KONGRA-GEL: Şengal halkı kendisi için yeni bir kimlik yarattı

0
181

KONGRA-GEL Eşbaşkanlık Divanı, Êzidîlere yönelik soykırım saldırılarının yedinci yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, bu dönemin temel çalışmasının soykırım ve Şengal’in statüsünün tanınması olduğunu belirtti.

Yedinci yıldönümünde 3 Ağustos 2014 soykırım saldırılarında şehit düşenleri anan KONGRA-GEL Eşbaşkanlık Divanı, Şengal halkının yardımına koşan HPG gerillalarını da “minnetle” andı.  KONGRA-GEL, “Bu kahraman şehitler direnişleri ile Şengal halkını tam bir katliamdan kurtardı. Biz onlara borçluyuz, Kürdistan halkımızın tarihinde her zaman yaşayacaklardır” dedi.

DAİŞ çetelerinin saldırıları karşısında Şengal halkını korumayan KDP ve Irak ordusunun da katliamın ortakları haline geldiğini belirten KONGRA-GEL, “Biz onları kınıyoruz. Şengal karşısındaki tutumları halen de devam ediyor, değişmesi gerekiyor” diye ekledi.

74’üncü fermana karşı geliştirilen direniş, toplumsal ve demokratik yeniden inşaya dikkat çeken KONGRA-GEL, “Şengal’de tarihi bir değişim yaşandı. Direniş ruhu ve kendisine inancı ile Şengal halkı kendisi için yeni bir kimlik yarattı. Bu da özgürlük ve başarının delilidir” ifadelerini kullandı.

Buna rağmen Şengal halkı üzerinde tehditlerin devam ettiği konusunda uyaran KONGRA-GEL, “Şengal soykırımı tanınmadan, Şengal halkının statüsü resmi olarak tanınmadan, Şengal üzerindeki tehditler sürecek” dedi.

KONGRA-GEL şöyle devam etti: “Bu nedenle bu dönemin temel çalışması, uluslararası alanda Şengal’in statüsü ve soykırımın resmi olarak tanınmasını sağlamaktır. Tüm Kürdistanlı örgüt ve kurumların Şengal’in kazanımlarına sahip çıkmalı, BM nezdinde Şengal halkının statüsü ile soykırımın tanınmasını istemeli.”

Kürt halkı ve güçlerine yönelik işgalci devletlerin her yerde saldırdığını belirten KONGRA-GEL, “Tüm Kürdistan halklarımızın Şengal halkına sahip çıkması gerekiyor” diye vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz