Kırıklar Cezaevi’ndeki tutsaktan acil çağrı!

0
280

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Cezaevi’nde ölüm orucuna giren Onur Yılmaz, tutsaklara yapılan insanlık dışı uygulamalara konusunda kamuoyuna acil çağrıda bulundu. Yılmaz, başına geleceklerden Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak’ın sorumlu olduğunu belirtti.

Avukatına bir mektup gönderen Yılmaz, Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak’ın tutsaklara insanlık dışı uygulamalarda bulunduğunu ve ağır tecride maruz bırakıldıklarını bildirdi.

‘İNSANLIK DIŞI MUAMELELERE MARUZ KALIYORUZ’

Baskılara karşı 17 Mayıs’ta ölüm orucuna başladığını belirten Yılmaz’ın mektubu şöyle:

“Bu FAX’ı acil olarak yazma gereği duydum. Malum uzun zamandır cezaevinde Haydar Ali Ak tarafından tehdit edilip, ağır bir tecride maruz kalmaktayız. Daha öncede 63 günlük açlık grevi ve ölüm orucunda kaldık. Sözler verildi, tutulmadı. Bu tehditler açlık grevi ve ölüm orucundan sonra da devam etti. Şu an da her alanda sosyal, sağlık haklarımızı kullandırmadıkları gibi insanlık dışı muamelelere maruz kalıyoruz. Tüm odalarımız birbirinden ayrılmış durumda. Spora 2 ay da bir çıkarılıyoruz. Farklı örgütlerden kişilerle aynı ünitede tecrit ediliyordum. En son 3’lü odalardan alınan bir arkadaş yanıma getirildi. Kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil.

‘YA İNTİHAR EDERSİNİZ, YA TESLİM OLURSUNUZ’ TEHDİDİ

Tüm odalarımız birbirinden ayrı, hastane mahkeme sevklerimiz de ayrı tutuluyor, birbirimize denk gelmemek için farklı yapılarla aynı araçta götürülüp, getiriliyoruz. En son artık tarafsızlarla hukuk dışı bir şekilde götürülüp getirilmeye başlandık. Hastane sevklerimiz tecridin bir politikası olarak çok geç yapılmaktadır. Açıkçası ve kısacası tecridin boyutu, ‘Ya intihar edersiniz ya da teslim olursunuz’ şeklindedir. Teslimiyeti reddettiğim için bugünden sonra (17 Mayıs) ölüm orucuna başlamış bulunmaktayım.

‘SESİMİZ DUYULMAZSA, CENAZEMİZ ÇIKAR’

Sizler de daha önce ziyarete gelip 1’inci müdürün politikalarına şahit oldunuz. Durumumuzu daha detaylı bir şekilde kamuoyuna açıklarsınız. Sesimizi duymazlar ise buradan çok cenaze çıkacaktır. Halkımızın zindanlara sahip çıkması çağrısında bulunuyorum. Kırıklar’da Ali Haydar Ak’ın düşmanca hukukunu görmeleri lazım. Tüm kurum ve kuruluşlar burada can güvenliğimizin olmadığını görmeli ve tüm kamuoyu sahip çıkmalı. Yaşadığımız hak ihlallerine karşı acil olarak haber vermek istedim. Başıma bir şey gelirse Haydar Ali Ak sorumludur.”

ONUR YILMAZ KİMDİR?

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2015 yılında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Onur Yılmaz, müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Bir yıl Mardin Cezaevi’nde kalan Yılmaz, ardından Erzurum ve Kırıkkale cezaevlerine, yaklaşık 1 yıl önce de İzmir Kırıklar Cezaevi’ne isteği dışında sevk edildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here