KJK: İmralı sistemi parçalanmalı,bitirilmelidir

0
184

KJK Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, “Asrın Hukuk Bürosu 29 Kasım tarihli açıklamasında, İmralı’ya giden CPT heyeti ile Rêber APO arasında bir görüşme gerçekleşmediğini açıkladı. CPT kendini uluslararası tarafsız ve bağımsız bir kurum olarak tanımlamasına rağmen, İmralı’ya gittikten sonra Önderliğimizin ve birlikte olduğu arkadaşların durumuna ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı. Bunun üzerine bir de Rêber APO ile görüşme yapılmamış olması doğrultusunda gelen bilgi, durumu daha da ağırlaştırmaktadır” dedi.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi:

“Bu durum, CPT ve ilgili uluslararası kurumların bu insanlık dışı ağır tecrit ve rehinelik durumunu onayladıklarını, bununla ortak olduklarını ispatlamaktadır. CPT, tarafsız bir kurum olmasına rağmen, pozisyonunu faşist AKP-MHP hükümetinin tarafına-çıkarlarına hizmet edecek tarzda belirleyip, demokrasi ve hukuk ölçülerini biçimsel anlamda bile uygulamamaktadır.

İMRALI’DA NELER OLDUĞU AÇIK BİR BİÇİMDE ORTAYA KONULMALI

Bir halkın, tarihin en kadim halkı olan Kürt halkının Önderliğine uygulanan bu suç ortaklığı, insanlık dışı uygulama, hukuksuzluk asla kabul edilemez. 21. yüzyılda gerçek insanlık değerlerinin, demokrasi, özgürlük, toplum ve kadın değerlerinin öncülüğünü yapan, Demokratik Modernitenin Önderliğini gerçekleştiren Önder APO’ya karşı bu tavır asla kabul edilemez. Ne Kürtler ne özgürlük mücadelesi veren kadınlar ne de ahlak ve vicdan sahibi insanlar bunu kabul edecektir.

CPT, derhal İmralı’da neler olup bittiğini açıklamalıdır. Neden Rêber APO ile görüşülmemiştir, gerçekte neler olmaktadır, genel olarak durumu nasıldır, tüm bunlar açık bir biçimde ortaya konmalıdır. CPT bu konuda görevini yerine getirmelidir.

CPT VE İLGİLİ KURUMLAR ADIM ATMALI

Yine CPT ve ilgili uluslararası kurumlar derhal Önder APO’nun avukatları ile görüşme sağlanmasına dönük adımlar atmalı, bunun için TC hükümetini zorlamalıdırlar. Önder APO’nun durumunu asıl olarak Önder APO’nun kendisinden öğrenmeli, anlamalıyız.

İmralı sistemi artık çökmüştür, bitmiştir. Bu insanlık dışı sistemi kuranlar Önder APO’nun, özgürlük hareketinin ve kadın özgürlük mücadelesinin iradesini 25 yıldır kıramamıştır, kıramayacaktır. Önderliğimiz, gerillamız, halkımız, kadınlar mücadeleyi 45. yılında daha da büyüterek bunu kanıtlamaktadır. Rêber APO İmralı’yı; 21. yüzyılı halkların ve kadınların yüzyılı yapmanın, Demokratik Modernite değerlerini sistemleştirmenin, öncüleştirmenin zemini haline getirmiştir. Önderliğimizin İmralı’daki direnişi bu değerleri daha büyütmekte, kalıcılaştırmakta ve tüm dünyaya yaymaktadır. En acımasız ve vahşi uygulamalar bile bunun önüne geçememiştir, geçemeyecektir.

İMRALI SİSTEMİNİ BİTİRMENİN ZAMANI GELDİ

Hedeflerini yerine getiremeyerek çökmüş olan bu İmralı sistemini artık bitirmenin zamanı gelmiştir. Gerek hukuki yolları en güçlü bir biçimde işleterek gerekse de sokaklarda demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanarak buna bir nokta koymalıyız. Tüm alanlarda halkımızı, özgürlük mücadelesi veren tüm kadınları, dostlarımızı, yüreği demokratik ve özgürlük değerleri için atan herkesi, derhal Önderliğimizden bilgi alınması ve avukatları ile görüşme sağlanması hedefi ile eylemleri büyütmeye, sesimizi yükseltmeye, esas olarak da bu çökmüş İmralı sistemini parçalamaya ve bitirmeye çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz