KNK: Türk devletinden hesap sorulacak

0
171

Türk devletinin Şengal’e saldırılarını kınayan KNK, katillerden hesap sorulacağı mesajını verdi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yürütme Konseyi, işgalci Türk devletinin Şengal’e yönelik soykırımcı saldırılarını kınadı.
KNK’nin yazılı açıklaması şöyle:
“16 Ağustos’ta Türkiye’ye ait bir savaş uçağı daha önce olduğu gibi Şengal merkezini bombalayarak, YBŞ Komutanlarından Seid Hesen ve YBŞ savaşçısı İsa Xwedêda’yı şehit etti, 3 sivili yaraladı. Bu saldırı suikasttır, büyük bir cinayettir ve insanlığa karşı suçtur. Bu suikasttan bir gün sonra bu sefer Şengal’e bağlı Sikêniyê köyünde savaş uçaklarıyla hastaneyi bombalayıp yaktılar. Bu vahşi saldırıda birçok kişi şehit düştü, birçoğu yaralandı. Sikêniyê hastanesi bölgenin sağlık merkeziydi ve özellikle korona hastalarının tedavi gördüğü bir hastaneydi.

‘ULUSLARARASI MAHKEMELERDE YARGILANMALILAR’

Türk devleti ilk kez Şengal’e ve halkına saldırmıyor. Daha önceki saldırılar ile Şengal merkezi ve Sikêniyê hastanesine dönük saldırılar uluslararası hukuka göre insanlığa karşı suçtur ve savaş suçudur. Türk devletinin yetkilileri bu saldırıların sorumlularıdırlar, katildirler ve uluslararası mahkemelerde yargılanmalıdırlar.

Bu saldırı açık bir şekilde bölge halkının iradesine dönük komploların devam ettiğinin göstergesidir ve doğrudan Şengal bölgesindeki Êzidîleri hedef almaktadır. KNK olarak Komutan Seid Hesen’e ve Sikêniyê Hastanesi’ne dönük vahşi saldırıyı Êzidxan’ın tamamına dönük saldırı olarak değerlendiriyoruz.

IRAK’A TEPKİ

Bu saldırının Irak Başbakanı Mistefa Kazimi’nin Şengal ziyaretinden sonra gerçekleştirilmesi dikkat çekicidir. Şu ana kadar bu son saldırılara karşı ne de diğer saldırılara karşı Irak hükümetinden bir açıklama gelmedi. Bu sessizlik aralarındaki işbirliğini gösteriyor ve Türk devletinin Êzidîlere dönük planlarına devam etmesi için ona cesaret veriyor. Türk devletinin saldırıları DAİŞ’in Êzidxan’ı ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirdiği katliamlarının devamıdır.
Bu bağlamda şehitlere rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Êzidxan ve bütün Kürdistan halkına baş sağlığı diliyoruz. Bir kez daha bu saldırıları kınıyoruz. Bu katillerin yargılanması için sonuna kadar olayın takipçisi olacağız ve katillerden hesap soracağız.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here