Kobanê’deki Ulusal Birlik Çalıştayı Sona Erdi

0
597
img

Kobanê’de iki gün süren Ulusal Birlik Çalıştayı, alınan kararları takip edecek komitenin kurulmasına dair alınan karar ve sonuç bildirisinin okunmasıyla sona erdi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının sürdüğü bir ortamda Kobanê Kantonu Aydınlar Birliği’nin siyasi partiler ve yurtsever aktivistlere yaptığı çağrı üzerine toplanan Ulusal Birlik Çalıştayı sona erdi.

“Sadece birliğimizle özgürlük ve geleceğimizi kazanırız” sloganıyla Kobanê kentindeki Ronî War Parkı’nda gerçekleştirilen çalıştaya, Suriye Kürtleri Sol Partisi (PÇKS), PYD, Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi (PYDKS), Suriye Kürtleri Demokrat Partisi (PDKS) ve Suriye Kürtleri İlerici Demokrat Parti (PDPKS) ile çok sayıda siyasi aktivist katıldı.

KOMİTE OLUŞTURULDU

Çalıştayın ikinci gününde Suriye Demokratik Özerk Yönetim’in diplomasi faaliyetleri ve Fırat Bölgesi’ndeki Kürt siyasi partilerinin ortak tutumu üzerine tartışıldı.

Çalıştayda alınan kararların takibi ve partiler arası ilişkileri sağlamakla görevli 5 kişilik komite oluşturuldu. Çalıştayın ardından sonuç bildirisi okundu.

Bildiride, ulusal birlikte toplum, kültür, inanç, eğitim, diplomasi ve hukuk konularının görüşüldüğü kaydedildi.

‘KÜRTLERİN AYNI SAFTA BULUŞMASI’

Kürt partileri arasındaki siyasi görüş farklılıklarına dikkati çekilen bildirgede, “Kürtlerin aynı saflarda buluşması için siyasi tutumun birliğinin önemine dikkat çekildi. Katılımcılar Suriye ve uluslararası alandaki siyasi gelişmeleri, Kuzey ve Doğu Suriye temsilcilerinin Suriye temsilcilerinin davet edilmediği anayasa hazırlıkları tartıştı. Çalıştayda ayrıca Suriye rejimi ve muhalefetinin Kürtlerin Suriye’deki varlığını inkar eden şoven tavrı ve açıklamaları üzerinde durularak, ilgili uluslararası kurum ve kuruluşlara Rojava’yı ziyaret etmeleri ve gerçekleri yerinde incelemeleri çağrısı yapıldı” denildi.

TÜRKİYE’NİN SALDIRILARI

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına değinilen bildirgede, “Türkiye’nin ve bağlı grupların uygulamalarının halkı göç ettirmek ve demografik yapıyı değiştirmek için yapıldığına dikkat çekildi. Bu uygulama ve ihlallerin belgelenmesi ve ilgili uluslararası mercilere sunulması gerektiği belirtildi. Son olarak katılımcılar, Suriye’deki Kürt siyasi hareket ve partilerinin tüm renkleriyle Özerk Yönetim’e katılmaları gerektiğini belirtmiş, bu önemli süreçte herkesin tarihi sorumluluklarını yerine getirerek Kürtlerin ortak tavrını sağlaması gerektiğini vurgulamıştır” ifadelerine yer verildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here