Kongreya Star 25 Kasım etkinliklerini üç kadın devrimciye atfetti

0
719

Kongreya Star, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla öngörülen etkinliklere ilişkin bir açıklamada bulundu.

Türk devletinin 9 Ekim’de Rojava’ya yönelik başlattığı işgal saldırılarına dikkat çekerek başlayan Kongreya Star, “Aslında karşı karşıya olduğumuz; faşist Erdoğan diktatörlüğü ve onun çeteleri şahsında donanımlı, örgütlü ve sistematik erkek egemenliğinin şiddetidir” dedi.

Açıklamada, “Şiddet, Rojava kadın devrimini teslim almada sürekli kullanılan bir araç olmaktadır. Kadınlar, Rojava ve Kuzey Suriye’ye yönelik bu vahşi saldırılara karşı örgütlü kadın gücüyle direniyor. Her alanda direnen kadınlar demokratik- özgür toplumun inşasına öncülük ediyorlar” diye belirtildi.

Kongreya Star, eylem ve etkinlikleri adadığı YPJ’li Amara, kadın siyasetçi Hevrin Xelef ve Aqide anaya ilişkin şunları belirtti:

“12 Ekim 2019 günü Suriye Gelecek Partisi’nin Genel Sekreteri Hevrîn Xalef yanındaki sekiz kişiyle birlikte infaz edildi, cenazesine işkence yapıldı. Kadın devriminin politik alandaki öncülerinden biri olan Hevrîn Xelef, DAİŞ’in başkent yapmak istediği Rakka’da kadınlar öncülüğünde halkların demokratik birliği ve onurlu barışı için mücadele ediyordu. Hevrîn Xalef şahsında Kürt Kadın Hareketinin öncülük ettiği yeni bir yaşam ve siyaset modeli olan eşit temsiliyet ve eş başkanlık sistemi hedeflendi. 14 Ekim’de Aqîde Ana Kadın Adalet Meclis Üyesi olarak işgalci güçlere karşı toprağını savunmak için canlı kalkan olarak Serêkanî’ye doğru yola çıktı. Türkiye devletinin savaş uçaklarının bombaladığı kervanda yaşamını yitirdi. Onun şahsında vurulan kadınların toprakla olan bağı, sevgisiydi. Dün olduğu gibi bugün de bu saldırılara karşı YPJ, Türk devletinin DAİŞ’i de arkasına alan faşizmine karşı görkemli bir direniş sergiliyor. YPJ savaşçısı Amara daha önce DAİŞ’i yenilgiye uğratan binlerce yoldaşının ardılıydı. 21 Ekim’de, Erdoğan-AKP faşizmiyle birleşen DAİŞ çetelerine karşı mücadele ederken yaşamını yitirdi. Kadın yüreğinin cesaretine yenilen çeteler onun cansız bedenine işkence yaptılar. Onun şahsına yapılan bu saldırı, kadının örgütlü öz savunma gücüneydi. YPJ’li Amara, Hevrîn Xalef ve Aqîde ana sistematik erkek şiddetine karşı mücadelenin yeni sembolleri oldular.”

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Bu temelde Kongra Star olarak 25 Kasım-10 Aralık arasında yapılacak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinliklerini YPJ’li Amara, Hevrîn Xalef ve Aqîde anaya atfediyoruz. Tüm dünya kadınlarına da, bu yıl ki 25 Kasım etkinliklerini Mirabal Kızkardeşlerin mücadelesini güncelleyen bu üç cesur kadının anısına sahip çıkarak Erdoğan’ın ve tüm diktatörlüklerin saltanatı yıkılana kadar mücadeleyi büyütmeye çağırısı yapıyoruz. 25 Kasım’a anlamını kazandıran mücadeleci kadın örgütlerini, feminist hareketleri ve 9 Ekim’den itibaren dünya çapında bizimle birlikte direnen tüm özgürlükçü kadınları, akademisyenleri, sanatçıları bu yılki 25 Kasım etkinliklerinde meydanları bu üç mücadeleci kadının rengiyle donatmaya çağırıyoruz. Bütün mücadeleci ve özgürlük aşığı kadınları Mirabal kızkardeşlerin ve Hevrînlerin direnişçi ruhuyla saygıyla selamlıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here