Kolombiya’da kadınlar için güvenli bir alan: Kadınlar Şehri

0
688

Kıyı kenti Cartagena’daki fakir bir mahallede bir grup yerinden edilmiş kadın, bütün kadınlar için yaşam alanı inşa etti.

Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazladır süren FARC ve hükümet arasındaki çatışmaları sırasında yaklaşık 8 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Özellikle kadınlar ve Afro-Kolombiyalılar çatışmada daha fazla şiddetle karşılaşan gruplar olurken, çoğu zaman hiçbir şeyleri ve hiç kimseleri olmayan uzak şehirlere gitmek zorunda kaldılar.

Şiddete maruz bırakılmış kadınlar için mücadele şehri

Evlerini terk etmek zorunda kalan kadınlar, “Yerinden Edilmiş Kadınlar Birliği”ni kurdu. 2003 yılında kendi toplulukları için bir yaşam alanı inşa etmeye başlayan kadınlar, kıyı kenti Cartagena’de
“Kadınlar Şehri”ni inşa etti. Şehir, kadınların kendi elleriyle inşa ettiği 100 evden oluşuyor. Kolombiya’daki silahlı çatışmalar sırasında kadınlar sistematik olarak cinsel şiddete maruz bırakıldı. Şehirdeki kadınların birçoğu bu şiddete maruz bırakılmış direnen kadınlar.

Kolombiya’da şiddet ve sürgün suçları yetkililer tarafından cezasız bırakılıyor

Şehir, hem evlerinde hem de sürgünler sırasında katledilme, tecavüz, tehdit ve diğer şiddet türlerine maruz bırakılan kadınlara ve ailelerine sığınma imkanı sunuyor. Kolombiya’da kadına karşı şiddet suçları cezasız bırakıldığı için kadınlar alternatif olarak kendi güvenli alanlarını oluşturuyor. Mücadelenin bir araya getirdiği kadınlar ataerkiye karşı savaşıyor. Kadınlar, kendilerine karşı işlenen suçlar için hukuki yollara başvurdu. Ancak 159 şiddet ve sürgün davasının hiçbirinde adalet sağlanamadı.

Şehrin düzeninden kadınlar sorumlu

Kadınların ailelerinden erkekler de şehirde ikamet etmekte. Erkekler, eşit iş bölümü ve görevlerle şehrin kurallarına uyarak yaşıyor. Ayrıca çocukların eğitimlerinin sekteye uğramaması için okullar var. Kadınlar etkin konumda ve şehirdeki hayatın akışından sorumlu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here