KJK: Rojava devrimi Şehitlerimizin büyük kahramanlıkları ile gerçekleşti

0
248

19 Temmuz 2012’te başlayan Rojava Devrimi’nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan KJK Koordinasyonu, bu devrimin 10’uncu yılında insanlığın umudu olmaya devam etmekte olduğunu ifade etti.

KJK’nin mesajı şöyle:

“Başkan APO’nun özgürlük paradigması ve sistemi çerçevesinde gerçekleşen Rojava devrimi bugün 9. Yılını doldurdu. Öncelikle bu tarihi devrimin mimarı olan önderliğimizin, değerli şehitlerimizin ve emektar halkımızın bayram gününü kutluyoruz. Rojava devrimi çok büyük fedakarlıklarla bedeller verilerek, emekle, Şehitlerimizin kahramanlıkları ile gerçekleşti. Tarihin en karanlık güçlerinden biri olan DAİŞ’e karşı destansı direnişler, öz savunma savaşları verilerek özgür yaşam alanları açıldı.  Kürt kadınları ve erkekleri bu onurlu savaşı yürüterek halkımızın Ortadoğu da onurlu ve kimlikli yaşamasının yeni yollarını açtı.

Bilindiği gibi 20. yüzyıl halkımız açısından bölünme, parçalanma, kimliksizleştirme, dilsiz bırakma, ülkesiyle, insanıyla talan, işgale edilme ve asimilasyona uğratılma politikalarının hayata geçirilmesi yüzyılı idi. Halkımız 20 yüzyılda tarihte eşi benzeri görülmemiş derinlikli soykırım politikaları ile karşı karşıya bırakılmış ve bir yok oluş süreci içine sokulmuştu.

21. yüzyıl Önder APO’nun özgürlük paradigması, PKK mücadelesi ile bu soykırım politikalarının yırtılıp atılması mücadelesinin verildiği halkımızın yeniden diriliş yaşadığı bir yüz yıl oldu. Ortadoğu ve Kürdistan da Rojava devrimiyle birlikte önderliğimizin paradigması, felsefesi ve sistemi ile kadınların, halkların, inanç topluluklarının kendini ifade ettiği, rengini, iradesini ortaya çıkardığı bir devrim haline gelmeyi başardı.

Devletçi ve iktidarcı egemen erkek sisteme karşı kadınların, halkların, inançların kendi öz yönetimlerini oluşturduğu bir devrim olarak Dünya Devrimlerinin içinde bir yıldız gibi yer aldı.

Bugün Kürt halkı DAİŞ’e karşı direnişleri başta olmak üzere İşgalci Türk devletine karşı savaşımıyla da Dünya halklarının içinde onurlu yerini almış durumdadır. Bu topraklar bizim kadim topraklarımızdır. Ve sonuna kadar savunulacaktır.

Rojava devrimini diğer devrimlerden ayıran en temel özellik kadın devrimi temelinde gerçekleşmiş olmasıdır. Rojava ve Kuzey doğu Suriye de gerçekleşen bu devrim Dünya da ilk kez kadınların yaşamın her alanına çok aktif ve eşit bir şekilde katılımı ile tarihe damgasını vurmuştur. Kadınlar öncülüğünde yeni bir yaşam yaratılıyor. Bu yönüyle Rojava devrimi aynı zamanda bir kadın devrimidir. Kadınların fedai ve militan ruhuyla tüm yaşama öncülük ettikleri bir devrimdir. YPJ öncülüğünde gelişen direniş ruhu sadece Kürdistan kadınları açısından değil, tüm Ortadoğu ve Dünya açısından ilham kaynağı oldu. Kürt kadınlarının direnişi şahsında egemen erkekliğin kadınlar için kurduğu yalan tabular yerle bir edildi. Kürt kadınları DAİŞ’ e karşı geliştirdikleri olağan üstü direnişlerle tarihsel kadın özünü, potansiyelini ortaya çıkardılar. Rojava devrimi ile birlikte kadınların tüm yetenekleri ortaya çıktı. Kadınlar öncülüğünde toplumda çok büyük değişimler oluştu. Bu yönüyle Kürt kadınları şahsında özgürlük bilinci ve örgütlülüğü ile buluşulduğunda kadınların neler yapabilecekleri tüm Dünyaca anlaşılmış oldu. Özgürleşen, direnen kadın hakikatindeki çekicilik, yeni yaşamı ve ilişkileri yaratma gücü görkemli bir hız ve içerikle gelişti. İlham kaynağı haline geldi.

Rojava devrimi devletsiz yaşamın mümkün olabileceğini somut olarak gösterdi. Kadınların ve halkların öz yönetiminin ve öz savunmasının ne denli hayati olduğunu ve özgür yaşamın kesinlikle örgütlülükten, öz savunmadan yaşamın her alanında alternatif yaşamı inşa etmeden kalıcı başarıların sağlanamayacağını da çok çarpıcı gösterdi.

Dolayısıyla başta şehit ailelerimiz, halkımız, kadınlar olmak üzere tüm insanlığın umudu haline gelmiş olan 19 Temmuz Rojava devrimin coşku ve sevinçle kutluyoruz.

Rojava devrimi 10’uncu yılında insanlığın umudu olmaya devam etmektedir. Rojava devrimi özgür ve eşit yaşamın yaradılış devrimidir. Kadınların özgür yaşamı yaratma devrimidir.

Rojava devriminin korunması, geliştirilmesi kadın özgürlük çizgisi, halkların kardeşliği temelinde geliştirilecek olan öz savunma ve örgütlülük temelinde büyümektedir. Önderliğimizin Demokratik, özgürlükçü, ekolojik paradigmasının pratikleşmesiyle insanlık tarihinde yeni bir devrim anlayışı gelişmiştir. Bugün halen Rojava devrimini ilgi odağı olmasının sebebi ideolojiktir. Başkan APO’nun ideolojisinin en somut olarak pratikleştiği alan olan Rojava devrimiz aynı zaman da insanlığın yaşadığı krizlere en yetkin ve doğru cevabı vermektedir. Özgürleşen kadınların öncülüğünde halkların kardeşliği temelinde Demokratik uluslaşma Rojavada gelişmektedir. Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni, Süryani-Keldani, Çerkes halkları Rojava’da kendi renklerinde yaşamı yeniden örgütlemekteler.

Bu temel de bir kez daha Rojava devrimizin 9.yılını tüm kadınlara, halkımıza, inanç guruplarına kutluyoruz. Direnişle, emekle, mücadele ile Rojava devrimi tüm Ortadoğu ve Dünya kadınlarının, halklarının umudu olmaya devam edecektir. Rojava devrimimiz tüm insanlığa kutlu olsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz