Kongreya Star: Rêber Apo’nun doğuşu özgür kadının ve özgür insanın doğuşudur

0
682

Kongreya Star Koordinasyonu PKK Lideri Abdullah Öclan’ın 71’nci yaşını yayınladıkları yazılı açıklama ile kutladı. Açıklamada, “Rêber Apo’nun doğuşu özgür kadının ve özgür insanın doğuşu” denildi.

Kongreya Star Koordinasyonu PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum gününe ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Demokratik Konfederalizm Önderliğinin doğum günü, tüm dünya halklarına kutlu olsun! Rêber Apo’nun doğuşu özgür kadının ve özgür insanın doğuşu olarak tüm kadınlara da kutlu olsun!”dendi.

‘Doğduğu coğrafyaya anlam verdi’

Ortadoğu coğrafyasında doğuşuyla halkların, kültürlerin ve insanların yaşamında milat yaratan sayısız örnekler olduğunu hatırlatan Kongreya Star, “Rêber Apo doğuşuna, doğduğu topluma ve coğrafyaya kattığı anlamlarla tüm bu milatların bileşkesi olmuştur. Nitekim ‘üçüncü doğuşum’ olarak tanımladığı demokratik modernite paradigması; 21. Yüzyılda karşı karşıya kaldığımız derin krizler karşısında insanlığa, halklara, kadınlara ve tüm ezilenlere yeniden doğma ve varoluşunu anlamlandırma zeminlerini vermektedir” diye vurguladı.

‘Ahlaki politik toplumunun hakikatini bizlere göstermiştir’

“Yaklaşık 3 aydır tüm dünyanın boğuştuğu bir virüs salgını döneminde Rêber Apo’nun doğuşunu anlamlandırmak önemlidir” diye belirtilen açıklamada şunlar dile getirildi:“Rêber Apo bu krizli dönemi yaratan kapitalist modernitenin eleştirisini ve bu moderniteye alternatif yaratamayan devrim ve demokrasi güçlerinin özeleştirisini yıllar öncesinden yapmıştır. Analitik insan aklının sınır tanımama özelliği yaşanan krizin ana sebeplerindendir. Rêber Apo bu hakikate dikkat çekmiş ve insanın duygusal akılla analitik aklın dengesini koruyarak yaşamı cennete çevirebileceğini belirtmiştir. Bu temelde ahlaki-politik toplumu yaratmanın halkları gerçek ekonomiye, bolluğa, huzura ve mutluluğa kavuşturacak temel toplumsal özellik olduğu hakikatine hepimizin gözlerini açmak istemiştir.”

‘Özgür insanın felsefesini yayalım’

4-11 Nisan arasında özgür insanın felsefesini, düşünce ve demokratik yaşam projelerini tanıtmak, anlatmak ve paylaşmak için seferberlik çağrısı yapan Kongreya Star, “Gençler ve kadınlar başta olmak üzere Önder Apo’nun felsefesine inanan herkes; her dilden ve bulunduğu her yerde 21. Yüzyılda insanlığın doğuş ve yaşama felsefesi olan demokratik moderniteyi anlatmalı, tanıtmalı ve yaymalıdır. Dünyanın her yerinde yaşayan halkları Önder Apo ve tüm siyasi tutsakların tecridini, tutukluluk halini sonlandırmak için eyleme kaldıralım. Korona küresel salgınının yaşandığı bu süreçte Önder Apo’nun ve tüm siyasi tutsakların yaşam koşullarına karşı duyarlılık eylemleri geliştirelim” sözlerine yer verdi.

‘Virüsü Demokratik Uygarlık menifestosuyla anlaya biliriz’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Şahsında özgür insan ve özgür erkeğin doğuşunu gerçekleştiren Önder Apo’nun 71. doğum gününü, analara ve kadınlara hediye edilen 4 Nisan’ı yaşadığımız bu süreçte doğru anlamlandırmamız gerekir. Tüm dünyanın karşısında büyük bir çaresizliğe kapıldığı virüs krizini; Rêber Apo’nun demokratik Uygarlık manifestoları ışığında doğru anlayabilir, kavrayabiliriz. Bu temelde başta Kuzey ve Doğu Suriyeli halklarımıza, kadın ve gençlere olmak üzere tüm Kürdistan halkına çağrımız, bu yıl Önderliği her zamankinden daha derinlikli ve güçlü okuyalım. Önderliğin özellikle beş ciltlik demokratik uygarlık manifestosunu her dilden okuyalım ve okutalım. Yine Önderliğin düşüncelerini Ortadoğulu halklar başta olmak üzere tüm dünya halklarıyla başta sosyal medya üzerinden ama çok yönlü yol ve yöntemlerle paylaşalım.

‘Herkes bulunduğu yerde 4 Nisan’ı kutlamalı’

Korona virüs sebebiyle toplu kutlama yapamadığımız bugünlerde halkımızı 4 Nisan’ı bulundukları her yerde ağaç ve çiçek ekerek anlamına denk, ‘‘özgür yaşamı yeşertmede ısrarlıyız’’ şiarıyla kutlamaya çağırıyoruz. Bu dünya öl-öldür felsefesiyle yoğrulmuş egemen erkek aklın kurbanı olmak üzereyken; bizler korona virüsü etrafında yaşanan kapitalizmin krizi karşısında Önder Apo’nun yaşa-yaşat felsefesinde ısrarımızı ve mücadele kararlılığımızı yükseltelim. Bizlere yaşatılan bu krizli süreci, hastalıklı kapitalist sisteme karşı alternatif özgür yaşam ve bunun devriminin ahlaki, politik ve entelektüel görevlerini daha doğru belirleme ve başarma fırsatına çevirelim.

‘Özgür yaşanabilir bir dünya için mücadele edeceğiz’

Bu temelde Önder Apo şahsında özgür insanın, özgür toplumun, özgür kadın ve özgür erkeğin doğuşu başta Önder Apo olmak üzere; tüm analara, kadınlara ve halklara kutlu olsun diyoruz. Her 4 Nisan’ın büyük doğuşların umudunu yeniden yeşerttiğinin bilinciyle özgür ve yaşanabilir bir dünya için mücadele eden herkesi saygıyla selamlıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz