Kelepçeli tedaviyi reddeden hasta tutuklulara tehdit

0
668

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklular Şadiye Yanık ve Halime Cin’in, hastaneye kelepçeli götürülmeyi reddettikleri için “Ölseniz sizi hastaneye götürmeyiz” tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 47 yaşındaki Şadiye Yanık ve Halime Cin’in maruz kaldığı hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı. İmir, Yanık’ın şeker ve ülser hastası olduğunu, Cin’in ise diş ve diş eti rahatsızlıklarının olduğunu belirterek, hastaneye kelepçeli götürülmelerini kabul etmedikleri için tehditlere maruz kaldıklarını aktardı. İmir, kelepçe uygulamasını kabul etmeyen Yanık ve Cin’i, “Ölseniz sizi hastaneye götürmeyiz” diyerek tehdit ettiğini söyledi.

İmir, konuyla ilgili Meclis’e sunduğu önergede, hasta tutukluların durumuna dikkat çekerek, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 20’ye yakın hasta tutuklunun bulunduğunu belirtti.

Koronavirüs salgınından dolayı ABD, İran ve birçok ülkede koşulsuz şartsız on binlerce tutuklunun tahliye edildiğine değinilen önergede, “Bu gün Türkiye’de gün geçtikçe salgın vakaları artmaktadır. Önlemler ölümler yaşanmadan alınmalıdır. Bunların hepsi salgına karşı risk taşımaktadırlar. Halen hapishanelerde bulunan ağır hasta mahpusların tümü, tam teşekkülü herhangi bir hastane raporuna istinaden derhâl salıverilmeli, tedavileri ailelerinin yanında sürdürülmeli ve sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmalıdır. Siyasi iktidarın uzun zamandır gündeminde bulunan infaz kanunu değişikliği, Kovid-19 salgını da göz önüne alınarak infazda koşullu salıverme sürelerinin eşitliği ilkesine uygun yapılmalı” dedi.

İmir, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları sordu:

“* Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında cumhuriyet savcılarının takdir yetkisini kaldırmayı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınarak cezaların infazlarını ertelemeyi düşünüyor musunuz?

  • Hasta mahpusların infaz ertelemesi önündeki ‘toplum güvenliği bakımından tehlike’ kriteri kanundan çıkarmayı düşünüyor musunuz?
  • Hasta mahpusların infaz ertelemesinin önündeki engel teşkil eden infaz kanununun 25. maddesindeki ‘infaza ara verilemeyeceği’ne dair düzenleme ile 107. maddenin 16 fıkrasındaki düzenlemeyi kaldırmayı planlıyor musunuz?
  • Cumhurbaşkanının sağlık sebebi ile mahpusları af yetkisini düzenleyen genelgesini değiştirmeyi, Adli Tıp Kurumu tek belirleyici olmaktan çıkararak, Cumhurbaşkanı ağır hasta mahpuslar ile ilgili yetkisini ayrım gözetmeksizin kullanması için gerekli düzenlemeleri yasalaştırmayı düşünüyor musunuz?
  • Sadece Şırnak T Tipi Cezaevi’nde 20’ye yakın hasta tutsak olması ve korona virüsün bulaşması durumunda nasıl bir tablo ile karşılaşacağınızdan haberdar mısınız?
  • Bütün dünya bu salgına karşı cezaevlerini koşulsuz şartsız boşaltırken Türkiye’de tutsaklar arasında ayrımcılık yaparak yasa çıkartmanın ve hasta tutsakların dahi tahliye edilmemesinin amacı nedir?
  • 590’ı ağır olmak üzere 1564 hasta tutsak ile ilgili Covid-19 tanı testi yapılmış mıdır? Veya yaptırmayı planlıyor musunuz? Dünya’da kronik hastalığı olan kişilerin yüzde 90’ında korona virüsün bulaşması durumunda ölümle sonuçlandığı kanıtlanmışken bu verileri dikkate alarak hasta tutsaklar neden tahliye edilmiyor?
  • Hangi hukuk, yasa veya kanun insan yaşamından daha önem arz etmektedir, tek bir insanın dahi yaşamını yitirmesinden Bakanlığınızın ve iktidarınızın sorumlu olduğunuzun farkında mısınız?
  • Şırnak T Tipi Cezaevi’ndeki hasta tutsaklar hangi aralıklarla tedavi edilmektedir? Korona virüsün bulaşıp bulaşmadığına dair bir bilgiye sahip misiniz?
  • Şırnak T Tipi Cezaevi’nde kadın koğuşunda bulunan Şadiye Yanık, 47 yaşında şeker, ülser hastası, Halime Cin, diş ve diş eti rahatsızlığı, bulunmaktadır. Hastaneye kelepçeli götürülmeyi ret ettikleri için, ‘ölseniz sizi hastaneye götürmeyiz’ diye tehdit edildikleri iddia edilmektedir. Tutsakları ölüm ile tehdit eden bu kişiler hakkında bir soruşturma başlattınız mı, ya da başlatacak mısınız?”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here