Kızının mezarına gitmesi ve Kürtçe konuşması ‘Yasak!’

0
730

Hayatını kaybeden kızının cenazesine katılmak üzere cezaevinden izinli çıkan 28 yıllık hükümlü Sallih Altunışık’ın, kızının mezarını ziyaret etmesi yasak. Altınışık’ın taziye evindekilerle ve taziye için kendisini arayanlarla Kürtçe konuşması da yasak.

Siyasi gerekçelerle 28 yıldır Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Salih Altunışık’ın (69) kızı Zeynep Altunışık (34) 29 Şubat’ta yaşamını yitirdi. Altunışık ailesi, baba Altunışık’ın cenaze törenine katılabilmesi amacıyla avukatları aracılığıyla cezaevi savcılığına başvuruda bulundu. Başvuruya savcılık cenaze töreninden üç gün sonra, taziye bitiminde olumlu yanıt verdi. Başvurunun kabul edilmesi üzerine 3 günlük taziye, baba Altunışık için dört güne çıkarıldı. Jandarma ve polis ablukasında taziyeye katılan baba Altunışık’ın kızının mezarına gitmesi “yasal gerekçe” denilerek yasaklandı. Babanın taziye evindekiler ve başsağlığı için telefonla kendisini arayanlarla Kürtçe konuşmasına da izin yasaklandı.

Eşinin 28 yıllık bir tutuklu olduğuna dikkat çeken Selime Altunışık, yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

‘KAYYUM İŞTEN ÇIKARDI’

Kızı Zeynep Altunışık’ın Batman Belediyesi BASKİ Müdürlüğü’nde çalışırken 2016 yılında atanan kayyım sürecinde işten atıldığını anlatan anne Altunışık, daha sonra ise hastalığının ortaya çıktığını anlattı. İşten atılmasının gerekçesinin ise Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlemiş olduğu yasal basın açıklamalarına katılmak olduğunu dile getiren Altunışık, yapılan haksızlıklar ile kızının stresinin iyice arttığını ve beyninde bulunan tümörün büyümesine neden olduğunu vurguladı. Yaklaşık 7 yıl önce de bir oğlunu aynı hastalıktan kaybettiğini söyleyen Altunışık, “Eşim o zaman çocuğunun cenazesine katılamamıştı. Nasıl olsa izin verilmez diyerek başvuru bile yapmamıştık. Kızım Zeynep’in vefatının ardından avukat aracılığı ile başvurumuzu yaptık. Başvurumuz hafta sonu gerekçesi ile kabul edilmedi. Taziyemizin son gününde başvuru kabul edilince biz de taziyemizi bir gün daha uzattık. Bu hak kullandırılabilirdi ama kullandırmadılar. Ölüm hafta sonu dinler mi?” diyerek tepkisini dile getirdi.

ABLUKADA TAZİYE ZİYARETİ

Batman’da eşinin akrabalarının yanı sıra birçok arkadaşının olduğunu anlatan Altunışık, “Eşim 28 yıldır cezaevinde. Onu yıllardır görmeyen yüzlerce kişi var. Eşimin sadece Batman’da 300’ün üzerinde cezaevi arkadaşı var. Zeynep yaşamını yitirdi. İnsanlar eşimin yanına gelip acısına ortak olmak istedi, ona bile doğru düzgün izin verilmedi. Polis ve jandarma ablukasında eşim acısını sevenleri ile paylaştı. Taziye evinin etrafı ablukaya alınmıştı” dedi.

‘MEZARA GİDİŞİNE İZİN VERİLMEDİ’

Eşinin uzun tutukluluk nedeniyle yeniden yargılanma talebi amacıyla başvuru yaptıklarını dile getiren Altunışık, “Eşim DGM’de askeri yargıçlar tarafından yargılandı. Uzun bir yargılama süreci geçirmişti. Ve AİHM’de bununla ilgili bir karar çıktı. Türkiye mahkum edildi. Eşim işkence altında kalmış ve delillerin yasa dışı toplandığı ile ilgili AİHM mahkum etmiş ve tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunlara istinaden uzun tutukluluk için yeniden başvuru yaptık ama bu talep reddedildi. Başvuruyu şimdi ise AYM’ye götüreceğiz” diyerek hukuksuzluk ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

‘KÜRTÇE KONUŞMAYA İZİN VERİLMEDİ’

Eşinin yıllardır hukuksuzluklara karşı karşıya kaldığını dile getiren Altunışık, “28 yıldır eşim tutuklu. Onu tutuklatan yasalar bugün kızının cenazesine gelmesine bile izin verilmedi. Taziyede çok medeni bir şekilde kızının mezarını görmek istedi. Ona izin verilmedi. İzin verilmeme sebebini ise yasal gerekçe dediler. Tek bu da değil. Taziyeye gelemeyenler telefon açıyordu. Konuşması için telefon verdiğimiz de ise telefonda Kütçe konuşmasına dahi izin verilmedi. Eşimin acısını yaşamasına ve sevenleri ile paylaşmasına izin verilmedi. 9 saatlik iznin ise sadece 4 saatini kullanabildi. 4 saatlik yol dahi o iznin içinde sayıldı” dedi.

MA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here