Kobane Davasında, Bütün Mesele Kürt Olmak

0
45
KEMAL SÖBE
Arap baharıyla gelişen siyasi atmosferde, Kürtlerin Rojava’da ulusal statü kazanmaları, Kürt inkârına dayalı rejimini derinden ürküttü. 1990’larla başlayan demokratik Kürt siyaseti Türkiye’yi demokratik bir devrim sürecine getirmiş bulunuyor. Kürt ve emek düşmanı olan TC rejimi, hem gerillanın kahramanca direnişi ve hemde yasal zeminde gelişen demokratik Kürt siyaseti karşısında büyük bir çıkmaza girmiştir. Kürdistan’ın tamamına saldırılar yapması, yasal zeminde gelişen demokratik Kürt siyaseti üzerinde siyasi soykırım operasyonları yapması, gelişen özgür Kürt’ten duyduğu korkudandır.
Özgür Kürt, inkâr rejiminin korkusu olduğu için, en  iyi Kürt ölü Kürttür diyor.
Kendini keşfeden, kendi kimliğiyle özgür yaşamak isteyen Kürt yaşayan Kürt olduğu için, bundan çok korkuyor. Bundan dolayı, Kürt ay’da bile Kürt olarak yaşasa, bunu kendi varlığı için tehlikeli buluyor. Yasal zeminde gelişen demokratik Kürt siyaseti, Kürt sorununu dünyanın gündemine taşıdığı ve Türkiye’de rejimin kirli yüzünü deşifre ettiği için, sürekli rejimin hedefi olmuştur. Birde, demokrasi maskesi takıp halkı kandıran kapitalist düzen partilerinin gerçek yüzlerini halka gösterdikleri için, düzen partileri tarafından da hedef haline getirildiler. Türkiye’de demokrasi mücadelesi kitlesel olarak ilk kez Kürtlerin demokrasi mücadelesiyle başladı.
Yüz yıllık yalan ve sahtelikler bir bir dökülüyor. AKP MHP hükümeti Türkiye’yi dünyaya rezil etmiş durumdadır. Türkiye’yi düze çıkaracak, adam edecek olan Kürtlerdir. Haydutlar, hırsızlar, sahtekârlar kendilerine yakışanı yaparlar. Devlet ve iktidar aygıtından başka birşey beklenmez. Bundan dolayı, özelliklede Kürtlerin ve halkların yaşamında devlete yer yoktur. Devletlerin halkların karşısında başarılı oldukları görülmemiştir. Kobane davası bir halkın özgürlük davasıdır ve bu davayı da Kürt halkı ve halklar kazanacak. Gerillanın kahramanca direnişi karşısında zavallı duruma düşen AKP MHP hükümeti, yasal zeminde gelişen demokratik Kürt siyasetine saldırmakla güçlü olduğunu göstermeye çalışıyor. İnkâr rejimi, AKP MHP’yle beraber tarihin çöplüğüne gidecek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here