının yanı sıra mevsimin koşulları da dikkate alınarak evleri yıkılanlara evlerini açmalı ve imkanlarını paylaşmalıdır. Demokratik kurumlar da halkla dayanışma içerisinde olmalı, desteğe ihtiyaç olanlara ulaşmalı ve onlara yardım etmelidir. Yine yurtdışında yaşayan Kürdistan halkı da depremden dolayı ülkeyle dayanışma içerisinde olmalı ve destekte bulunmalıdır. Büyük kayıplara ve hasara yol açan bu deprem ancak halkın ve demokratik kurumların dayanışması, imkanlarını paylaşması ve birbirine destek olmasıyla atlatılabilir. Biz bir kez daha başta Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de olmak üzere Rojava, Suriye ve diğer yerlerde yaşanan can kayıplarından dolayı başsağlığı dileklerimizi belirtiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Depremden etkilenen herkesle dayanışma içerisinde olduğumuzu, acılarını ve duygularını paylaştığımızı belirtiyoruz. Halklar olarak dayanışma içerisinde olarak ve imkanlarımızı paylaşarak bu zorlu ve acılı süreci hep birlikte atlatacağımıza inanıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here