KDP’nin Kürtlük sınavı – Rohat BARAN

0
652

Türk devletinin 2019 baharından bu yana Bradost başta olmak üzere Haftanin ve Metina alanlarına yönelik saldırıları alana yerleşerek işgal etme biçiminde karakter değiştirdi. Özellikle Aralık 2007’den itibaren uçaklarla Medya Savunma Alanlarına yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Teknik üstünlüğünü alanda canlı bulduğu her şeyi vurma temelinde kullanıyor. Ancak etkisi bulunsa da savaşlarda teknik tek başına sonucu belirlemez, mutlaka coğrafyayı tanıyan beşeri güçlere ihtiyaç duyulur.

TC’nin yukarıda belirtilen bazı alanları işgal etme stratejisi şu savaş taktiği temeline dayanıyor. Tepelik yerleri ilkin uçaklarla saatlerce bombala, gerekirse coğrafyayı değiştir, ondan sonra birkaç tane silahlı keşif uçağını alan üzerinde tut, hareket gördü mü vur ve helikopterle güç o alana getir ve oraya yerleş! Bunu kademe kademe ilerlet! Bu taktik kendilerince iyi işleyen bir yöntem gibi görünse de sakattır ve pratikte sonuç vermiyor. Sonuç alıcı olabilmesi için yerel ayağın olması şarttır. Bölgeyi bilen ve yerel olarak kullanılacak güçler olmadan çok kolay boşa çıkarılabilir. Nitekim gerilla boşa çıkarmıştır. Her türlü tekniğe rağmen işgal ettiği tepelerde TC’ye çok büyük darbeler vurmuştur. Hatta TC’nin bu tepelere yerleşmesini eylemleri daha rahat gerçekleştirmek açısından fırsata dönüştürmüştür. Ancak işin içine askeri olarak kullanılacak yerel güçler girdi mi durum farklılaşabilir.

PKK’nin hakim olduğu söz konusu alanlarda sınırı bulunan güç KDP olmaktadır. Dediğimiz gibi TC’ye destek verici bir güç olmazsa isterse yüz keşif sürekli havada olsun ve uçaklar sürekli vursun, herhangi bir sonuç elde edemez. Geçen yıl çıkan birçok haberde KDP peşmergelerinin TC’yle birlikte hareket ettiği ya da TC askerlerinin Peşmerge elbiseleri giyerek alanda hareket ettiği söylenmişti de inanmak istememiştik. Ancak şu anda Zînê Wertê’de olanlara bakılınca bu haberlerin de öyle boşuna söylenmediği ortaya çıkıyor. Zaten her hava saldırısından sonra MSB “yerel ve milli kaynaklar, MİT ve TSK’nın ortak operasyonuyla şurası vuruldu” yönünde açıklamalar yapıyordu da demokratik Kürt kamuoyu bütün bunları TC’nin Kürtleri birbiriyle çatıştırma aracı olarak kullandığını düşünüyordu. Ancak KDP’nin şu andaki yaptıklarına bakıldığında, demek ki yerel kaynaklar varmış demeden edemiyor! Peki, o zaman bu yerel kaynaklar kimler oluyor, MİT nereden bilgi alıyor? Bunlara da cevap vermek gerekir.

2017 Kasım’ında KDP kimin oyununa geldi ya da ne hesaplar yaptıysa ayrı bir devlet kuracağız diye referandum yaptı. Sonu ağır oldu. Bir yandan Kerkük elden gitti, diğer yandan TC bu söylemlere de karara da diklendi. Kürtler yüzde 99 onay verdi, KDP neden devlet kurmadı? Çünkü TC söz konusu Kürtler oldu mu, karakteri ne ve nasıl olursa olsun tahammülsüz olduğunu ortaya koydu. Haddinizi bilin, sizi açlıktan öldürürüz, ümüğünüzden sıkarız, dedi. KDP için geçmiş süreçlerdeki aşiret reisi ve pabuç yalayıcıları söylemlerini tekrardan gündeme getirdi. Başûr sınırında askeri tatbikatlar yaptı. Yani siz kimsiniz ki devlet kuracağız gibi söylem ve pratiklere cüret ediyorsunuz dedi ve KDP’yi susturdu ya da ayar vermek istedi.

Birileri durmadan TC PKK’ye karşıdır diyor. Sanki KDP ya da başka bir Kürt gücü olsa onu kabul edecekmiş gibi! Nitekim Bakur’da bir sürü Kürt partisi ve gücü var, TC hangisini kabul ediyor, Kürtlerin hangi hakkını tanıyor? Hiçbirini! Sanki PKK Kürt sorununu ortaya çıkarmış, TC de onun için saldırıyor gibi imalarda bulunuluyor. Yüzyıllık bir sorun ve PKK bu sorunu çözüp Kürtleri normal bir halk haline getirmek istiyor. TC’nin de tüm karşı duruşları zaten bu konu oluyor. Dolayısıyla şu anda yaşananları ve TC’nin saldırılarını sadece PKK’ye yönelikmiş gibi düşünmek aptallıktır, öyle yansıtmaya çalışmak daha büyük aptallıktır. Katledilirken Ermenilerin Kürtlere “zozolar gittikten sonra sıra lololara gelecek” söyleminden bir şey anlamamaktır. İnkar ve imha TC’nin Kürtlere genel yaklaşımıdır, Kürt politikasıdır. PKK’yi tasfiye edebilirse, sırada Başûr, Rojava ve Rojhilat’taki Kürtleri bulunmaktadır. Bu çağda bir Kürt bu bilince ulaşmamışsa ya ahmaktır ya da her şeyin farkındadır ve ruhunu satmış ve Kürt soykırım oyununun içinde yer almaktadır. TC için Kürt ve Kürtlük denince akla “yok etme” dışında bir şey gelmiyor. Bu, onların kanundur. Bunu ispatlayacak binlerce, milyonlarca örnek bulunmaktadır.

Başûrê Kurdistan’da şu anda TC’nin 20’den fazla askeri üssü bulunmaktadır. Bu üsler neden var? KDP neden şimdiye kadar bunun için bir şey demedi? Bir Kürt olarak soruyorum, hakkımdır, beni yok etmek isteyen bir güç neden Kürt yönetiminin hakim olduğu alanlarda cirit atıyor? Mexmûr üzerinde neden 10 aydır ambargo var? Sabahtan akşama kadar Kürtlükten söz et, devlet kuracağım de, ama topraklarını da her yeri de Kürtlüğün baş düşmanı olan gücün istediği gibi kullanmasına izin ver! Mexmûr’daki Kürtleri tecrit et, ama TC’ye her türlü imkanı tanı! Böyle olur mu? Sadece bu denklemin ve Mexmûr’daki tecridin mantıklı bir izahı yapılsın, KDP için yapılan eleştiriler haklı değil denilsin. Ama TC’nin Başûr’un her yerine yerleşmesine tavır koyma, gerillaları vurmaya giden uçaklar KDP denetimindeki alanlardan kalksın, MİT buralarda istediği gibi örgütleme yapsın, her şeyi yapsın, ondan sonra da kalk PKK işgalcilere yol açıyor diye suçla! Sağdan soldan, KDP’nin içinde MİT hakim hale gelmiş, MİT bu alanlarda Türkiye’de olduğundan daha örgütlü hale gelmiş deniyordu da inanmıyorduk. Yine Parastin’ın MİT’in bir kolu gibi çalıştığı, Parastin’ın topladığı bilgilerin ilkin MİT’e gittiği, sonradan KDP yönetimine verildiği söyleniyordu da inanmıyorduk. Bu konular izaha muhtaçtır. Bunlar doğruysa o zaman Kürtler şu sonuca ulaşabilir: Parastin’ın eski ve yeni sorumluları da TC’ye bağlıdır!

Zînê Wertê’de yaşananlar gündemde. Oraya giden Peşmergeler şuraya, buraya bağlı deniyor, sudan bahaneler üretiliyor. Öyle muğlaklaştırmalar yapılmaya çalışılıyor ki, zihinler bulandırılmaya çalışılıyor. Halbuki bir çocuk bile bunun bir kuşatma ve operasyon hazırlığı olduğunu bilir. Hiç kimse öyle oyunlardan, hilelerden anlamaz, bilmez değil ki! Peşmergeler ister reddetsin ister etmesin, yapılan şeyin anlamı budur. Kürtlük maskesiyle Kürtler katledilerek çirkin işler yapılmak isteniyor. Bunu kimse kabul etmez. Başûr halkı da hiç kimse de bunu kabul etmez. Üçüncü Dünya Savaşının yaşandığı ve herkesin mevziisini güçlendirdiği ortamda Kürtlerin birbiriyle çatışarak kazanacakları hiçbir şey de olmaz. Böyle hesapların bir temeli yoktur. Kürtler aklını başına toplamalıdır. Tabii Kürtlükten söz eden herkes Kürtse! Bu çark sadece TC’ye kazandırır. TC KDP’ye kendisi açısından kazan kazan tuzağı kurmuştur. ABD, TC kendi arasında anlaşıp İran ve PKK karşısında kendine göre bir şeyler kazanmayı planlarken KDP de oyunun bir parçası olup ben de pastadan bir dilim alayım diye düşünürse büyük hata yapar. ABD İran’ı kuşatmış olacak ve daraltacak, TC bu arada PKK’yi tasfiye edecek, KDP de bu boşalan alanlara gelip yerleşecek! TC gizli anlaşmalarda alacağı alanları KDP’ye bırakacağını söylemiş olsa da KDP Başûr’un elinden gideceğini göremeyecek kadar körleşmiş durumda. Demek ki ihtiras gözleri kör eder söylemi pratikte böyle oluyormuş. Ancak bu sadece onların hesabı olmaktadır, herhalde buna karşı İran’ın da PKK’nin de YNK’nin de bir duruşu ve direnişi olacaktır.

Diğer yandan PKK gerçekten her türlü kışkırtmaya rağmen fazla sağduyulu açıklama ve söylemlerde bulunuyor. Kürtler, demokratik güçler PKK gibi sağduyulu açıklamlarda bulunmaz. KDP, manipülasyon amaçlı Kürt devleti kuracağım deyip oy aldığı insanlar şimdiden “bu KDP’nin yaptığı provokasyondur. KDP Türk devletiyle birlikte hareket ediyor. Kürtler arası çatışmaya yol açıyor. Türk devletinin Başûrê Kurdistan’ı işgal etmesine destek veriyor, onun için de işbirlikçilik yapıyor. Zînê Wertê’ye de bu işgal saldırılarını daha da yaygınlaştırmak için güç göndermiştir. Onun için de KDP Kürtler arası savaşı, yani birakujîyi dayatıyor. Kürtlük adına hareket ettiğini söylüyor, ama Kürtlerin kanını döküyor” demektedir. KDP’nin bu tür ithamlara karşı diyecek sözü kalır mı? öyle değilse gerilimi yaratan tutumlardan vazgeçmelidir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here