‘Kızımla Gurur Duyuyorum’

0
722
Üç kadın halkı için ölümü göze aldı

Silopi’de Sêvê Demir ve Pakize Nayır ile birlikte katledilen Fatma Uyar’ı annesi Hatice Uyar anlattı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında 4 Ocak 2016 tarihinde 3 Kürt siyasetçi kadın Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır katledildi. Yasak altında zor durumda kalan halka yardım için Karşıyaka Mahallesi’nden Yeşilyurt Mahallesi’ne geçmek isteyen 3 kadın, zırhlı araçtan açılan ateşle ağır yaralandı. 3 siyasetçi, saatlerce ambulansın gelmesini beklerken yaşamını yitirdi.

‘Mücadelelerine ortak olacağım’

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentinde 1988 yılında dünyaya gelen ve 5. sınıfa kadar okuduktan sonra okulu bırakan Fatma Uyar, erken yaşlarda siyaset ile tanışır. Siyaset çalışmalarına katılan ve Gençlik Meclisi çalışmaları içerisinde aktif olarak yer alan Fatma, çalışmalarını sürdürdükten 2 yıl sonra KCK davasından 2009 yılında tutuklanarak 5 yıl cezaevinde kalıyor. Cezaevinden çıktıktan sonra da Serhat bölgesinde parti çalışmalarına devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı döneminde ise “Ben halkımın yanında bu süreci karşılayacağım. Son nefesime kadar onların mücadelelerine ortak olacağım” diyen Fatma, Silopi’ye geri dönüyor ve son nefesine kadar Silopi’den çıkmıyor.

‘Onun hiç çocukluğu olmadı’

4 Ocak günü katledilen kadınlardan Fatma Uyar’ı annesi Hatice Uyar anlatıyor. Fatma’nın çok çalışkan bir kadın olduğunu ifade eden annesi Hatice Uyar, ona dair şunları söylüyor: “Fatma çok güler yüzlü biriydi. İyi bir arkadaştı. Küçüklerle küçük, büyüklerle büyük oluyordu. Ben Fatma’nın küçüklüğünü hiç görmedim. Çünkü küçük yaşlarda parti çalışmalarına başladığı için pek eve gelmezdi. Onu cezaevlerinde demirler arkasından gördüm hep. Ne o babasını gördü ne de babası kızını gördü. Kızım Fatma’ya hep ‘Keşke benim yatağımda uyusaydın da kokun yatağıma sinseydi ve ben de koklasaydım’ derdim. Benim Sêvê’nin, Pakîze’nin annesinden ve diğerlerinden farkım yok. Hepimizin acısı aynı, hepimiz evlatlarımızı kaybettik. Hepsi bizim çocuklarımız ve biz hepsinin annesiyiz.”

‘Paris’teki kadınlar gibi katledildiler’

Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın hep yan yana olduğunun altını çizen Hatice Uyar, kızının yaşamını yitirdiği haberini televizyondan öğrendiğini ifade ediyor. Yaşamını yitirmeden bir gün önce Fatma ile konuştuğunu söyleyen Hatice Uyar, “Fatma sanki öleceğini biliyormuşçasına bize veda etti. Son sözü ‘Hakkınızı helal edin’ oldu. Fatma öyle deyince ben ağlamaya başladım. Sonraki gün içimde tuhaf bir endişe ile haberleri izliyordum, Sêvê, Pakize ve Fatma’nın fotoğrafları çıktı haberlerde. Ve benim o anki tepkim ‘Oy dayê’ oldu. Bu 3 kadın halkı için ölümü göze aldı. Cenazeleri bir hafta hastanede kaldı. Devlet bize eğer almazsanız cenazeleri biz başka bir yere defnederiz dedi. Biz o zaman Sêvê, Pakize ve Fatma ile beraber toplamda 12 kişiyi defnettik. Üçü de Paris’te katledilen üç kadın gibi katledildiler” dedi.

‘Kızımla gurur duyuyorum’

Hatice Uyar, kızı Fatma’nın ardında bıraktığı mücadeleyi sürdüreceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Kızımla gurur duyuyorum. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Ben yaşadığım sürece onun davasını bırakmayacağım ve hep izinde olacağım. Aradan 4 yıl geçti ama davada herhangi bir ilerleme yok. Biz bir an önce bu dosyanın sonuçlanmasını ve gerekenin yapılmasını istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz